Jak jsem se zbavovala plísně v bytě

Autor

Mít plíseň v domácnosti není nic příjemného. Vím, o čem mluvím. Vyzkoušela jsem si to letos v zimě na vlastní kůži. A protože mi něco říká, že určitě nejsem sama s tímto problémem, rozhodla jsem se sepsat, jak jsem postupovala při zbavování se plísně.

Vždy, když jsem četla články o tom, jak je plíseň zdraví škodlivá a kolik závažných problémů může způsobit, byla jsem ráda, že s ní doma žádné problémy nemáme. To se ale změnilo ve chvíli, kdy jsme se vloni na jaře přestěhovali do nového bytu. Přes léto bylo vše v pořádku, ale s příchodem zimy to přišlo. V té době jsme kupovali novou skříň do ložnice a když jsme odsunuli tu starou, která v bytě zůstala po původních majitelích, celá zeď za ní byla pokrytá tmavou plísní. V tu chvíli se mi udělalo regulárně špatně.

Jako první jsem udělala to, co by udělal asi každý: došla jsem do drogerie koupit přípravek proti plísním jedné nejmenované značky a celou zeď vystříkala. Plíseň zmizela a já doufala, že je již celý problém za námi. Jenže se během dvou týdnů objevila zas, tak jsem stříkala znovu…no a pak se objevila potřetí. To už jsem byla naprosto zoufalá.

Místo jsem opět vystříkala, ale také jsem si (konečně!) sedla k internetu a začala jsem googlovat návody, jak se plísně nadobro zbavit. Díky tomu mě napadlo zamyslet se nad tím, zda něco neděláme špatně také my a že je nejspíš třeba zbavit se příčiny vzniku plísně a ne jen následku v podobě tohoto nezvaného hosta.

Nikdy předtím mě nenapadlo, že problém může být ve špatném větrání. A že větrání je tak komplexní činnost, kterou jsem mnoho let dělala špatně. A že existuje spousta návodů, jak správně větrat… Správné větrání je totiž úplný základ a hlavní věc, díky které se dá vzniku plísní celkem úspěšně předejít. Hlavní rada spočívá v tom, abychom větrali častěji, intenzivně a krátce. Tedy otevřít v bytě všechna okna dokořán v jednu chvíli a vyvětrat pořádně, místo toho, abychom měli otevřenou ventilačku třeba několik hodin (což bylo u nás celkem běžné). Snažili jsme se dodržovat i doporučenou dobu větrání v zimě – doporučené časy větrání v jednotlivých ročních obdobích jsou uvedeny například v tomto článku o správném větrání, kde jsem taky načerpala většinu informací.

Zvýšili jsme i teplotu v místnosti, protože jsme v ložnici do té doby moc netopili, a přestali v ní sušit prádlo. Musím to zaklepat, protože to vypadá, že to pomohlo. Dokonce se nám přestala i rosit okna. Permanentně totiž po nich stékala voda a plíseň se tak tvořila také kolem jejich rámů. Častokrát jsem musela vzít hadr s octovou vodou a plíseň z rámů odstranit. I tenhle problém, vypadá to, ustal.

Plíseň samozřejmě bývá často způsobena více faktory najednou, a proto je obtížné se jí nadobro zbavit. Určitě si ale pamatujete ještě ze školy, že pro vznik plísní je ideální příliš vlhké prostředí. Snížení vlhkosti je tedy tím, co by mělo být řešeno primárně. Proto jsme si i pořídili do bytu vlhkoměr a snažíme se vlhkost v bytě hlídat. Jakmile překročí jistou úroveň, řešíme to –  topením, správným větráním či nebo odvlhčovačem, což je další věc, kterou jsme pořídili.

Moje poslední rada ještě je, že v každém případě je nutné plíseň odstranit ihned jak se objeví, protože negativně ovlivňuje zdraví dětí i dospělých – více o zdravotních následcích se píše třeba v tomto článku. Je to jedna z těch věcí, kterou na stavu zdraví nemusíte poznat hned, ale může mít dlouhodobé a pro někoho dokonce velmi závažné následky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *