Zahrada pro děti

Autor

Děti by měly mít v našich zahradách také svůj prostor, kde si budou moci nejen bezpečně hrát, ale i pomáhat. Nenásilným vedením k zahradničení v nich vypěstujete lásku k přírodě. Navíc, pokud to pojmete formou hry, nebude jim práce vadit a také se dozví spoustu zajímavého a rozšíří si obzory.

Místo na hraní

Pokud plánujete místo, kde dětem zbudujete jejich hrací prostor, je ideální ho umístit v některém z koutů zahrady, na který nejlépe vidíte. Při budování pískoviště dejte dospod a po stranách textilní fólii a teprve takto nachystanou jámu naplňte pískem, zabráníte tím prorůstání plevele. Okraje pískoviště je nejlépe udělat z širokých trámů, na kterých se dětem bude dobře sedět. Abyste zabránili znečišťování pískoviště zvířaty a listím, zhotovte kryt. Nejlepší je opět textilní fólie nebo pletivo s jemnými oky natažené na rámu z tenkých latěk. Myslete na to, aby se i k zakrytému pískovišti dostala voda z dešťů. Ze suchého písku toho totiž děti moc nepostaví.

Při stavění hracích konstrukcí dbejte na to, aby tyto byly velmi dobře na pevno ukotvené a s dětmi se při hraní nezřítili. Povrch pod nimi a okolo nich nastelte jemnou borkou. Pokud máte houpačku na stromě, dejte kůru i pod ní. Alespoň vám děti nebudou ničit trávník, který má na těchto dětských hřištích beztak krátkou životnost.

Děti se rády schovávají a milují místa, kde mají alespoň nějaké soukromí. Vytvořte jim proto přírodní skrýše. Vezměte asi 8 – 10 kusů cca 1,50 metrů dlouhých větví nebo bambusových tyček, které na jednom konci svažte a vytvořte tak teepee. Druhé konce zapíchejte v kruhu do země. Kolem takto vzniklé konstrukce indiánského stanu nasejte společně s dětmi popínavé letničky (ideální je lichořešnice, hrachor nebo povijnice). Nezapomeňte při výsevu jednu část vynechat, vznikne tak vchod. Vnitřek kruhu opět nastelte jemnou borkou. Až popínavky vyrostou, budou mít děti báječnou zašívánu.

Do hracího koutu zasaďte keře s jedlými plody, které budou moci děti při hraní zobat přímo do pusy. Osvědčí se angrešty, rybízy, maliníky, ostružiníky nebo kanadské borůvky.

Malí zahradníci

Vytvořte v záhonech místo, které bude určené jen dětem pro jejich pěstění. Může k tomu posloužit i zcela oddělené místo vytvořené například starou plechovou vaničkou nebo lavórem či betonová skruž. Nechte je zde pěstovat plodiny, které jsou nenáročné. Čím víc se bude jejich rostlinkám dařit, tím víc je bude zahradničení bavit. Ze zeleniny je to mrkev, ředkvičky, hrách, fazole nebo salát. Navíc to, co si sami vypěstují, jim i víc chutná 😉

Pokud chtějí pěstovat i květiny, pak volte např. slunečnice, krásnoočko, měsíček, lobelky, macešky, limonky, vlčí bob, mák či laločnici. Abyste pěstění dětem ještě více zpestřili, pomozte jim se zajímavým výsevem. Nechte děti klacíkem namalovat nějaký obrázek (loď, sluníčko, květinu..), jeho obrys pak vysejte jednou barvou lobelky nebo laločnice a vnitřek zase jinou barvou. Až přijde doba květu, budou mít barevné obrázky. Stejně si můžete pohrát i s jednoduchými vlnovkami nebo jejich monogramem.

Každý správný zahradník musí mít řádné nářadí. S vlastním náčiním půjde dětem zahradničení ještě lépe. Pro inspiraci přináším tipy na základní pomůcky:

  • Kolečko
  • Konvička
  • Hrábě
  • Hrábě na listí
  • Lopata
  • Motyčka
  • Rýč
  • Rukavice

Bezpečnost na prvním místě

Aby si děti hraní a práci na zahradě užily, je potřeba dbát především na jejich bezpečnost. V první řadě zabezpečte všechny vodní plochy. Bazény přikrývejte, pokud to jde, odstraňte schůdky, když se nikdo nekoupe. Jezírka překryjte pletivem s velkými oky.

Projděte se po zahradě a přesvědčte se, zda nikde nemáte ostré kameny, na které by děti mohly spadnout při hrách a pobíhání. Prozkoumejte, zda nemáte někde místa, kam by mohly spadnout a zabezpečte je víkem nebo oplocením. Stejně tak zkontrolujte, zda na ně něco nemůže spadnout a případně to napravte.

Nebezpečné nářadí jako jsou kosy, srpy, pilky, sekery, nůžky apod. mějte uloženo vždy mimo dosah dětí, nejlépe v zamčené kůlně. Stejně tak hnojiva a postřiky, kterými by se mohly děti otrávit. Sekačku nezapínejte nikdy, když jsou poblíž malé děti. Když od sekačky odcházíte, zabezpečte ji tak, aby jí dítě nemohlo samo pustit.

Přeji vám i vašim dětem báječné chvilky v zahradách.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na