Zahrada plná života

Autor

V poslední době se v zahradních článcích věnujeme hlavně hubení a odhánění živočichů, což je, přiznejme si, poněkud morbidní. A přitom kde jinde než venku by mělo být zvířectvu dobře?! Tento článek tedy bude zcela opačný, ke zvířátkům přátelský. Znáte scény z Disneyho Sněhurky, kde je obklopena všemi těmi božími tvorečky? Takže jdeme vytvářet na zahradě místa, kde budete také takovými Sněhurkami a Sněhuráky.

Motýli a včely

Bez včel a motýlů by ubyla spousta krásy nehledě na jejich nesporný blahodárný vliv pro rostlinstvo. Proto bychom jim měli vytvořit takové podmínky, aby se jim u nás líbilo a vraceli se k nám. Pěstujte ovocné stromy a keře, jejichž květy jsou bohatou zásobárnou pylu a nektaru, z okrasných keřů pak vysaďte dřín a brslen. Na slunném místě zbudujte zcela přírodní kout, kde pěstujte medonosné rostliny jako je jetel, mák, slunečnice, sedmikrásky, levandule, vojtěška, dobromysl, rdesno, zlatobýl, prvosenka, violka, fiala, iberka, hvozdík, zimolez, měsíčnice, pomněnka, rozchodník, yzop … Nechte tyto rostliny růst zcela planě a moc do nich nezasahujte, vytvoříte tím takovou malou divokou louku.

Motýli také mají rádi staré kamenné zdi, které se vyhřívají od slunce. Nechte je porůst břečťanem a vytvoříte tak místo pro přezimování žluťásků řešetlákových. Abyste přilákali do svých zahrad motýly, je dobré pěstovat vhodné rostliny nejen pro jejich potravu (viz. medonosné rostliny), ale také pro kladení vajíček, proto do své malé divoké louky přidejte cesmínu, šťovík, trávy, srhu, pcháč, kopřivu a řeřišnici.

Ptáci

Ptáci přispívají hlavně tím, že nás zbavují vší nepříjemné a škodlivé havěti, navíc jejich zpěv nám zpříjemňuje chvíle strávené v zahradě. Vysázejte keře, které mají pro ptáky chutné plody – bohyně, jeřáby, cesmíny, ptačí zob, růže, které plodí šípky. K tomu jim vytvořte i krmítko, může být buď klasické se stříškou, nebo jako stolek (např. silnější plát odříznutý z kulatého kmene připevněný na cca 1,5 metru vysoký kůl). Na krmítko sypte různé druhy semen, ořechy, kousky ovoce či pečiva. Nezapomeňte na nízkou mističku s vodou.

Pokud máte v zahradě kámen s mělkou prohlubní, pravidelně do něj lijte vodu, ptáci se sem budou slétávat na koupání. Na stromy instalujte vhodné ptačí budky, čímž poskytnete úkryt některým ptačím druhům jako jsou sýkory, šoupálci, brhlíci, lejsci, rehek zahradní… Kmeny těchto stromů, stejně jako kůly u krmítek nechte porůst popínavými rostlinami s trny, např. růže. Ochráníte tím ptáky před kočkami či kunami, které se k nim přes trny nedostanou.

Ježci

Ježci jsou v zahradě rovněž vítanými návštěvníky, neb se živí slimáky a hmyzem. Abyste ho přilákali, nachystejte mu nějakou dobrotu, které neodolá. Misku s ovesnými vločkami smíchanými s vodou, nepohrdne ani kozím mlékem, oříšky či rozinkami. Pro přezimování mu nachystejte bedničku s otvorem cca 10 x 10 cm, kterou zahrabejte do listí, volný nechte pouze vchod. Jako vhodný úkryt poslouží i volně položený dutý kmen stromu, který před zimou pokryjte dostatečnou vrstvou spadaného listí.

Ryby a obojživelníci

Pokud máte na zahradě jezírko a chcete do něho pořídit ryby, měli byste myslet na to, aby každá z nich měla dost místa. Ideálně se uvádí, že na každých 5 cm ryby potřebuje prostor cca 1 m2. Ryby přikrmujte v obdobích od února do května a od konce září do konce listopadu, ve zbývajících měsících si potravu najdou (léto) nebo mají období klidu (zima). Nepřekrmujte je, nezkonzumované krmení kazí vodu. Zajistěte dostatek okysličovacích rostlin a v mrazivých dnech nezapomeňte na prosekávání děr do ledu, aby měly ryby dostatek kyslíku.

Vodu v jezírku neměňte moc často, tedy pokud není silně znečištěná a nezapáchá. Častá výměna vody narušuje totiž vytvořenou přírodní rovnováhu. Malé jezírko vypouštějte jednou za cca 5 let, velké jednou za 10 let. Jakmile se vám ujmou a trochu povyrostou vodní rostliny, nasaďte do jezírka párek vodních plžů, které ho budou čistit.

Okraje jezírka upravte oblázky či dlažbou, aby mohli se k vodě dobře dostávat žáby a jiní obojživelníci. Pro ně také na pár míst v jezírku umístěte větší kameny, které budou vyčuhovat z vody a tvořit tak příjemné odpočívací ostrůvky. Břehy by neměly být moc strmé, aby mohli pohodlně vylézt živočichové, kteří sem budou chodit pít (např. ježci). Kromě ryb, žab a obojživelníků si vaše jezírko zamilují i vážky, šídla a jiný vodní hmyz.

Doufám, že se vám založení přátelské zahrady zamlouvá a také se do ní pustíte. Pokud ano, nezapomeňte si do blízkosti těchto zákoutí instalovat lavičku, na které budete moci sedávat a v tichu se kochat pohledem na tu záplavu života, které jste součástí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *