Budujeme…koupelnu a WC

Autor

Koupelna je místem, kam po ránu míříme jako první a začínáme zde den. My tímto dílem o koupelnách a toaletách naopak uzavíráme náš budovatelský seriál. Někde jsem četla, že průměrná žena stráví v těchto prostorách denně dohromady cca 1,5 hodiny, což je dost velká část dne. Neslouží pouze k očistě těla, ale také k relaxaci a přemýšlení. Mě většina nápadů, které pokládám za geniální, napadá právě zde. Navíc je to místo proměny. Kolikrát už jste po ránu při pohledu do zrcadla musely pronést „Neznám tě, ale namaluju tě.“, milé dámy? Já velmi často 🙂 S ohledem na všechny vyjmenované skutečnosti si zaslouží, abychom jejímu zbudování věnovali odpovídající pozornost.

Hlavně nepřehltit

Koupelna bývá nejmenší místností celého bytu, proto je zvlášť zde nutné si dobře zvážit, k jakým účelům ji využíváme. Když se neradi koupete ve vaně a stejně tak i zbytek vaší rodiny, je zbytečné jí sem vůbec umísťovat. Pokud žijete sami, nepotřebujete dvě umyvadla… Plánování je zkrátka důležité. Lepší než si říct, co vše potřebujete, je sepsat si, bez čeho se neobejdete. Nakreslete si půdorys vaší koupelny, na který přikládejte požadované vybavení tak dlouho, až budete maximálně spokojeni s jeho rozmístěním a uspořádáním. Jestliže máte koupelnu spojenou s WC, je vždy dobré myslet také na to, aby byly tyto dva prostory oddělené alespoň příčkou, aby se uživatelé při jejich používání vzájemně nerušili.

Při plánování také myslete na to, aby potrubí a odpady byly pokud možno vedeny co nejkratší cestou. Do malé koupelny se lépe hodí vana rohová, do větší si můžete dovolit vanu volně stojící. Vana kombinovaná se sprchovým koutem je také dobrým kompromisem do malých koupelen. Stejné je to s umyvadly. Umyvadlo na noze si můžete dovolit do velké koupelny, do malé je lepší zvolit zabudované ve skříňce, ve které vám navíc vznikne potřebný úložný prostor, např. na čistící prostředky nebo můžete použít umyvadlo zavěšené, které opticky prostor zvětší.

Vytápění a větrání

K již zmíněnému malému prostoru většiny koupelen, je důležité myslet i na vytápění. Ideálním řešením je vytápění umístěné přímo ve stěnách či podlahové, které navíc vysouší vodu a vlhko, které vzniká kondenzací vodních par. Dobré jsou také tzv. topné žebříky, na kterých navíc můžete nechat uschnout použité ručníky.

Vzhledem k vlhku je také nutné myslet na okno. Lepší než záclony či závěsy zabraňující pohledům zvenčí, jsou mléčná či písková skla. Velmi efektně působí i vitráže, ale ty si můžete dovolit jen tehdy, pokud máte koupelnu v neutrálních barvách. Jestliže není možné okno umístit, pak nezapomeňte alespoň na odvětrávání, aby vám koupelna nezačala vlhkem plesnivět.

Barvy a osvětlení

  • Bílá barva sanitární keramiky má tu výhodu, že se dá velmi dobře kombinovat s dalšími barvami dle vašeho vkusu.
  • Krémová působí v kombinaci s bílou velmi elegantně.
  • Zelenošedá, modrošedá a tmavošedá imitují barvy kamene a vytváří kompozice evokující přírodu.
  • Zelenkavá, jemně modrá a modrofialová vytvářejí dojem vody.
  • Růžová, broskvová a levandulová působí měkce, harmonicky a romanticky.
  • Jasné barvy jako je červená, modrá nebo oranžová vždy používejte střídmě a kombinujte s neutrálními barvami. Velké plochy jasných barev působí časem nepříjemně a agresivně, stejně jako velké lesklé plochy. Proto jsou ve stále větší oblibě matné obklady a barvy, které se také lépe udržují, protože na nich není vidět každá kapka vody.

Na osvětlení v koupelně jsou kladeny větší nároky na odolnost vůči vlhku, proto si při jeho výběru všímejte, zda je opravdu určené do těchto prostor. Zvlášť dobře osvětlené by měly být místa u zrcadel, velmi vhodné jsou bodovky.

Úložný prostor a kosmetika

Všechny úložné a odkládací prostory by měly být umístěny s ohledem na využití věcí, které jsou v nich uložené, abyste např. od umyvadla dosáhli na zubní kartáčky, z vany na mýdla, šampony a ručníky, od zrcadla na líčidla a hřebeny…

Kosmetiku pravidelně kontrolujte a prošlou vyhazujte. Stará řasenka nebo rtěnka nadělá víc škody než užitku a stejné je to i s krémy, mýdly a dalšími kosmetickými prostředky. Navíc si tím uvolníte místo, které je zvlášť v koupelně tak potřebné.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *