Flekatý článek

Autor

Určitě každý někdy řešil skvrny na svém oblečení a pokud jsou v dohledu malé děti, tak jistě častěji než je zdrávo. Čímž nechci tvrdit, že zkušeně se něčím pokydat nedokáže i dospělý, třeba já ;). Pokud se vám to přihodí u stoletého trika, tak nějak to neřešíte, na něm jsou fleky vlastně něco jako kronika. Co ale když se vám to stane u oblíbeného oblečení? Nemusíte místo hned vystřihovat nebo na něj nažehlovat Mickey Mouse, naštěstí na spoustu fleků existují účinné fígle, které vyzkoušely už naše babičky.

Skvrny od červeného vína
Okamžitě posypejte solí. Až sůl nasákne víno, namočte do studené vody, nejlépe s mýdlovou vodou a nechte přes noc namočené. Potom vyperte.

Skvrny od kávy
Do skvrny vetřete sůl, nechte chvíli působit a pak vymyjte vodou.

Skvrny od banánu
Co nejdříve namočte do vody s „jelenem“ (jádrové mýdlo), nechte přes noc a poté vyperte.

Skvrny od borůvek
Přepereme v kyselém mléce, poté vymácháme a přes noc necháme namočené v mýdlové vodě. Poté vypereme.

Skvrny od ostatního ovoce
Pokud jsou skvrny již staré, budete se jich zbavovat jen těžko, u ovoce platí – čím dřív, tím líp. Na skvrny od ovoce používáme citrónovou šťávu, kterou skvrnu pokapeme a necháme chvíli působit. Poté přes noc namočte do mýdlové vody a potom vyperte.

Skvrny od mrkve
Zaschlé skvrny nejprve propláchneme prooudem studené vody, poté přepereme ve vodě se saponátem, můžeme nechat namočené přes noc a potom vypereme. Na bílém prádle dobře pouští pomocí sluníčka, tzv. plajchováním. Prádlo položte na trávu a kropte čistou vodou pokaždé, když uschne. Sluneční paprsky už udělají své.

Skvrny od červené řepy
Pokapeme 5-ti procentním čpavkem a necháme působit, poté přes noc namočíme do mýdlové vody a vypereme.

Skvrny od krve
Nikdy horkou vodu, vždy přeperte ve studené. Pokud je skvrna odolnější, přidejte do vody ocet a nechte namočené, pak vyperte.

Skvrny od propisky nebo fixu
Pod látku vložte starý hadr a místo vyčistěte lihem, poté nechte přes noc namočené v mýdlové vodě a vyperte.

Skvrny od inkoustu
Skvrnu namočíme a vysušíme savým papírem, poté použijeme kuchyňskou sůl pokapanou citrónem. Necháme chvíli působit a poté vymácháme. Pokud je skvrna čerstvá, můžeme jí odstranit přepráním v horkém mléce.

Skvrny od oleje a jiné mastnoty
Nalijte na skvrnu prostředek na mytí nádobí, poté ponořte do horké vody a nechte přes noc namočené, pak vyperte.

Skvrny od vosku
Na skvrnu přiložte papír, nejlépe savý a přežehlete. Vosk se vsákne do papíru.

Skvrny od barvy na vlasy i jiné kosmetiky
Do vody přidejte kyselinu citrónovou a nechte přes noc namočené, poté vyperte. Bílé prádlo namáčejte do vody s 3% peroxidem vodíku. Také můžete před namočením potřít glycerínem a poté dočistit alkoholem.

Skvrny od laku na nehty
Použijte aceton. Pokud na to vezmete svůj odlakovač, nejdříve se přesvědčte, že není bezacetonový.

Skvrny od krému na boty
Skvrnu podložíme savou podložkou a poté naneseme benzín, dočistíme teplým lihem. Poté vyperte.

Skvrny od lepidla
Nejlépe se osvědčila vlažná osolená voda, do které oblečení namočíte a necháte přes noc. Pak vyperte.

Skvrny od smůly
Nejprve potřete jedlým olejem a poté dočistěte lihem nebo benzínem. Moje babička namáčela věci do vodního skla, pak odstranila skvrnu nožem a nakonec vyprala.

Skvrny od rzi
Nakapejte na skvrnu citrónovou šťávu, nechte chvíli působit a pak namočte do vlažné vody s přidáním citrónové šťávy. Nakonec vyperte.

Žvýkačka
Celý postižený oděv vložte cca na 1 až 2 hodiny do mrazáku. Žvýkačka ztvrdne a pak jí jen odrolíte. Případné zbytky můžete dočistit pomerančovým čističem vyrobeným z pomerančových terpenů. Tento univerzální čistič má široké uplatnění v celé domácnosti. Využijete ho pro běžný úklid i k odstraňování usazených mastnot, žvýkaček, dehtových a inkoustových skvrn, vosků a lepidel, grafitti. Vhodný je také pro ruční i strojové čistění koberců, působí zároveň jako pohlcovač pachů. Navíc vám bude celý byt krásně vonět po opravdových pomerančích.

Při řešení většiny těchto problémů si vystačíme běžně s tím, co máme doma. Naše babičky se inspirovaly tím, co jim poskytovala příroda. Naštěstí dnes již existují výrobci, kteří se k přírodním produktům znovu vrací, protože pochopily, že právě ona má ty nejúčinnější zbraně a přitom je využívá s jemností. Ekologické výrobky jsou šetrné nejen k přírodnímu prostředí, ale i k nám samotným.

Máte nějaké tipy na odstraňování skvrn? Máte zkušenosti s ekodrogerií, ekokosmetikou nebo jinými ekovýrobky?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *