Zahrádka od A do Z – A

Autor

Zahrada je místem, v němž by se každý měl cítit pohodově a v kontaktu s přírodou načerpat nové síly a tolik potřebnou životní energii. Ale není zahrada, jako zahrada. Někdo má na zahradě jezírko, bazén, altán či nádhernou pergolu s pohodovým venkovním sezením, někdo upřednostňuje květinovou, oku lahodící zahrádku, někdo rád pěstuje zeleninu, ovoce a různé, voňavé druhy koření.

Je krásné sám si něco na zahrádce vypěstovat. Je nádherné sledovat, jak se malé, nepatrné a někdy sotva viditelné semínko, zasazené do půdy mění a proměňuje v malou rostlinku, jak se malá rostlina krásně, svěže zazelená, některá vykvete a kvítek se změní, přetvoří a vytvaruje v chutný a povětšinou zdravý plod, některé rostliny nenechávají zahradníci vyjít až do květu, protože se konzumují jejich podzemní části, nebo se spotřebovávají jejich listy a u některých, povětšinou okrasných rostlinek je právě květ jejich největší chloubou, pýchou, hrdostí i ozdobou. A to vše velké množství rostlinek a bylinek zvládá, zdolává za velice krátkou dobu, jakou je jedno vegetační období.

Je nádherné pozorovat, jak si příroda umí poradit, jak i zeleninová zahrádka umí lahodit oku, ale i čichovým buňkám a posléze i chuťovým pohárkům. Někde jsem se dočetla, že nejzdravější zelenina a ovoce je právě čerstvě utržené a každou minutou od utržení se zmenšuje počet vitamínů a látek prospěšných lidskému organizmu. A protože čerstvě utržené ovoce i zelenina patří k těm nejlahodnějším, je pěstování na vlastní zahrádce dobrou volbou pro zdraví, radost, ale je i skvělým výběrem pro ty, co vyhledávají přirozenou pohybovou aktivitu na čerstvém povětří.

Na zahrádkách je možno pěstovat mnoho druhů ovoce, zeleniny či květin. Každý druh má své specifické nároky a požadavky. A já začnu pěkně popořadě, podle abecedy.

Afrikán

Jako posledních několik let i letos jsem koncem března vysadila do truhlíku za oknem semínka afrikánů. Afrikány pěstuji ráda, protože je to nenáročná, skromná a nenákladná zahradní květina, která nás vždy potěší svými květy a kvítky, které jsou zbarveny v odstínech od sluníčkově žlutých až po optimisticky oranžové. Kvete od května, kdy ji obvykle vysazuji do volné půdy, a poslední kvítky odcházejí s prvními podzimními mrazíky, které většinou přicházejí, podle mého pozorování, s prvními dny měsíce listopad.

Údajně je oblíbený i pro svou schopnost odpuzování některých druhů hmyzu a jiných drobných škůdců, jako jsou například slimáci. Alespoň tak mi to bylo řečeno. Zde bohužel musím prohlásit, že mnou vypěstovaný afrikán tento talent postrádá a „moji“ loňští slimáci (letos se slimáci díky malému počtu srážek skoro nevyskytovali) ho s oblibou prolézali, a pronikali do jeho květních úborů.

Angrešt

Letos se mu daří. Urodil se. Loni na nízkých, pichlavých větvičkách angreštu nevyskytovaly skoro žádné, sladké plody. A ty, které se na nich přece jen objevily, využili ke své obživě ptáci. Prolétali kolem keřů a každou chvíli uzobali a klovali některou sladce dozrávající bobulku. A nezastavili je dokonce ani malé trny, které se nacházejí na keřích. Naštěstí pro nás se letos toto drobné ovoce urodilo a my si jej můžeme s chutí vychutnávat. Nejlepší a nejzdravější je jistě syrové, ale dá se velmi dobře využít na různé druhy moučníků, koláčů a jiných báječných sladkých jídel.

2 comments

  1. Afrikán, aksamitník, u nás se mu říká i smraďoch, protože někomu vůbec nevoní. Odpuzuje mšice, a možná i jiný obtížný hmyz, ale naopak slimáci a plzáci je milují. Dokážou je sežrat beze zbytku. O tom by mohla vyprávět moje kamarádka, jak nestačila dosazovat, a nakonec padly za oběť téměř všechny. Mají je rádi i králíci. Těsně před mrazíky je zkrmuji. Dokonce prý mají v sobě něco léčivého proti králičímu moru. To nemám potvrzeno, jen, co jsem slyšela.

  2. Angrešt je moje nejoblíbenější ovoce. Když jsme si kdysi pořídili domek, bylo to to první, co jsem vysadila na zahradě. Zahrada byla jako džungle, ale hlavně že byl angrešt 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *