Šel zahradník do zahrady… v květnu

Autor

Pro všechny nadšené amatérské zahradničky a zahradníky rozjíždíme náš dvanáctidílný seriál o zahradních úkonech. Každý měsíc vám přineseme rozpis prací, které v tom daném měsíci lze nebo je potřeba provést na vašich zahradách, záhonech či balkónech. Samozřejmě, že pro zahradníka je důležitější než kalendář především počasí, tudíž berte tyto články jako volné vodítko.

Trávník

Každý udržovaný trávník sekejte podle toho, jaké je počasí. V deštivém období můžete nůž snížit, ale za sucha je lepší nechávat trávu vyšší. Aby vám dobře rostl je nutno přihnojovat ho. Pokud jste dosévali trávu je nezbytné, abyste ji při suchém počasí důkladně zalévali, jinak vám semena nevzejdou. K hubení plevele v trávníku používejte ostrý nůž.

Okrasné stromy a keře

Podestelte borkou vřesy a mladé pěnišníky. Zbavujte plevele živé ploty. Pokud už máte některé kěře po květu, odstraňte odkvetlá květenství. Také zkraťte dlouhé výhony a staré a slabé pruty. Zastříhněte tvarované keře vavřínu a tisu.

Vysazujte keře, které jsou choulostivé (např. azalka, hortenzie, fuchsie…) a také stálezelené keře. Při výsadbě keřů si hrajte s barvami. Využijte toho, že každý má jiné zbarvení listů, jindy kvete… Jejich vhodné nakombinování vám proto v zahradě vytvoří pěkný efekt. Samozřejmě nezapomeňte nově vysazené keře zalévat.

Při vysazování keřů dodržujte tato pravidla: Jámu pro keř vykopejte dostatečně velkou, půdu obohaťte hnojivem vhodným pro daný typ keře. Do jámy nalijte alespoň dvě konve vody, aby nebyla půda vespod suchá. Kořeny dobře rozprostřete a zasypte trochou hlíny, kterou pořádně udusejte, aby tam nebyly vzduchové kapsy. Poté dosypte zbytek a opět řádně udusejte. Také pamatujte, že každému keři prospívá jiné stanoviště. Informujte se proto při koupi, jaké místo a podmínky jsou pro něj nejideálnější.

Růže

Každé růži dopřejte nastýlku (mulč) z borky. A to hned z několika důvodů. Nejen, že záhon vypadá pěkně, ale hlavně kůra udržuje vlhkost, zamezuje růstu plevele a v neposlední řadě při rozkládání obohacuje půdu a tedy i rostlinu.  Pěstujete-li velké keřové růže, vysejte kolem nich nějakou pnoucí rostlinu třeba lichořešnici. Když růže odkvetou, bude vám kvést popínavka a záhon bude i nadále barevný.

Bojujte s chorobami a škůdci. Růže jsou nejen krásné, ale bohužel i náchylné k různým neduhům. Zkontrolujte, zda se na nich neusadily mšice. Pokud tomu tak je, postříkejte je insekticidem obsahujícím primicarb. Ten zlikviduje pouze mšice, ale užitečnému hmyzu neublíží. Jestli objevíte svinuté listy, je to známka výskytu pilatěnky drobné. Tyto listy otrhejte a rostlinu postříkejte systémovým insekticidem. Další z chorob napadajících růže je černá skvrnitost a rzi. Těm se vyhnete, budete-li rostlinku ošetřovat preventivně systémovým fungicidem.

Květiny

Vysévejte napřímo do záhonů otužilé letničky (např. měsíček, šrúchu, tařicovku aj.). Méně otužilé letničky, které jste si vypěstovali ze semen, můžete už vysazovat do záhonů také, ovšem až poté, co pomine hrozba přízemních mrazíků. Do pařeniště (může být i pěstební záhon) vysévejte dvouletky a trvalky. Kříny a lilie, které jste pěstovali ve skleníku, už vysaďte ven, stejně jako jiřiny a listopadky, ty vyvažte k tyčkám.

Osaďte začátkem měsíce závěsné a ostatní nádoby. Do půdy u nádob, které mají tendenci vysychat přimíchejte příměsi zadržující vodu a do všech nádob dejte pomalu rozpustné hnojivo. Než je dáte ven, ponechte je 3-4 týdny ve skleníku, zimní zahradě nebo prostě doma. Fuchsie a pelargonie, které jste si zazimovali, již můžete umístit do venkovních nádob.

Kypřete půdu v záhonech, zabráníte tím klíčení plevele. Pokud máte velké trsy trvalek, vystříhejte jim všechny slabé stonky. Zaštipujte vrcholové výhony květin kvetoucích v létě a na podzim. Dosáhnete tím lepších a hezčích květů a bohatšího vzhledu rostliny.

Odstraňujte již odkvetlé květy cibulovin, zajistíte tak cibulím dostatek energie na příští rok. Pokud cibuloviny vyryjete, nechte je, dokud jim nezaschnou listy a cibule celkově neoschne, aby při skladování nechytila plíseň. Poté je uskladněte do lísek vysypaných rašelinou, pískem nebo pilinami a dbejte, aby se nedotýkaly.

Zelenina a bylinky

Vysejte ven fazol, řepu, květák, katrán a kukuřici. Fazolu nachystejte opěru. Pokračujte ve výsevu salátu, jarního špenátu a bylinek. Vyjednoťe semenáčky. Bazalku už také můžete přemístit ven. Pokud bydlíte v podhůří, vysejte fazol pod sklo a ven už můžete zasít růžičkovou kapustu. Nachystejte si výsadbu pro příští měsíc a proto do pařeniště nebo výsevních misek vysévejte cukety, okurky a tykve.

Řízkujte bylinky jako je šalvěj, majoránka, tymián, rozmarýn a mateřídouška. Dále ořezávejte chřest. Rajčata pěstovaná ve skleníku vyvažte k tyčkám. Už budete moci sklízet bob.

Ovoce

Jahody podložte slámou nebo černou fólií. Zabráníte tím zaplevelování a plody udržíte čisté. Z některých jahodníků už budete moci sklízet první plody. Pokračujte v přihnojování a postřiku ovocných stromů a keřů. Nové keře ostružiníku pěstujte odděleně od starších keřů. Proberte výhony maliníku a prostříhejte ho. Odstraňte slabé výhony.

Pokud pěstujete ovocné stromy na zdi, ostříhejte všechny výhony, které rostou do zdi či od ní. Začněte prořezávat vinnou révu. Jestliže jste na podzim vysadili nové stromky, odstraňte jim všechny květy, aby síla stromu šla do nového obrostu. Jakmile se začne nalévat ovoce, je nutné zajistit dostatek vláhy.

Skalky a vodní plochy

Odstraňujte ze skalky všechen plevel. Rozchodníky a lomikameny obsypte jemnou zeminou smíchanou s hnojivem. Ořežte na skalce keře, které již odkvetly. Ostatní skalničky zbavujte také odkvetlých květů. Nebudou se vám vysemeňovat, kam nechcete a budou mít bohatší vzhled.

Vysazujte vodní rostliny jako jsou lekníny. Pokračujte ve výsadbě bažinných a mokřadních rostlin kolem jezírka. Přerostlé rostliny vyzvedněte, rozdělte a znovu zasaďte. Vyzvedněte přerostlé trsy leknínů a také je rozdělte. Pomocí hrábí či síťky zbavujte jezírka řas. Je-li sucho, zaplavte vodou vlhkou část zahrady a zajistěte tak rostlinám dostatek vláhy.

Pranostiky na květen

Studený máj – v stodole ráj.
Kolik Filipa Jakuba krapek, tolik sena kopek.
První květen deštivý – polím a loukám škodlivý.
Svatý Florián (3.5.) si ještě může nasadit sněhový klobouk.
Déšť, jejž Mamert (11.5.), Pankrác (12. 5), Servác (13.5.) kuje, rád se v celém létě opakuje.
Pankrác (12.5.), Servác (13.5.), Bonifác (14.5.) – ledoví muži, spalují mrazem ovoce i růži.
Před Servácem (13.5.) není léta, po Serváci s mrazy veta.
Déšť svaté Žofie (15.5.) švestky ubije.
Na Urbana (25.5.) pěkný teplý den – bude suchý červenec i srpen. Vinná réva nedbá toho – bude míti vína mnoho.

Průměrné počasí v květnu

Dlouhodobý teplotní normál v květnu je 12,3 °C.
Průměrný úhrn srážek v květnu představuje 74 mm.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *