Minikurz patchworku aneb jednodušší už to být nemůže

Autor

Opravdu. Nezahrnu vás teorií, co se při šití patchworku smí a co nesmí, co je vhodné a co ne. Nic takového. My budeme zkrátka jen šít. Berte následující návod jako takovou malinkou ochutnávku, která by vám ovšem mohla rozdráždit chuťové buňky. Pokud se tak stane a budete se chtít zakousnout do většího sousta, určitě si správného šéfkuchaře najdete sami. Možností je hned několik (viz článek Malé šílenství).

Pusťme se do toho!

Ustřihněte si dva barevně odlišné pruhy látek v šíři 6,5 cm a délce cca 80 cm.

Sešijte je po délce k sobě. U patchworku sešíváme na šířku patky, tedy 0,75 cm od okraje látky.

Šev zažehlete k jedné straně.

Na pruh sešitý ze dvou látek teď narýsujte celkem 4 pravoúhlé trojúhelníky , kdy strana jednoho je zároveň stranou druhého trojúhelníku (jsou tedy 2 a 2 zrcadlově obráceny), resp. pruh rozřežete pod úhlem 45 stupňů.

Po rozřezání máte tedy k dispozici vždy dva trojúhelníky s tmavou a dva se světlou špičkou.

Nyní si můžete vybrat ze dvou možností, jak vzniklé trojúhelníky sešít do bloku.

Buď takto

nebo takto. Vyberte si.

Já zde zvolila druhou variantu. Nejprve k sobě sešijte dva a dva menší trojúhelníky

a ty pak ještě sešijte do výsledného čtverce.

Zastřihněte růžky a zarovnejte nepřesnosti. A máte hotový jeden tzv. blok.

Pokud už se vám nechce pokračovat, tak i tento jediný blok můžete dokončit (viz níže) do výrobku, jenž vás bude těšit. Poslouží jako podložka pod šálek kávy, nebo třeba jako chňapka do kuchyně.

Ušijete-li si ale tyto bloky čtyři a libovolně je poskládáte, vykouzlíte z nich hezký polštářek, při použití látky s vánočními motivy třeba i prostírku na slavnostní stůl.

Pakliže takových bloků našijete 60, třeba i v obou variantách, může vzniknout i velmi krásná a efektní přikrývka. To záleží jen na vás.

A teď ještě dokončení, řekněme, podložky pod hrníček.

Ve stejném rozměru jako je ušitý blok si ještě ustřihnete slabý vatelín nebo vlizelín a látku na spodní stranu.

Tím, že všechny tři vrstvy na sebe narovnáte (vrchní blok, vatelín, spodní látka), společně sežehlíte a sešpendlíte, vznikne tzv. sendvič. Ten pak prošijte. Je opravdu jedno jak. Já obšila čtvereček uprostřed ozdobným strojovým stehem, ale můžete použít i steh rovný a prošívat můžete i v ruce obyčejným předním stehem.

Prošitý sendvič je možné dokola zaobroubit několika způsoby. Chce to ale již určitou zkušenost a cvik a proto se tomu obratně vyhneme. Místo toho vás naučím takovou hezkou „vychytávku“. V řeči patchworku mluvíme o „raq quiltu“.

Sendvič prošijte po obvodu zhruba 1,5 až 2 cm od okraje.

Poté nastříhejte nejlépe malými rovnými nůžkami švový přídavek po celém obvodu, ve vzdálenosti cca 4 mm od sebe. Stříhejte současně horní i spodní látku. Předtím ale ještě opatrně ve švu po obvodu odstříhejte přečnívající vatelin. Při stříhání proužků dávejte pozor, abyste si nestřihli do prošití.

Pak dejte celý quilt do pračky a vyperte ho, aby se vytřepil. Pokud nechcete mít vytřepené chloupky na dalších textiliích, perte ho odděleně nebo třeba v sáčku na jemné prádlo.

Usušte, vyžehlete a radujte se.

A pochlubte se!

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na