Prvozářijové nadšení

Autor

Vzpomínám si, jako by to bylo včera. Můj první školní den. Vidím samu sebe v tmavé skládané sukni a jemně fialové halence s mašličkou u krku. Na zádech červenou aktovku a v rukou kornout, který byl pomalu stejně velký jako já. Cítím tu zvláštní směs nadšení a nervozity, kterou ve mně vyvolává 1. září dodnes. I když už uplynulo třicet let, pořád jsem v tento den nadšená i nervózní. Prožívám to zase a znovu se svými potomky, možná i trochu intenzivněji než oni.

Baví mě sledovat děti v tento den. Dnes se ještě do školy těší. Tužky a pastelky jsou ještě stále nové a voní čerstvým ořezáním. Prázdné listy sešitů ještě v sobě nemají ani náznak červené propisky paní učitelky. I celý učitelský sbor je v tento den jiný. V žáru letního slunce se vše rozplynulo a dávno všichni zapomněli na bitvy uplynulého školního roku. Ten nový si malují v zářivých a optimistických barvách. Ještě doznívají báječné zážitky z prázdnin, které nedají proniknout jakémukoliv, byť jen nepatrnému náznaku toho, že ne vždy to bude tak veselé jako právě dnes.

Všechny školy jsou si dnes tak podobné. Vůně nových nátěrů a archů vyrovnaných čistých papírů. Vyprávění o dobrodružstvích z letních dnů. Vykulení prvňáčci, kteří hltají každé slovo svých vyučujících v obavách, aby si vše dokázali zapamatovat. Mazáčtí žáci a studenti, kteří při každé narážce na jejich budoucnost protáčejí oči v náznaku, jak je to všechno trapné. Všichni částečně se ještě probouzející z prázdninových snů, které po dlouhé době přetrhlo vyzvánění neúprosného budíku.

Letos se to u nás otáčí. Z nejstaršího bude vykulený prv(ň)áček, protože nastupuje na střední školu. Naše mladší se naopak stanou již ostřílenými mazáky v prostředí základní školy. I oni se dnes ještě do školy těší a já si to budu náležitě užívat až do doby, než jejich počáteční nadšení pomalu opadne jak listy z podzimně vybarvených stromů. A že ta chvíle nastane, to vím za ta léta již bezpečně a nedělám si o tom žádné iluze. Dnešek si ale užiji a k poněkud vybledlým vzpomínkám na prvoškolní dny let minulých přidám nové, ty letošní.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *