Kdo nám škodí v zahradách I.

Autor

Tak se snažíte, pečujete o každou rostlinku, každý keříček, těšíte se na to, jak si v plném létě vychutnáte plody své práce a potěšíte oko pohledem na svou vypiplanou zahrádku a místo toho máte vztek, neb k vám zavítal nějaký nezvaný škodící host. Zelenina chřadne, květiny jsou uválené a keře zničené. Proto se v dnešním článku zaměříme na to, jak nejčastěji se vyskytující škůdce z našich zahrad vyhnat nebo zneškodnit.

Hlodavci a krtci

Hlodavci působí v zahradě značnou paseku, zvláště na cibulovinách, bramborách, hrachu a fazolích, což jsou dobroty, které jim obzvlášť chutnají a dokážou vám vyžrat vše, co jste vyseli a zasadili. Cibuloviny před nimi ochráníte tak, že je dáte do země v košících z jemného pletiva. Výhonky lehce oky prorostou, ale myši se k cibulkám nedostanou.

K bramborám a jiné chutné zelenině vysaďte česnek, jeho pach nemají hlodavci rádi, takže se těmto záhonům vyhnou. Aby myši nesežrali semena hrachu a fazolí ještě dříve než vyklíčí, předpěstujte si je v okapových žlabech a teprve až semena vyrazí a vytvoří silné kořeny, přemístěte je i s hlínou do dobře zalitého záhonu.

Myším také chutná uskladněná úroda. Aby vám z vašich brambor, mrkve či jablek něco zbylo, zakryjte je jemným drátěným pletivem, které myš nepřehlodá a k úrodě se tedy vůbec nedostane.

Krtci škodí převážně tím, že vám úrodu podrývají a tím i ničí, navíc ty jejich krtiny nepůsobí zrovna esteticky. Na druhou stranu v špatně propustné půdě zlepšují jejich chodbičky drenáž a užiteční jsou také tím, že se živí různým škodlivým hmyzem, stejně jako třeba rejsek. Krtkům vadí zvuk, který vydává například plastová láhev zavěšená nebo nasazená na hliníkové tyčce zapíchnuté v jejich noře. Láhvi uřízněte dno, aby se v ní proháněl vítr, což je pro ně údajně nepříjemný zvuk. Také jim vadí vůně kočičích chlupů, ostružiníku či pryšce skočcového.

Řada výrobců nabízí různé elektronické odpuzovače, které pracují na bázi vysílání vysokofrekvenčních kmitočtů, které jsou jim nepříjemné. Likvidaci jedy a jinými chemickými přípravky bych moc nedoporučovala, hlavně kvůli možné nechtěné otravě domácích mazlíčků nebo dokonce dětí. Dalším způsobem likvidace, je nastražení pastí, při jejich umísťování dbejte na to, aby byly v takovém místě, kam nechodí děti, případně je můžete zakrýt kusem otočeného plastového okapu, aby se k nim dostali opravdu jen hlodavci a ne třeba ptáci, kočky, psi… Úplně nejlepší jsou z tohoto důvodu tzv. trubkové pasti, které se zahrabávají do země. Dalším šetrným způsobem likvidace je prostě pořídit si k domu kočku nebo hned několik koček.

Kuna

Návštěvu kuny v záhoncích poznáte snadno, ve vyšších rostlinách rostoucích v trsech se vám vypeleší, takže celou rostlinu poláme a zničí, také někdy s oblibou vyhrabe či poláme nižší keříky. Že jde opravdu o kunu, poznáte podle „podpisu“, který vám v zahradě zanechá, a sice trus, který je plný pecek z různého ovoce, které jim obzvlášť chutná. I na kuny existují různé elektronické odpuzovače, ale nejúčinnější je pořídit si psa. Jakmile vám totiž v zahradě zaštěká pes, kuna se jí raději vyhne.

Kočka

Ale ano, i roztomilé kočičky můžou být v našich záhonech za škůdce. Hrozí především vyhrabáváním oseté půdy, poleháváním v rostlinách a semenáčcích nebo znečišťování půdy jejich výkaly. Aby vám kočky nehrabaly v záhoncích, udržujte půdu vlhkou, zvlášť večer, kdy už nemůžete kontrolovat, jestli vám neleze do záhonku, nezapomeňte zalít.

Kočky také nemají rády vůni citrusové kůry nebo eukalyptu. Poházejte tedy kolem rostlin kůru z pomerančů nebo citronů, také pomáhají sáčky od čaje pokapané eukalyptovým olejem. Dalším způsobem, jak kočky držet dál od rostlin, zejména mladých semenáčků, je položit kolem nich větvičky z pichlavých a trnitých keřů. Pokud nechcete, aby vám kočka hrabala v květináčích, pokryjte povrch půdy v nich oblázky.

Kočky se chodí rády vyhřívat do skleníků, pařenišť či fóliových tunelů. Když je jdete větrat, myslete na to a zabraňte kočce ve vstupu jemným pletivem nebo síťkou. Můžete je natáhnout na pevný rám, takže budete mít tuto zábranu vždy rychle k dispozici. Také čerstvě zrytou či osetou půdu zakryjte jemným pletivem nebo síťkou, aby si z vašich záhonků neudělala kočka záchod. Kočičí trus není hnojivo, ale zdroj různých parazitů a jiných ble-ber.

Aby si kočka vaší zahrady nevšímala, vytvořte jí koutek, kde bude ráda trávit čas a na ostatní místa zapomene. Na slunném místě, kde se bude moci vyhřívat, jí zasaďte rostliny, které jí zvlášť voní a přitahují ji, tedy šantu kočičí či pelyněk Verlotů.

Ptáci

Ačkoliv mají ptáci v zahradě především kladný vliv díky jejich konzumaci škodlivého hmyzu, larev a housenek, můžou na některých místech i škodit. Rádi třeba vyhrabávají čerstvě zasetá semena květin, zeleniny i trávy. Proto každý nový výsev před nimi ochraňte natažením jemné sítě. V zeleninových záhonech můžete také použít tunýlky z jemného pletiva, které umístíte nad každý řádek.

Plody keřů a stromů uchráníte před ptáky různými plašícími zařízeními, například připevněním hliníkové či kazetové pásky, jejíž jeden konec připevníte k větvi a zbytek necháte volně třepotat ve větru, také můžete rozvěsit stará CD nebo DVD, která je budou plašit blýskáním na slunci. Keře můžete ochránit natažením jemné sítě připevněné na tyčky. Na konce tyček nasaďte gumové míčky, aby se síť o tyčky neprodřela.

A jaké zbraně proti škůdcům používáte vy?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *