Přilákejte na své zahrady užitečný hmyz

Autor

Když se projdete kolem zahrad, čím dál častěji v nich najdete hmyzí domky nebo chcete-li hmyzí hotely. Jsou jednak velmi dekorativní, protože lidé jsou při jejich výrobě velmi kreativní, ale hlavně přilákají mnoho užitečného hmyzu, který vám pomůže v zahradách nejen při opylování rostlin, ale i s likvidací škůdců.

Co do hmyzího domku?

Hmyzí domky se dělají proto, aby měl hmyz, kde klást larvy, které se v něm následně vyvinou a vylíhnou. Vzhledem k tomu, že každý hmyz klade larvy do něčeho jiného, je dobré mít v domku více materiálů, aby si vybralo více druhů hmyzu. Dobré je, když si vše nasbíráte sami, abyste měli jistotu, že použitý materiál je přírodní s minimem chemického ošetření.

Použít můžete:

  • Různé dřevo a silnější větve s předvrtanými otvory
  • Kůru
  • Suchou trávu a mech
  • Suchá dutá stébla
  • Otýpky tenkých větví
  • Šišky
  • Ztrouchnivělé dřevo
  • Pórovité cihly…

Jak na samotný domek?

Jak už jsem psala, kreativitě se meze nekladou. Vždy je dobré použít pro základ neošetřené dřevo, už záleží jen na vás, zda si domeček vyrobíte z latěk, silnějších větví nebo ho zhotovíte z kusu vydlabaného špalku. Spoustu inspirace najdete třeba zde

Až budete mít hmyziště hotové, je také důležité ho dobře umístit. Ideální je pověsit ho, a to na jižní až jihozápadní stranu.

Motýly a včely přilákáte nejen hmyzím hotelem

Bez včel a motýlů by ubyla spousta krásy nehledě na jejich nesporný blahodárný vliv pro rostlinstvo. Proto bychom jim měli vytvořit takové podmínky, aby se jim u nás líbilo a vraceli se k nám. Pěstujte ovocné stromy a keře, jejichž květy jsou bohatou zásobárnou pylu a nektaru, z okrasných keřů pak vysaďte dřín a brslen.

Na slunném místě zbudujte zcela přírodní kout, kde pěstujte medonosné rostliny jako je jetel, mák, slunečnice, sedmikrásky, levandule, vojtěška, dobromysl, rdesno, zlatobýl, prvosenka, violka, fiala, iberka, hvozdík, zimolez, měsíčnice, pomněnka, rozchodník, yzop … Nechte tyto rostliny růst zcela planě a moc do nich nezasahujte, vytvoříte tím takovou malou divokou louku. Já jsem s tou svou teprve letos začala tím, že jsem nechala neposekanou část trávníku, kde bylo nejvíce jetelových a dalších lučních květů. Příští rok na jaře mám v plánu tam dosít víc druhů, ať mají z čeho vybírat.

Motýli také mají rádi staré kamenné zdi, které se vyhřívají od slunce. Nechte je porůst břečťanem a vytvoříte tak místo pro přezimování žluťásků řešetlákových. Abyste přilákali do svých zahrad motýly, je dobré pěstovat vhodné rostliny nejen pro jejich potravu (jako je např. pampeliška, chrpa, třezalka, divizna, mateřídouška nebo hluchavka), ale také pro kladení vajíček. Proto do své malé divoké louky přidejte cesmínu, šťovík, trávy, srhu, pcháč, kopřivu a řeřišnici.

Krásné léto a ať se užitečnému hmyzu na vaší zahradě daří 😉

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *