Přírodní styl

Autor

Náš seriál o možných způsobech úprav interiérů pokračuje. Tentokrát se zaměříme na styl přírodní.

Jaký je a pro koho?

Přírodní styl je jako otevřená krajina. Prostorný, vzdušný a plný světla. Je vhodný na venkov i do města, kde si můžete vytvořit příjemné útočiště před okolním shonem a ruchem. Převládají v něm přírodní materiály, které jsou v dnešní době zaměřené na ekologii, zvlášť vyhledávané a žádané. Jeho hlavními rysy jsou jemné barvy v přírodních tónech, kombinování různých struktur povrchu a v neposlední řadě spousta přirozeného světla, které celý prostor otevírá. Můžete se si ho upravit do rustikálnější podoby nebo naopak střízlivější moderní podoby.

Je vhodný pro aktivní lidi, kteří potřebují dostatek prostoru víc než hromadění věcí. Je jednoduchý, ale v žádném případě nudný. Důraz je kladený jak na funkčnost a snadné udržování pořádku, tak na pohodlí. V bytě zařízeném v přírodním stylu se budete cítit jako v oáze klidu a bezpečí. Vytváří uklidňující a příjemné prostředí, které ocení každý, kdo žije tak naplno, že potom potřebuje vypnout a zase nabít baterky. Tento styl je pro regeneraci ducha jako stvořený.

Nábytek a textilie

Samozřejmě převládají materiály, které jsou čistými produkty přírody. Nábytek by měl být dřevěný, ať již z hrubých neopracovaných fošen, vyhlazeného a vyběleného dřeva nebo z moderní leštěné dýhy. Vhodný a efektivně vypadající je i ratan. Mořská tráva či banánové vlákno jsem dnes velmi oblíbenými materiály pro svůj vzhled i příjemnou energii, kterou vyzařuje.

Podlahy volte z dřevěného masivu nebo dřevěné plovoucí, nejlépe ve barvách světlého nebo běleného dubu, buku či javoru. Zapomeňte na leštěný laminát, ten se do těchto prostor nehodí a kvalitní dřevo i déle vydrží. Nemusíte se vyhýbat ani korku. Hojně se také využívá kámen, pískovec, vápenec, hrubé dlaždice a terakota. Tyto podlahy však můžou být studené, proto byste při jejich pokládce měli pamatovat na podlahové vytápění. Útulný domov totiž potřebuje především teplo. Můžete použít i různé bambusové rohože či hrubé přízové nebo naopak měkké vlněné koberce.

Záclony a závěsy pořizujte jednoduché se zajímavou strukturou. Pokud chcete místnost zvětšit a prosvětlit, použijte dlouhé, splývavé záclony od stropu až dolů. Využívejte materiály jako je kaliko, mušelín, len nebo bavlna. Jestliže chcete vytvořit pocit tepla a soukromí, můžete sáhnout po těžké jutě, vlně nebo bavlněném kepru. Zajímavě a stylově vypadají také římské žaluzie či dřevěné okenice. Bavlna, len, mušelín a vlna jsou materiály, které se v tomto stylu uplatní nejlépe, ať už na polštářky, podsedáky či přehozy. 

Barvy

Pro inspiraci na barvy nemusíte chodit daleko. Stačí vyjít do přírody a pořádně se rozhlédnout, převládají světlé a tlumené odstíny. Šedá barva kamene, světle hnědé odstíny vybledlého dřeva, křídová, smetanově bílá a slonová kost, to jsou základní barvy do přírodního interiéru. Velké plochy jako jsou podlahy či stěny nedělejte tmavé, opticky by vám zmenšily prostor, což u tohoto stylu není žadoucí. Můžete si však hrát s různými povrchy. Obkladem se světlého dřeva nebo kamene získá místnost na jedinečnosti.

Jako doplňující pak přidejte jemné odstíny ostatních barev jako třeba zelené, modré či levandulovou. Na větší kusy nábytku můžete použít tmavší odstíny hnědé. Nezapomeňte ji však zjemnit světlými doplňky. Vyhněte se kontrastním kombinacím výrazných barev, v tomto interiéru by rušily. Využijte přírodních dekorací. Dřevěné misky s oblázky a mušlemi, jednoduché vázy s naaranžovanými větvemi vrby kroucenky či suchých trav a rákosí. Samozřejmě nezapomeňte ani na živé pokojové i řezané květiny.

Osvětlení a oheň

Jak už jsem psala, přírodní styl je především o světle a prostoru. Čím více přirozeného světla, tím lépe. Právě sem se hodí velká francouzská okna a větší prosklené plochy. Umělé světlo zajišťujte pomocí jednoduchých bodovek. Také si můžete pořídit lampy s jednoduchými dřevěnými stojany a stínidly z přírodních materiálů.

Pokud můžete, umístěte do místnosti krb. Je to výrazný doplněk tohoto stylu. Jestliže jste se vydali spíše rustikálním (venkovským) směrem, postavte krb tradiční, na velká polena. Můžete ho obložit kamenem, například šedou opukou. Když se držíte spíše modernějšího, střízlivějšího trendu, zvolte krb zasazený do zdi a obložený hladkým vápencem.

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *