Zahrada od A do Z – Fialkové pohlazení a fazole

Autor

Je leden. Za oknem se rojí bílé vločky. Nejprve nenápadně. Pár vloček, jako několik vyslanců či průzkumníků z vločkového království krouží vzduchem. Situace je zřejmě příznivá, a tak přivolávají i zbytek své říše a za chvíli není z okna vidět téměř nic, jen bílou mlhu. Jsem ráda, že se tak děje o víkendu a nemusím v tomhle nečasu nikam cestovat autem. Naopak si doma udělám skvělé pohodlíčko. Dívám se na oranžové plamínky, které tančí v krbu a vedle okenního parapetu se těším pohledem na kvetoucí fialky.

Fialka africká, jak se jmenuje kytička celým jménem, je velice nenáročná pokojová květina, která se snadno pěstuje, často kvete a lehce se množí. Mám již několik druhů fialek. Právě mi kvetou fialové, vedle kterých, momentálně bez květů, rostou bílé a fialovo bílé. Mám však v plánu pořídit si i další odrůdy, které by mi mohly vykvést moudrými, růžovými či vínovými barvami.

Fialky mi rostou kousek od okenního parapetu, kde je dostatek jasného světla, které potřebují nejen ke svému růstu, ale též k tomu, aby bohatě kvetly a v létě nemusím mít strach z jejich přehřátí.

Nyní v zimě je zalévám jednou za týden, do misky. Fialky nesnášejí příliš velkou zálivku, při které může docházet až k zahnívání rostlin. Fialky pěstuji v květináčích, které volím spíše menší. I rozmnožování je velmi jednoduché – listovými řízky. Zdravé, pěkné lístky nechávám zakořenit ve skleničce s vodou a poté je vsadím do malého květináče s kvalitní zeminou.

Fazole

Protože leden, jakožto povánoční čas bývá také dobou shazováním nadbytečných kil, která se k nám nenápadně, nepozorovaně i kradmo vplížila v době vánočních svátků, není od věci přizpůsobit svůj jídelníček zdravé, racionální stravě.  A poněvadž konzumace fazolí působí blahodárně na náš organizmus a napomáhá též hubnutí, není od věci si je připravit třeba v podobě polévky nebo i samostatného hlavního jídla.

Fazole obsahují mnoho prospěšných látek pro náš organizmus jako je vláknina, draslík, hořčík, vápník, kyselina listová a vitamin E a další. V případě, že si třeba napřesrok chcete připravit fazolová jídla v bio kvalitě a vlastníte zahrádku, není nic složitého vypěstovat vlastní.

Jsou známy tři druhy fazolí: keříčkové, okrasné a tyčkové čili popínavé fazole. Na zahradě vlastní zahrádce pěstujeme (v tomto případě spíše manžel než já) fazole popínavé.

Jako fazolová semena si vždy ponecháváme vždy nejkrásnější, nepoškozené fazole předchozí sklizně. Naklíčené fazole sázíme do volné půdy od 15 května (po zmrzlých) do sponu 30×30 cm. Poté co se objeví první malé, zelené šlahouny, přivazujeme ke konstrukci, po které šplhají směrem vzhůru. Celá konstrukce se nejprve krásně zazelená a poté i rozkvete. A tak popínavé fazole plní i dekorativní funkci. Sklízíme postupně. Barevné fazolky vyjímáme z lusků, dosušíme a uskladníme.

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *