Šel zahradník do zahrady…v lednu

Autor

Leden je nejchladnějším měsícem roku. Pokud navíc operuje i s větším množstvím sněhu, třeba jako ten letošní, nejvíc práce, kterou na svých zahrádkách uděláte, je z tepla vašeho obýváku nebo pod střechou zahradnických center. A na zahradě se můžete vyřádit třeba při stavění sněhuláka nebo iglú.

Trávník

Ideální doba pro nákup nové sekačky nebo dopřání servisu té staré. V případě, že začne prudce tát, si všimněte, zda se vám v trávníku nedrží voda a v těchto místech zlepšete drenáž. Nikdy na zahradě nesolte zledovatělé pěšinky a chodníky, při tání vám voda sůl spláchne do trávníku a poškodí ho. Raději použijte popel.

Okrasné stromy a keře

Zkontrolujte si nářadí, pokud je poškozené, nakupte nové. Také je vhodný čas na to nechat si nabrousit nůžky na plot a keřové nůžky. Pokud je suchý leden bez sněhu a hlásí se mrazy, zakryjte pěnišníky a azalky slámou.

Květiny a růže

Prohlédněte si katalogy a plánujte výsadbu a výsev pro nový rok, nakupte nová semena, objednejte cibulky a trvalky pro jarní výsadbu. Porozhlédněte se také po nových okrasných a závěsných nádobách. Vymyslete, co chcete v tomto roce na své zahradě změnit, vezměte si papír a tužku a nápady si rozplánujte a zakreslete. Narychlené cibuloviny, které vám doma již odkvetly, např. hyacinty a narcisy, dejte na chladnější, ale světlé místo.

Zelenina, bylinky, ovoce

Plánujte bylinkové i zeleninové zahrádky a nakupte si semena. Objednejte si sadbu brambor. I nadále kontrolujte všechnu uskladněnou zeleninu a stejně tak ovoce. Nahnilé kusy ihned vyhoďte, aby se hniloba či jiná nákaza nešířila. Ovocné stromy ošetřete zimním postřikem s obsahem minerálních olejů. Zkontrolujte všechny opěry a ochranné kryty, abyste zamezili okusu dřeva zvěří.

Vodní plochy

Chraňte jezírka a jiné vodní plochy před úplným zamrznutím a případně led prosekejte.

Pranostiky na leden

Hospodář si první leden pamatuje, ten mu na budoucí rok ukazuje.
Na Nový rok o slepičí krok.
Je-li po 3. lednu počasí krásné, přijdou na jaře bouře časné.
Na Tři krále (6.1.) – zima stále, mnoho hvězd a o skok dále.
Na svatého Hygina (11.1.) pravá zima začíná.
Na svatého Marcela (16.1.) zima leze do těla.
Jasný den na Vincentina (22.1.) dá hojnost dobrého vína.
Jasno na den Pavla obrácení (25.1.) přináší hojně božího nadělení.
Svatý Timotej (26.1.) ledy láme, nemá-li je, nadělá je.

Průměrné teploty v lednu

Dlouhodobý teplotní průměr je – 2,1 °C
Průměrný úhrn srážek představuje 37,5 mm

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *