Jarní příprava zahrady

Autor

Sluníčko se opírá do oken svými teple žlutými paprsky a ve slunkem prozářených místnostech máme na okamžik pocit léta, či alespoň nádherného jara. I když venkovní teploty připomínají skutečné jaro, mám takový neblahý dojem, že chladná zima ještě neřekla své poslední slovo a toto, příjemně teplé počasí, utne. Jinými slovy, ještě není, tedy alespoň u nás, čas osázet venkovní zahrádku.  Na druhou stranu, je nyní přímo ideální doba pro předpěstování si sazeniček.

Sazeničky si před pěstovávám z dvojího důvodu: z ekonomického a časového.

Ekonomický, či chcete-li raději finanční, se mi osvědčil u rostlin s delší vegetační dobou, a to hlavně v případě pěstování jedné odrůdy ve větším množství, než je přibližně pět rostlinek. V opačném případě se mi vyplatí místo semínek zakoupit sazeničky. Důvod z úspory času provádím u rané zeleniny, kterou tím ještě více urychlím.

Na před pěstovávání sazeniček používám kvalitní zeminu, kterou, přichystanou v truchlících za oknem, nechám alespoň jeden den prohřát na pokojovou teplotu. Teprve další den sázím za denního světla do vlhké zeminy zeleninová či květinová semínka. Po osazení každý truhlík označím samolepkou se jménem sázené rostliny.

Mezi druhy zeleniny s delší vegetační dobou, které tradičně před pěstovávám, patří bezesporu papriky. Protože jsem papriky zasela již v druhé polovině ledna, nyní pozoruji malé, pomalu rostoucí paprikové stonky, které budu brzy přesazovat do květináčů, ve kterých je budu pěstovat.

Dnes jsem zasadila rajčátka. Rajčatových semen je velké množství, lišících se barvou, tvarem i velikostí. Já jsem letos zvolila červená, kulovitá, tyčková. Až povyrostou, tak je budu přesazovat po jedné rostlince do kelímků, a poté, asi v polovině května ještě jednou, tentokrát do volné půdy.

Podobným způsobem budu sázet i květák a pór zimní. Pórek se chystám brzy sázet, ale zároveň ho i sklízím. Je to skvělá zelenina, která přečkává i zimy venku. Na jaře je to skvělý zdroj vitamínů, kterých se nám nedostává.

Z důvodu urychlení pěstuji salát či kedlubny. Oba druhy před pěstovávám v na teplém a světlém místě a do záhonku je přesazuji většinou ke konci měsíce března. Ale o přesném termínu jejich vysazení rozhoduje počasí. Někdy to může být o pár dní dříve a někdy až v polovině dubna.

Existují i druhy zeleniny, které se musí sázet pouze přímým výsevem do půdy. K takovým druhům patří třeba mrkev či ředkvička.

A co vy? Také se chystáte letos něco pěstovat?

8
Komentujte jako host

2 Počet komentářů
6 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
4 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Mačka

Ahoj! Papriky mi už taky lezou ze země, stejně tak jahodový špenát a milion bells. Ale na výsev rajčat je ještě čas. Stačí tak polovině března. Rychle rostou. Ještě jsem vysela na tácek s buničitou vatou řeřichu, tak tu už jíme! Tak všem pěstitelům zdar!

pampeliška

Ahoj. Děkuji za komentář. Já se hlavně těším, až bude teplo a vše mi poroste venku na zahrádce

Mačka

Na zahrádce to bude lepší než za okny. Bojuji s místem.

Já si každý rok na jaře koupím na dekorace do bytu narcisky, tulipány nebo hyacinty v květináčích. Až splní svůj účel, tak je odnesu na půdu, kde jim nechám úplně uschnout listy a na podzim hodím cibulky na zahradu do hlíny. Teď jsem to nějak zasklila a nechala je celou zimu na půdě v mrazu, tmě a tak, ničím nechráněné. Cca před čtrnácti dny jsem je tam objevila, jak jim razí nové lístky. Přinesla jsem je tedy do tepla, zalila a jeden hyacint už jde do květu.

Babuška

🙂 Já už se tak těším až rozkvetou tulipány a narcisky , které jsem na podzim zasadila.

Taky mám ráda všechny jarní květiny, protože už to znamená, že zima odchází. U nás zatím kvetou jen sněženky, ale ono to přijde 😉