Mravenci nejen v kredenci

Autor

Začneme malou kvízovou otázkou. Znáte nejhojnější hmyz na zemi? Ano, jistě, jsou to právě mravenci. Mravenců je jen v České republice přibližně stovka druhů. Celosvětově se počet jejich druhů počítá na tisíce. Jsou vůbec tím nejhojnějším hmyzem žijícím na naší planetě. Podle odborníků je to dáno především jejich způsobem života i obživy. Většina druhů je totiž všežravá a velice přizpůsobivá.

Mravenci ve volné přírodě žijí v mraveništích. Je fascinující pozorovat jaké velká „sídla“ si dokážou tak drobní tvorové postavit. Většina jich totiž dokáže unést několikanásobně (někde jsem se dočetla, že průměrně až 10 krát) více, než sami váží a k tomu nesmíme zapomínat ani na fakt, že to jsou tvorové společenští, kteří žijí ve velkých společenstvích a navzájem si pomáhají.

V lese jsou jejich příbytky i výskyt, tedy když zrovna nelezou po nás, přirozené i užitečné. Horší je to, když se nám uhnízdí na zahradě či dokonce doma. Na naší zahradě jsme již na jejich přítomnost zvyklí, i když musím podotknout, že občas je méně žádaná, či dokonce nevítaná. A to především v případech, kdy se uhnízdí poblíž prostor, kde si hrají děti, jako je třeba pískoviště.

Před dvěma lety rozšířili naši mravenečci své působiště. Usídlili se v kuchyni. Začalo to velmi nenápadně. Nejprve jsem potkala jednoho či dva na kuchyňské lince. Zlikvidovala jsem je a ejhle, zase další dva mravenečci se šli podívat, co dobrého dnes budu vařit k jídlu. Tak to probíhalo asi měsíc. Jejich návštěvy pak pokračovaly ve větší intenzitě i množství jejich zástupců. Možná volili mezi sebou ty, kterým se venku nelíbilo, či ty, kteří měli mlsnější jazýček. Nevím. Jisté je to, že vybraní kandidáti referovali velmi pozitivně o pobytu v domě a počet mravenců stále, sice pomalu ale jistě přibýval.

Asi za měsíc poté, co se k nám nastěhovali první neplatící nájemníci, přijela na víkend babička. Na večer jsem upekla dobrý, voňavý koláč, aby bylo pro všechny co na snídani. Protože jsem pekla opravdu až večer, přiklopený koláč zůstal na kuchyňském stole i přes noc. Stál a voněl. Ráno, když jsem se chystala koláč rozkrojit, nevěřila jsem svým očím. Po celém koláči pobíhali mravenci. V tomto případě již nemohu mluvit o tom, že by přibývali pomalu a jistě, protože jejich množství oproti původnímu se asi zdesetinásobilo. Jala jsem se tedy zachránit, co se dá, a nechtěné tvory jsem s koláče vytřepávala. Tu se babička v půli věty zarazila a koukala na mě, co to provádím. Po mém vysvětlení se ke mně připojila a společnými silami jsme koláč od nechtěných vetřelců zachránily. Nutno podotknut, že velkou zásluhu na zachráněném koláči měla právě babička. Jak mi vysvětlila, má prý velkou praxi z dětství. Pomatuje si, že k nim do bytu lezlo velké množství lesních mravenců, které ráno vyklepávali z pečiva.

Babička nezachránila nejen koláč, ale pobavila i vysvětlením, proč se počet mravenců z ničeho nic tak rozšířil. Sváděla to, samozřejmě s velkou nadsázkou, na knížku Ferda mravenec od pana Ondřeje Sekory, kterou dětem večer před spaním předčítala.

Po tomto, raketovém nárůstu šestinohých tvorů jsem přemýšlela i vyhledávala, jak se jich zbavit. Protože mravenci mají velmi vyvinutý čich a při pro ně nelibých vůní se dokážou odstěhovat, rozhodla jsem se tuto jejich vlastnost použít v boji proti nim. Je s podivem, že jim údajně nevoní takové příjemné koření jako je skořice či bazalka. Protože se mi po kuchyni nechtělo rozsypávat koření, pídila jsem se po dalším nápadu na jejich zbavení. A vyplatilo se. Další pro ně nepřijatelná vůně je octová. Protože ocet považuji za úžasnou tekutinu, která má nejen v kuchyni mnoho využití, dlouho jsem neváhala a vyzkoušela ji i v boji proti mravencům. Kuchyňskou linku jsem utírala houbičku namočenou do octa, při vytírání jsem ho přidávala do vody. Již po několika použití se mi zdálo, že počet nechtěných tvorů ubývá. A skutečně, za pár týdnů jsme se jich zbavili nadobro.

Alespoň tak jsem si to myslela do letošního jara. I když se u nás celý loňský rok neukázali, letos mají opět chuť se u nás zabydlet. Doufám, že jim octová vůně znovu jejich úmysl zmaří a že jim nedodá odvahu můj syn, který si v kuchyni notuje písničku od Ivana Mládka – Mravenci v kredenci.

A co Vy? Také bojujete, či jste někdy bojovali s mravenci? Jak jste se jich zbavili?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na