Máte doma neúspěšného maturanta?

Autor

Postihla vás v rodině nepříjemnost jménem rupnutí při maturitě? Nic se neděje, vždyť je jedno, jestli někdo září, nebo v září. A pokud se bojíte starostí, které Vám čerstvě dospělá ratolest přidělá, přečtěte si tento článek.

Na Úřad práce není třeba

První obava může souviset s tím, jak je na tom neúspěšný maturant a zdravotní pojištění. To za něj totiž stát platí pouze po dobu studia, nebo v době evidence na Úřadu práce. Jenže to se na středoškoláky čekající na zářijový termín maturity úplně nevztahuje – stát za ně platí pojištění až do konce srpna, takže případná registrace na Úřadu práce je žádoucí až v případě, že ani od září nenastoupí do práce, ani se nezapíše ke studiu na vysoké škole. Druhou možností je platit zdravotní pojištění z vlastní, nebo rodičovské kapsy, což dělá 1.080 Kč měsíčně, ale odpadá tím nutnost navštěvovat Úřad práce, která může být pro některé lidi značně nepříjemná.

Většina vysokých škol na zářijové maturanty počká

Už jsme nakousli i otázku přijetí na vysokou školu. Pro většinu VŠ u nás není problém, když maturant předloží své maturitní vysvědčení až v září, ale zde je potřeba zachovat nejvyšší opatrnost. Vždy se dopředu a včas dohodněte se studijním oddělením. Pokud to neuděláte a vše pečlivě nezkonzultujete, vystavujete se riziku, že maturant přijat nebude, protože prošvihne standardní termíny zápisu a doložení vysvědčení.

Maturita až za rok

Mnohem komplikovanější je to při absolvování maturity až další jaro. Zde už je potřeba ten rok nějak smysluplně vyplnit. Najděte si třeba práci v zahraničí, která zabije hned 2 mouchy jednou ranou – zdokonalení se v cizím jazyku a finanční soběstačnost.

Existuje i celá nabídka brigád a zaměstnání, kterými může neúspěšný maturant zaplnit ten rok do absolvování zkoušky z dospělosti. Rozhodně není třeba se ale bát. Možná právě zkušenosti, které budoucí absolvent nasbírá před maturitou mu budou tím nejpotřebnějším.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *