Ty jsi má, levandulová

Autor

Kdo by neznal levanduli. Vytrvalý keřík s nezaměnitelnou vůní. Její pěstování není vůbec složité. Potřebuje pouze malou zálivku a vyžaduje slunná místa. Platí pravidlo, čím více sluníčka, tím více vůně. Kdybych měla přidat ještě jedno, tak by bylo čím méně vody, tím lépe. Při větší zálivce hrozí dokonce její uhynutí.

Levandulka kvete téměř po celé prázdniny. Pro ty, kteří si chtějí uchovat květy, doporučuji sbírat v suchých dnech těsně před rozkvětem. Plně rozkvetlé rostliny po usušení opadávají. Květy je možné sušit rozložené, či v poloze zavěšené hlavičkami směrem dolů, kterou upřednostňuji i já. Nejlépe se mi osvědčilo jejich svázání do malých kytiček nejprve pomocí gumičky a celé převázat provázkem s ouškem na zavěšení. Guma je totiž pružná a rostlinky, které zmenšují sušením objem, z ní nevypadnou.

Usušené květy vážu do voňavých kytiček. Letos jsem si chtěla udělat levandulový věneček, který jsem chtěla zavěsit na dveře. A jak to dopadlo?

Potřeby na levandulový věnec:
Vázací drát
Sušenou levanduli
Pevný provázek
Nůžky

Postup:
Nejprve je třeba si z vázacího drátu udělat kruh. Velikost kruhu určuje velikost věnce.

Nyní si vezmeme vždy několik kvítků, které pevným provázkem upevňujeme k drátu. Květy by se měly překrývat, aby nebyl provázek při pohledu patrný.

Pokračujeme tak dlouho, až je celý kruh pokryt voňavými kytičkami.

Hotovo. Z věnečku jsem měla radost. Zvlášť kvůli jeho vůni jsem uvažovala o jeho umístění v místnosti. Ale jak a kam ho upevnit? S věncem jsem zkoušela různá místa, až jsem ho nakonec umístila na pletené misce. Průměr misky se úžasně shodoval s velikostí věnce. Jen něco scházelo. A tak jsem do misky nad věneček naaranžovala ještě levandulové květy. Aby její vzhled nepůsobil fádně, přidala jsem ještě několik makových hlaviček.

Já jsem s výsledným vzhledem kytky moc spokojená, protože věneček umístěný na misce, celému aranžmá dodal potřebnou plnost.

A jak se líbí Vám? Jediné, čeho lituji, že počítač ještě nepřenáší vůně. Voní opravdu krásně.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *