Do školy střídmě a se vkusem

Autor

Udělat krátkou exkurzi školním řádem by bylo poučné, leč možná nudné. Zajímavá je ovšem polemika nad některými částmi vnitřního řádu škol. Například o vhodném oblékání žáků.

Pravidla stanovuje každá škola

Vnitřní řád školy je malý soubor pravidel. Obsahuje tradiční body o docházce, připravenosti na výuku, ale i o chování. A také přibývá nejen seznam povinností, ale i práva dítěte. Velmi záleží na vedení školy a učitelském sboru, jaká pravidla (kromě těch tradičních) do vnitřního řádu před podzimním zahájením zahrnou. Žáci jsou s vnitřním řádem školy seznámeni většinou první třídnickou hodinu při zahájení školního roku. Rodičové pak na třídní schůzce. Třídní učitel si nechává stvrdit podpisy, že jeho svěřenci a jejich zákonní zástupci byli s vnitřním řádem školy seznámeni. Porušení řádu, či opakované porušování bývá pak bývá určitou formou trestáno.

Vhodný oděv do vyučování

Někteří ředitelé rozšířili školní řád o bod, který lze souhrnně nazvat vhodné oblékání na povinnou školní docházku. Osobně je mi to sympatické, byť bychom mohli dlouze spekulovat o pojmu vhodné. Dotyčným ředitelům se nedivím, zvláště když vnadné a vyspělé školačky sednou do lavic skutečně výstředně oblečené. Hluboký výstřih trička více odhaluje než skrývá. Bederní džíny, z kterých občas nevkusně koukají tanga či rovnou půlky pozadí, nejsou na základní škole ničím neobvyklým. Nemůže se pak vyučující zlobit na spolužáky, kteří sedí v okolí takových slečen, že neustále upírají zrak na dívky místo na tabuli.

Školní uniforma

Diskuze o zavedení uniforem do škol snad některým politickým stranám hlasy přidala. Nejsem přesvědčeným zastáncem školních uniforem. Určitě by se odbouralo jisté vyřazování mezi žáky. Děti, jenž nechodí ve značkovém oblečení, bývají leckde odsouvány z jádra kolektivu. Některé bývají terčem posměchu právě pro obyčejný styl oblékání.

V těchto případech by jednotný oděv byl nápomocen. Ale když si vzpomenu na košili jiskřičky, která mě i po vyžehlení „kousala“, na pionýrskou tesilovou sukni, kterou jsem nerada nosila, protože jsem v té době zrovna vůbec sukně nemusela, jsem ráda, že se dnešní mládež do uniforem nemusí oblékat. Nehledě na to, že Maruš byla stále zimomřivá a i v létě chodila v tričku s dlouhými rukávy. Zato horkokrevný, trošku obézní Pavel chodil v kraťasech snad v každé roční období.

Moderně, ale vkusně a nevyzývavě
Už dívenky na nižším stupni se chtějí oblékat jako modelky. Vidí je kolem sebe, jak jim je předkládají média. Je především na rodičích, aby děti od útlého věku učili určitému vkusu a etice i v oblékání. O přiměřenosti a vhodnosti s ohledem na věk a postavu. A nejde jen o oblékání.
Zvážit u dětí by měli rodičové lakování nehtů, barvení vlasů, peercingů. Přehlídka různých stylů, jenž souvisí s poznáváním a hledáním vlastního já by měla patřit na střední školu. Přála bych si, aby ředitelé základních škol nemuseli do vnitřních řádů zařazovat speciální body jako např. o vhodném oblékání. Mělo by to být opět samozřejmostí.
 
Jaký je váš názor na oblékání dětí na základních školách? A co váš postoj k případnému zavedení školních uniforem?
Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *