Venkovský styl

Autor

Každý jsme jiný, každý máme jiný vkus, jiné potřeby, jiné požadavky. To, co na jednoho působí naprosto úžasným dojmem, může se jiným zdát mírně řečeno nehezké. Aby jste si vytvořili domov přímo šitý na míru tomu vašemu naturelu, načínáme nový seriál. Bude o různých stylech bydlení. Poradíme, co si máte pořídit a na co naopak zapomenout, abyste stvořili svůj příbytek přímo k obrazu svému. A začínáme venkovským stylem.

Jaký je a pro koho

Jak už jeho název napovídá, vychází z venkovského stylu života. Když zavřete oči, navštívíte chalupu vaší babičky. Zcela zřetelně vidíte starý mlýnek na kávu, při jehož zatočení se místností line příjemná vůně. Vidíte plotnu s oprýskanými hrnci a nadskakujícími pokličkami. Vidíte muškáty na oknech a vyšívaný ubrus na stole, na kterém stojí čerstvě upečené buchty, vzorně vyskládané na kytičkovaném talíři.

Tento styl je vhodný pro všechny, kteří si libují v těchto nostalgických výletech časem. Pro ty, kteří se potřebují obklopovat spoustou maličkých zbytečností, jež si přinášejí ze starožitnictví, blešáků a vetešnictví. Je to přesně styl pro ty, kdo potřebují mít teplý útulný domov. Pokud nechcete trávit hodiny a hodiny neustálým úklidem a leštěním, je tento styl právě pro vás. Nemusí být totiž dokonale uklizeno a stále to vypadá dobře, protože je to takový ten příjemně organizovaný nepořádek, vhodný k odpočinku a relaxaci.

Nábytek a textilie

Venkovský styl vychází z přírody, proto i nábytek a látky využívá čistě přírodní. Všechny kusy nábytku jsou z masivu, převládá tmavý dub nebo loupaná borovice. Může být i matně lakovaný nebo v různých pastelových barvách, nejlépe patinovaný. Patina zvýrazňuje léta dřeva a vytváří dojem, že jde o staré kousky. Existuje spousta technik, jak tuto iluzi vykouzlit, různá tupování štětci i houbičkami apod.

Nábytek je pohodlný a robustní. Určitě se neobejdete bez takových kousků jako je velká rustikální postel, klasický kredenc s vyskládaným porcelánovým či keramickým nádobím, různé truhly apod. I podlahy jsou nejčastěji dřevěné, borovicové nebo dubové. Také se hojně používají kamenné dlaždice či terakota.

Textilie jsou také používané přírodní – bavlna, len, vlna. Přesně do tohoto stylu zapadá patchwork a různé ručně tkané látky s hrubší strukturou. Kdo má rád ruční práce, ten se v tomto stylu vyřádí. Vyšívané ubrusy, tkané koberce a  běhouny, různé rohože, košíky, ošatky i slaměné prostíraní. To vše zde uplatníte.

Barvy

I pro inspiraci na barvy vám stačí vykouknout z okna. Dominantními barvami jsou terakota, umbra pálená a okr, které jsou doplněné jemnou krémovou či smetanovou, světlými odstíny zelené, levandulově fialkovou, pomněnkově modrou či petrklíčově žlutou. Ze vzorů převládají drobné či větší květinové motivy.

Květiny všeobecně jsou v tomto stylu nezbytné. Používejte klasické terakotové či keramické květináče, truhlíky a nádoby. Pro výmalbu stěn se nejčastěji využívá bílá. Ne však zářivě bílá, ale spíš výše zmíněná smetanová, krémová či slonová kost. Nedokonalosti omítky a její nerovnosti neruší, ale dodají na autentičnosti.

Osvětlení a oheň

Spíše než jeden centrální lustr s ostrým světlem zde uplatníte více různých zdrojů osvětlení, která vrhají měkké příjemné světlo. Nejlepší je umístit několik menších osvětlovacích těles na stěny, které doplníme lampami, lampičkami, svícny a svíčkami.

Středem domu ve venkovském stylu by měl být otevřený oheň či kuchyňská kamna, ta nejlépe s plotnou. Do obliby se teď víc a víc dostávají kachlové pece a krby všech tvarů a velikostí. Kamna zvolte raději na dřevo než na uhlí, je to praktičtější a neudělá vám takový nepořádek. Vůně dřeva nachystaného k topení navíc přidá na atmosféře. Nad kamny či krbem pak můžete sušit levanduli či jiné bylinky, které váš domov také příjemně provoní.

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *