Ovečky v trávě

Autor

Ráda bych vás seznámila s výtvarnou technikou, která je velice oblíbena u dětí a tou je TISK. Tisknout se dá čímkoliv – houbičkou na nádobí, kouskem látky, vatovými polštářky, zkrátka vším, co nám přijde pod ruku. Před pár lety se mi do rukou dostala velmi inspirativní knížka se zajímavými výtvarnými technikami a mezi nimi je i tisk pomocí vlny a obrázek ovečky v trávě. Název knihy už neznám, ani ji nevlastním, ale tento nápad mně utkvěl v paměti.

Budeme potřebovat:
• Výkres o velikosti A3 nebo A4.
• Temperové barvy, kalíšek, vodu, štětec.
• Vlnu, kousek kartonu nebo dřevěnou destičku.
• Kancelářský papír.
• Tužka nebo fix, nůžky.

Postup zhotovení:
Na kancelářský papír nebo jakýkoliv papír různé barvy si nakreslíme fixem nebo tužkou těla oveček ve tvaru mráčků.

Tělíčka vystřihneme a rozložíme si je na výkres.


Přichystáme si karton nebo dřevěný špalíček, na který namotáme vlnu pro tisk trávy. Dále si připravíme zelenou temperovou barvu, kterou si rozvrstvíme na další kus papíru tak, abychom mohli špalíček s vlnou do barvy namáčet. Barvu nemícháme moc hustou, ani ne moc řídkou, zkrátka tak akorát. Před samotným tiskem trávy si těla oveček potřeme štětcem vodou a přilepíme na výkres. Při tisku budou krásně přilnuté na výkres a nebudou se posunovat, což je důležité. Ale musíme pracovat rychle, voda totiž brzy zaschne. Začneme tisknout. Dbáme na to, abychom travičku tiskli svisle, tak jak roste a ne vodorovně. Také tiskneme přes šablony oveček a až do krajů výkresu.

Až je celý výkres zaplněný trávou, opatrně sejmeme šablony tělíček oveček a necháme ho zaschnout. Potom černou temperou nebo tuší dokreslíme ovečkám hlavy, nohy a barevně vatovou tyčinkou nebo štětce ozdobíme trávu kytičkami.


A výkres je hotový.


Zbývá najít vhodné místo, kde jarně ozdobí náš byt.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/