Firemní školka

Autor

Obavou, jestli se dítě po skončení rodičovské dovolené dostane do mateřské školy, trpí velká část rodičů, především rodiček. A nikoliv zbytečně. Školky jsou přeplněné, děti musí splňovat spoustu kritérií, většina prarodičů je na celodenní hlídání předškoláčků ještě mladá, takže „co teď“? Létá u nás pár firemních vlaštovek, které vycházejí vstříc svým zaměstnancům a potažmo i sobě založením vlastní školky. Poprosila jsem o rozhovor vedoucí jedné z těchto zařízení, která je ve školce zároveň i „teta“ – Iva Maturová.

Dvojnásobná maminka Iva Maturová se k práci výpomocné učitelky ve firemní školce dostala zhruba rok po jejím založení. Nyní, po 4,5 letech je kromě „tety“ také vedoucí vzdělávacího centra, jak se oficiálně zařízení nazývá. Kéž by těchto center přibývalo, oddechli by si mnozí rodiče a prospěch by samozřejmě dopadal i na zaměstnavatele.

Proč se firma rozhodla založit „školku“?
Firmy se tímto krokem před téměř pěti lety rozhodla vyjít vstříc zaměstnancům s dětmi. K přijetí stačí, aby ve firmě pracoval jeden z rodičů. Školka je v domě, který firma spravuje a tím, že je umístěna asi 10 minut od sídla firmy, není problém ani s dopravou do školky a domů.

Jakou má školka kapacitu a nakolik bývá naplněna?
Kapacita školky je kolem 15 dětí. V případě potřeby by se určitě ještě nějaké dítko vešlo, ale to maximum patnácti je ideální. V současné době máme dětí devět. Počet se v průběhu roku mění. Lidé z firmy odcházejí nebo naopak přicházejí, dorůstají do věkového limitu, od kdy k nám mohou začít chodit. Občas také babičky již odmítnou hlídaní, tak jdou děti k nám. Zájem o školku je velký. I v současné době je ve firmě spousta těhulek a myslím, že se jim „těhotní“ snáze, když ví, že v případě potřeby nebude jejich dítě „překážkou“. Firma je ale skvělá v tom, že rodičům umožňuje pracovat i na různé úvazky. Až poloviční nebo jinak zkrácené. V současné době je toto stále velmi málo viděná praxe. Dále má o školku zájem tak polovina maminek, které potkáváme při vycházkách (úsměv) Bohužel, do školky bereme jen děti zaměstnanců.

Jaké je věkové rozmezí dětí, které máte ve školce, a kdo všechno se o ně stará?
Jsou to děti od 1 do 5 let. Po domluvě jsme na týden měli i devítiměsíční miminko. Ale to u nás bylo jen 5 dnů, během kterých maminka dodělávala zkoušky ve škole. O děti se starají tři tety, přes svačinu, oběd a vycházku jsou s nimi vždy minimálně dvě.

Od kdy do kdy je školka otevřena a jak je vybavena?
Otevřeno je podle fungování firmy, a to od 7.30 – 17.00, plus dále dle potřeby a domluvy. Občas někdo potřebuje přijít už dřív a občas zase někdo potřebuje mít otevřeno déle, ale jedná se maximálně o hodinu navíc. Vše kvůli pracovním záležitostem jako jsou služební jízdy atd. Školka sídlí v upraveném bytě o rozměru 92 m2. Je zde ložnice, dvě herny, kuchyňka, koupelna (3 záchůdky, 3 umyvadla, 1 vana, přebalovací pult). Dále toaleta pro dospělé a komora. Hned u domu je zahrada s trávou, pískovištěm a boudičkou na hračky.

Pořádáte i firemní akce pro rodiče a děti a další zaměstnance?
Z akcí pravidelně pořádáme Mikulášskou, vánoční dárečkování, karnevaly, velikočního zajíčka a další… Vše pro děti, které do školky chodí anebo chodily plus pro jejich sourozence. Větsinou přijdou oba rodiče, babičky, dědové. Do akcí se snažíme zapojovat i rodiče (tvoření, zpívání, hry, soutěže). Zpočátku se rodiče moc nechtěli zapojovat, ale nakonec se vždycky osmělí, a pak se jim ani nechce domů (úsměv).

Chodíte i na akce a aktivity mimo prostor školky?
Od podzimu do jara chodíme jednou týdně do solné jeskyně. Jednou týdně chodíme s dětmi na cvičení a v současné době jednáme o hudebním kurzu školy Yamaha. Mimo pravidelné aktivity jsme byli v zoo, ve sportovním parku, teď chystáme návštěvu Dinoparku. Do divadélek nechodíme, protože máme děti hodně malé a ve většině divadel je vstup až od 3 let.

S jakými problémy se potýkáte?
Nejčastějším problémem je komunikace s rodiči. Například někteří rodiče nepřijímají pro děti nabízené aktivity. O výše uvedeném kurzu Yamaha jednáme již 3 měsíce a stále někteří rodiče nesouhlasí se zapojením s tím, že to dětem nic nedává. Je to škoda. Bohužel v současném personálním složení není možné, aby jeden člověk hlídal děti, které nepůjdou aktivně do kroužku.

Jak to máte s jídly a s placením?
Dopolední svačinky připravujeme. Máme fond, ze kterého kupujeme chleba, vánočku apod. a rodiče nosí šunky, sýry, marmelády. Obědy nosí dětem rodiče a my jim je ohříváme. K odpolední svačince mají děti většinou jogurty z domova. Stále máme k dispozici čaj, šťávu, ovoce, zeleninu. Ohledně úhrady: rodiče platí 800 Kč měsíčně a k tomu 100 Kč měsíčně do fondu, ze kterého se pořizují svačinky. Z toho, co v tomto fondu zbude, nakupujeme nové pomůcky či hračky, např. knížky. Zbytek nákladů hradí firma.

Běžný den ve školce

7.30 – 9.00 – příchod. Děti, které jsou ve školce již od 7.30, jsou po volné činnosti zapojeny do řízených činností a mezitím dochází ostatní, kteří jdou rovnou k řízené činnosti.
9.00 – 9.30 – svačinka.
9.30 – 10.00 – hygiena, převlékání, odchod na vycházku.
10.00 – 11.20 – vycházka nebo kroužek mimo školku. Blízko školky (cca 10 minut pomalou chůzí) máme upravované a čisté hřiště s gumovou plochou a houpačkami pro velmi malé děti, často kontrolované policejní hlídkou.
11.20 – 12.00 – příchod, hygiena, převlékání, chystaní na oběd.
12.00 – 12.45 – oběd. Většina dětí zvládá krásně jíst sama, miminka krmíme. Do našeho vybavení patří dětské židličky.
12.45 – 15.00 – spánek. Pohádka, někdy dvě. Děti se budí velmi individuálně. Některé spí pouze 45 minut. Jelikož je ložnička menší, bereme je po probuzení do herny na gauč, kde si ještě můžou poležet, když potřebují a nikoho nevzbudí povídáním a broukáním.
15.00 – 15.30 – převlékání, hygiena, svačinky.
15.30 – 17.00 – kombinované činnosti. Spíše dle aktuálního přání dětí. V pěkném počasí na zahrádku, jinak vyrábění, hraní.
17.00 – odchody domů.

Děkuji za rozhovor a přeji úspěšné komunikování s dětmi i s rodiči!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *