JAK NA DŮM: Jak si vybrat dům aneb Naše rodina se dusí

Autor

Vítejte v novém seriálu, tentokrát o bydlení. Provedu vás jednou reálnou a doufám, že úspěšnou akcí. Od začátku, tedy hledání a výběru vhodného objektu, přes papírování, vlastní rekonstrukci a závěrečné stěhování. Nebudou chybět profesionální rady z řad zkušených stavitelů, které se jistě při koupi i úpravě domu hodí, neboť zde zvlášť platí známé pořekadlo „dobrá rada nad zlato“. Celou akcí nás provede „dusící se“ rodina Kadlecových.

Před šesti lety jsme si s manželem pořídili byt na hypotéku. Dvě místnosti, kuchyňský kout. Ideální pro dva. Po šesti letech jsme se rozrostli na domácnost čtyřčlennou, a tak nám na těch původně ideálních padesáti metrech začíná být dosti těsno. Jak řekl klasik ve filmu Kulový blesk: „Naše rodina se dusí.“ Na dvanáctičlennou směnu jako ve filmu se sice nechystáme, přesto to je (a zřejmě ještě bude) větší dobrodružství, než se na první pohled může zdát.

Kdo se chystá pořídit si dům, volí z několika variant. Stavba nového, koupě nového, koupě staršího zrekonstruovaného či koupě staršího k rekonstrukci. Každému je bližší něco jiného, každý má také jiné finanční možnosti. Také ve stavitelství fungují módní záležitosti, trendy se během let mění. My v seriálu půjdeme směrem, kterým nás navede volba rodiny Kadlecových.

Pohled profesionála:

Současným trendem jsou novostavby dřevostaveb. Rekonstrukce staršího domu bývá levnější varianta, ale záleží samozřejmě na stáří a stavu rekonstruovaného objektu.

Rozhodli jsme se koupit starší dům se zahradou. Chtěli jsme bydlet ve staré zástavbě nějaké menší obce, ne v novém satelitu. Takže bylo předem téměř jasné, že se bude rekonstruovat.

Při shánění domu (stejně jako jiné nemovité či movité věci) je dobré rozhodit sítě na různé strany a zasvětit do hledání i své známé. Nehrozí pak tolik možnost, že se vám podaří koupit nevýhodně a nevhodně. Nenechte se při prohlídce unést povrchním vzhledem a úpravou, vady se mohou schovávat. Koukejte se, přemýšlejte, ptejte se!

Rada profesionála:

Při první prohlídce staršího domu si všimněte hlavně několika základních věcí: stáří střechy, spodní vlhkosti, izolační vlastnosti oken a celkové statiky domu. Pokud si sami na obhlídku domu z technického hlediska netroufnete, nenechávejte výběr jen na svém „laickém oku“ a přizvěte si odborníka ze stavitelství. Po koupi a následném „prvním kopnutí“ byste se mohli hodně divit.

Nad domem, který jsme si nakonec nekoupili, nyní jeho noví majitelé pláčou. Jednalo se o asi 80 let starý dům, který však byl různě doupravován a byly k němu postupně během let dostavovány nové prostory a místnosti (tzv. vlaštovčí hnízda). Při současné rekonstrukci se stavitelé i majitelé nestačí divit. Dům se jim postupně rozpadá pod rukama.

Dům je nakonec vybrán a rozjíždí se kolotoč domlouvání a papírování. A začínají základní úvahy o tom, jak dům upravit, co na něm změnit. Pokud má dům volné prostory, zjistěte si, zda v nich bude možné udělat obytné místnosti. Myslete už při výběru domu na to, že u starších domů není možnost přestavby zcela volná.

Tip profesionála:

U novostaveb se již v prvotním stadiu projektu může počítat s přenesením nosných prvků do obvodu stavby, a tím zůstává vnitřek naprosto variabilní. S variabilitou na přestavbu místností u starých domů je to jinak, zde může být vnitřní nosné zdivo omezením.

Radili jsme se se stavaři, jestli bude možnost ze dvou místností udělat jednu větší, otevřenější. Díky tomu, že se mezi místnostmi nejedná o nosnou zeď, tak bude tato úprava proveditelná. Navíc v patře je veliká půda, vhodná k postavení dvou pokojů pro děti.

Vysněný dům je vybrán, tím to však nekončí. Ba dokonce naopak – tím celé dobrodružství vlastně začíná…

O JAKÉM BYDLENÍ SNÍTE VY? JAK JSTE SVŮJ SOUČASNÝ DOMOV VYBÍRALI?

2
Komentujte jako host

2 Počet komentářů
0 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
2 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Gejzi

Hezký večer, tak tenhle článek mi teď přišel jak dar z cistyho nebe 🙂 Shanime s rodinou akutně domek, nemusí být úplně největší, ale momentálně se dusíme ve čtyřech v garsonieře a je to tedy docela očistec. Vybíráme s mužem a jsem ráda, že se dají najít ne internetu takovéhle rady před koupí.

Pavlinka

Zdravím taky jsme to nějakou dobu řešily jak vybrat správné bydlení. Byl to zdlouhavý a psychicky náročný proces. Ale nakonec to dobře dopadlo a rozhodli jsme se koupit starší dům a nechat opravit. Protoze sehnat pozemek plus sehnat stavební povolení a dalších tisíc věcí nám přišlo zdlouhavé a i finančně náročnější. Takže jsme koupily starší RD a najali si firmu na rekonstrukci. Rekonstrukce trvala něco kolem 40 dnů. A vše bylo tak jak jsme se domluvilily se stavbyvedoucím.