A víte co? Pořád se vymýšlí něco nového. Moderní postupy, speciální pomůcky, ultra extra zvláštnosti, aby se postupovalo do vyššího levelu. A my vám dneska na just ukážeme starou českou klasiku. Je to nuda? Ne, je to tradice! Takže popadněte pomeranče a brambory a jde se na to! A dobrá, dobrá, v rámci atmosféry vstřícné ukážeme i něco novějšího. Ale pomeranče a brambory vpřed! A samozřejmě svíčky ve skořápce do lavoru pro správnou atmosféru…
Pomerančové provonění
Klasika prvního stupně. Pomeranč, který propícháme – vyzdobíme hřebíčkem. A vlastně to ani není nuda, protože: můžete kreativně tvořit (u nás to byl obličej: vepředu smajlík a vzadu plno vlasů…) a navíc a co je nejvíc: ta vůně! To je prostě vánoční aroma. Jasně, kdo nechce zůstat jen u hřebíčku, může to rozjet ve větším a přidat párátka s rozinkami například a udělat ještě složitější dílo. My jsme tady zůstaly při zemi, líbila se nám ta jednoduchost (je v ní prý síla i krása).
Bramborová tiskátka
Pamatujete? Tiskalo se jako o závod. Dneska si tiskátka koupíme, druhů a typů nepočítaně… Ale neříkejte, že se vám po těch bramborových nestýská! Můžete si totiž vytvořit naprosto originální tvar. Anebo zcela neoriginální, jako je srdce či hvězda, ale je to VAŠE srdce a hvězda. Takže tvary dle nápadů, které vykrojíme (nožíkem, vykrajovátkem) do syrové brambory, nabarvíme a už je šupeme na papír jako balící papír, na přáníčka nebo prostě jen tak výtvarně.
Jedlá výzdoba
Oblíbená činnost, která je nenápadně perfektní pro malé děti i starší lidi, protože si u toho trénují jemnou motoriku. Použít lze bezpečnější velkou tupou jehlu na tvoření, nebo klasickou jehlu. Nebojte se ničeho, pár kapiček krve ještě nikoho neuspalo (dokonce ověřeno naší Růženkou!) Takže hurá nit, jehla a jde se na „navlékání dobrot“: rozinky, křížaly, popkorn… A nemusí se jen věšet jako ozdoba. Můžou se taky prostě vytvořit a … sníst za odměnu 🙂
Slavnostní a tradiční
Použijte ozdobnou, například sametovou stužku adventní barvy, na tu nalepte (výhoda tavné pistole) vše, co vám vánočně tradičního pod ruku přijde: oříšek, křížalu, mašličku, celou skořici, sušený pomeranč… A až dolu třeba zvoneček. Je to jednoduché a slavnostní například na stůl, na okno, lze položit či pověsit.
A teď od přírodně staročeského k trochu divočině v podobě barevných papírů a lesklých ozdobiček. Vytvořit si můžete svícínek nebo vyzdobit šišku jako vánoční stromeček (dáváme fotografii pro inspiraci, postup snad netřeba popisovat). A jistě se při tom i poté budete bavit a smát, jako náš smajlíkový pomeranč.
P.S. Máte pocit, že jsme s RaFany netvořili jen doma? Máte pravdu. Protože není nad to někdy netradičně dělat binec někde jinde! My tentokrát jsme se do tvoření zapojili i v Ateliéru divadla Lampion. Doporučuji pro zdraví rodičů zapojit i společenskou aktivitu. Nemusíte všechno vždycky připravovat (a uklízet…) vy!
Krásný tvořící a tvořivý čas!