Výstava ovoce, zeleniny a květin

Autor

Nemohu se pochlubit slávou, spojenou s dožínkami ani STRASSENFESTEM jako Mačka, ale i přesto přidám jednu z našich podzimních akcí.

Když zavítáte do východních Čech, do okresu Rychnov nad Kněžnou, co by kamenem dohodil od pyšnících se Orlických hor, objeví se před vámi městečko, čítající zhruba 1 700 obyvatel. Jsou to Častolovice. V tamním areálu sokolské zahrady, sokolovny a nové budovy se konala na počátku října pro zahrádkáře a nejen pro ně poutavá čtyřdenní výstava. Letos se jednalo již o sedmnáctý ročník, ale my jsme se jí zúčastnili teprve podruhé.

Byl příjemný den, sobota, které podzimní počasí přálo a sluníčko paprsky nešetřilo, a my jsme si užívali pokoukání, čerpali inspiraci, trošku utráceli a především ochutnávali nabízené dobroty. Hned u vchodu naši zvědavost přilákal stánek se sýrovými specialitami, o kousek dál nás zase pohltila (a té jsme opravdu neodolali) svůdná vůně klobásek, dobrého kafíčka a vína a tak tomu bylo po celou dobu našeho procházení zahradou. Zájemci o dobrou baštu si mohli koupit dokonce i domácí „poctivý“ vývar ve sklenicích, biopotraviny, také různé druhy sýrů a další mléčné výrobky z rodinné farmy apod.

Zvědavě, stejně jako spousta dalších návštěvníků, jsme prohlíželi prodejní stánky, koupili si něco malého pro sebe a jako dárek přátelům a pozorovali jsme ostatní, jak si každý z nich našel to své – muži zahradníci zkušeně potěžkávali zahradnické náčiní, detailně prohlíželi vystavený traktor a žací stroje, ženy obdivovaly krásu naaranžovaných květin a spoustu dalších dekorací, nakupovaly sušené bylinky a děti žadonily (v jejich věku bych se pochopitelně nechovala jinak) o líbivé dřevěné hračky.

To nebylo zdaleka všechno. Kdo si chtěl užít trochu adrenalinové zábavy, zapojil se do soutěže o nejkrásnější misku ovoce a zeleniny, nebo alespoň přihlížel a hodnotil vystavované soutěžní výrobky. My jsme nesoutěžili ani nehodnotili, ale o to víc jsme se zdrželi u medu, kde jsme se dozvěděli různé zajímavosti včetně toho, že jsme viděli názorně vyobrazený život v úlu a já se na samý závěr naší návštěvy ještě vrátila ke stánku s formičkami a vánočními vykrajovátky.

Plánuji, že se letos znovu na Rychnovsko vypravíme, tentokrát na výstavu betlémů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *