Udělat krátkou exkurzi školním řádem by bylo poučné, leč možná nudné. Zajímavá je ovšem polemika nad některými částmi vnitřního řádu škol. Například o vhodném oblékání žáků.
Pravidla stanovuje každá škola
Vnitřní řád školy je malý soubor pravidel. Obsahuje tradiční body o docházce, připravenosti na výuku, ale i o chování. A také přibývá nejen seznam povinností, ale i práva dítěte. Velmi záleží na vedení školy a učitelském sboru, jaká pravidla (kromě těch tradičních) do vnitřního řádu před podzimním zahájením zahrnou. Žáci jsou s vnitřním řádem školy seznámeni většinou první třídnickou hodinu při zahájení školního roku. Rodičové pak na třídní schůzce. Třídní učitel si nechává stvrdit podpisy, že jeho svěřenci a jejich zákonní zástupci byli s vnitřním řádem školy seznámeni. Porušení řádu, či opakované porušování bývá pak bývá určitou formou trestáno.
Vhodný oděv do vyučování
Někteří ředitelé rozšířili školní řád o bod, který lze souhrnně nazvat vhodné oblékání na povinnou školní docházku. Osobně je mi to sympatické, byť bychom mohli dlouze spekulovat o pojmu vhodné. Dotyčným ředitelům se nedivím, zvláště když vnadné a vyspělé školačky sednou do lavic skutečně výstředně oblečené. Hluboký výstřih trička více odhaluje než skrývá. Bederní džíny, z kterých občas nevkusně koukají tanga či rovnou půlky pozadí, nejsou na základní škole ničím neobvyklým. Nemůže se pak vyučující zlobit na spolužáky, kteří sedí v okolí takových slečen, že neustále upírají zrak na dívky místo na tabuli.
Školní uniforma
Diskuze o zavedení uniforem do škol snad některým politickým stranám hlasy přidala. Nejsem přesvědčeným zastáncem školních uniforem. Určitě by se odbouralo jisté vyřazování mezi žáky. Děti, jenž nechodí ve značkovém oblečení, bývají leckde odsouvány z jádra kolektivu. Některé bývají terčem posměchu právě pro obyčejný styl oblékání.
Moderně, ale vkusně a nevyzývavě