Dýňáčci

Autor

Když se projedete v tomto čase po českých vesnicích a městečkách na leckteré zahradě objevíte právě dozrávající dýně. Jejich tvary, barvy a snadné zpracování přímo láká k tomu, něco dekorativního z nich vytvořit. A protože je teď v přírodě materiálu k tvoření nepřeberné množství, můžete použít vše, co vám padne do oka. Tak pospěšte na podzimní procházku barevnou přírodou a nezapomeňte také něco nasbírat, ať se můžete pustit do tvoření. Doufám, že se s námi o své výtvory podělíte 😉

Budeme potřebovat:

• Různé druhy okrasných dýní.
• Přírodní materiál – pecky ze švestek, semena dýní, šípky, šustí z kukuřice, kaštany, žaludy, lupínky z šišek, plody lípy, nové koření, jeřabiny,…
• Tavnou pistoli + lepidlo do ní.
• Nůž, lžíci, čajovou svíčku.

Postup zhotovení:
Z okrasných dýní můžeme vyrábět panáčky jen k dekoraci – dýně se nedlabou, pouze se na ně lepí tavnou pistolí přírodní materiál. Tyto dýně potom dlouho vydrží a mohou nám zdobit byt hodně dlouho. Z větších okrasných dýní si můžeme vyrobit panáčky svítící. Jakmile do dýně řízneme nožem, musíme počítat s tím, že moc dlouho nevydrží a jsou náchylné k plísním a uhnívání.

Dýňáček nedlabaný – na dýni lepíme tavnou pistolí přírodní materiál dle vlastní fantazie, např. jako oči semena dýní a na ně kuličky nového koření, nos z žaludu a pusu z šípků, hlavu ozdobíme šustím z kukuřice, šípky a klasem obilí.

Dýňáček dlabaný – nejprve ostrým nožem odřežeme horní část dýně ve tvaru hvězdy, polévkovou lžící důkladně vydlabeme obsah dýně i se semeny, potom nožem vyřízneme do dýně oči, nos a pusu.

Můžeme dýni také dozdobit přírodním materiálem. Dovnitř dýně dáme čajovou svíčku, která ve tmě dýňáčka krásně rozzáří.

Pokud se do dýňáčků pustíte i vy, přeji šikovné tlapky a spoustu fantazie.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *