Rozsviťte si nudnou zimu

Autor

K Vánocům a zimě patří světla. Myslím, že k nim tíhneme proto, že je tohle období děsně šedivé a bez světel bychom nedožili do jara v psychické pohodě. Vždyť i spousta náboženských svátků spadajících do zimních měsíců nějakým způsobem ke světlům tíhne. Křesťanské „na počátku bylo světlo“ se odráží i v počátku, tedy narození Ježíše, které si v zimě připomínáme. Stejně tak má v této době své místo židovský svátek světel – Chanuka a jistě bychom našli i další a starší příklady toho, jak lidé světlo v zimě potřebovali a vyhledávali.

Jak vybírat vánoční světla

Je zapotřebí přemýšlet při výběru nad tím, zda je budete umisťovat v interiéru nebo na smrček, který vám stojí v zahradě. Venkovní světla jsou totiž odolnější vůči povětrnostním vlivům, jako je například vlhko. Díky tomu jsou samozřejmě o něco dražší a je tedy zbytečné je pořizovat do interiéru, kde nám stačí jednodušší typy.

Další, co je dobré si rozmyslet, zda si pořídíte světýlka s klasickými žárovkami či použijete LED diody. Z mého pohledu vychází LEDky lépe, i když jejich pořizovací cena je mírně vyšší. LED diody mají název z anglického Light-Emitting Diode, tedy dioda emitující (vyzařující) světlo. Pracují s daleko menší spotřebou než žárovky a šetří tedy nejen vaše peněženky, ale i životní prostředí. Mají celkově vyšší životnost, jsou například daleko odolnější vůči nárazu a lépe odolávají i při častém zapínání a vypínání, což žárovkám způsobuje přepálení vlákna.

Další výhodou LEDek je, že jsou zapojeny v řetězech paralelně, což znamená, že pokud vám jedna odejde, ostatní svítí dál. Žárovky bývají naopak nejčastěji zapojeny sériově, a pokud se tedy u jedné přepálí vlákno, přestane svítit celý řetěz a vy musíte zkontrolovat jednu žárovku po druhé, abyste odhalili, kterou z těch mrňavých potvor musíte vyměnit. Co se týče barev, ze kterých můžete vybírat, tak u LEDek je téměř stejné spektrum jako u žárovek. Jen u žárovek si můžete vybrat i tvary jako například sněhuláky, stromečky, muchomůrky…

Pokud tápete, jak dlouhý by měl řetěz být, pak existuje jednoduchý vzoreček, který vám poradí, jakou délku zvolit, aby to vypadalo efektivně. Vzoreček je: výška stromu v metrech x 10 = délka řetězu v metrech.

Světel, kterými si ve vánočním čase můžete vyzdobit obydlí je nepřeberné množství, existují řetězy, světelné kabely na olemování např. oken, světelné sítě, různé závěsy a do oken pak třeba svítící vánoční motivy jako světla ve tvaru vloček, stromků, sněhuláků… nebo klasické svítící hvězdy, světelné pyramidy, koule či nově LEDkové závěsy s motivy hvězd, rampouchů, perliček či andělíčků.

Svíčky a svícny

Nemůžu opomenout ani svíčky, protože ty podle mého názoru patří nejen k Vánocům, ale i k celé zimě a svým teplým světlem nám tyhle pošmourné a šedivé dny zpříjemňují. Velmi oblíbené v tomto období jsou svíčky, vonné vosky a aromaoleje, které mají vůni skořice, hřebíčku, vanilky, jablek a zázvoru. Firma Air Wick teď navíc přišla s řadou Multicolor, která mění během hoření barvy.

Na štědrovečerní tabuli pak nezapomeňte nechat místečko na pěkný svícen, který vám bude ladit s celkovým založením stolu. Vánoční kapr chutná přece nejlépe ve zlatavém světle svíček.

Přeji vám krásné a rozzářené.

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *