Pusťte se do samovzdělávání, online kurzy zdarma pomohou

Autor

Nejen pro maminky na mateřské dovolené jsou bezplatné online kurzy často jedinou možností, jak se vzdělávat, udržovat mozek v kondici a zároveň trávit pořád dost času se svým dítětem. A nemluvíme jen o kurzech cizích jazyků. Nabídka je daleko širší, i když přiznejme si, že branou k opravdu kvalitním kurzům všech odvětví otevírá právě znalost angličtiny. I proto s ní v našich tipech na kurzy začneme.

Angličtina pro každého

Možná se nechce na první pohled věřit, že i bezplatné online kurzy a další výukové pomůcky mohou být kvalitní, ale je to tak. Z českých portálů, které pomáhají snaživým, vyzdvihněme například stránku Helpforenglish.cz. Help for English je český server s množstvím nejrůznějších testů a článků zaměřený na záčatečníky i pokročilé. Ačkoli samotný design stránky je poněkud nepřehledný, ve článcích se dozvíte vše potřebné k teorii, kterou pak můžete procvičovat pomocí testů. Odpovědi jsou často doplněny komentářem s vysvětlením, není to tedy jen suché tipování „na abcd“. Mnoho slovíček i vět lze také nechat si přečíst přímo v prohlížeči.

Pokud byste se rádi věnovali jinému jazyku nebo se anglicky naučili prostřednictvím španělštiny, němčiny, a dalších užívanějších jazyků, doporučujeme kurz Duolingo.com. Zde je výuka dokonale zpracovaná a díky učení formou hry je vhodná i pro děti se znalostí jednoho jazyka.

Kurzy světových univerzit

Pokud si chcete zavzpomínat na svá školní léta nebo vás lákají informace z jiných oblastí, není nic snazšího, než si vybrat z kurzů nejprestižnějších světových univerzit, jako je Harvard, Yale, MIT, Berkley atd. Kurzy založené především na přehrávání přednášek, cvičeních a samostudiu jsou dostupné hned na několika webech. Zkusit se vyplatí třeba edx.org, coursera.org nebo khanacademy.org. Z některých kurzů lze navíc na konci získat certifikát, který se vám může hodit do životopisu nebo jako důkaz pro budoucího zaměstnavatele, že ve svém samovzdělávání nezahálíte.

Youtube, aneb co jinde nenajdete…

Ačkoliv to možná vypadá na první pohled směšně, na Youtube najdete mnoho užitečných kurzů a návodů. Akorát právě zde je na místě obávat se o kvalitu a vybírat si opravdu pečlivě, která videa budete brát vážně. Pomoci vám k tomu může přehled videí daného uživatele nebo třeba komentáře. A co zde najdete? Opravdu vše. Pomoc v oblasti počítačů, instruktážní videa na líčení, předcvičování fitness cviků, pletení, hry na hudební nástroje, recepty… Pokud umíte vyhledávat a zároveň ovládáte angličtinu na slušné úrovni, můžete se na této stránce dozvědět mnohdy daleko více než jinde.

Vzdělávejte se s chutí a hned

Jak vidíte, online kurzy jsou opravdu zajímavé a skýtají velkou výhodu ve formě vzdělání z pohodlí domova. Můžete mít na sobě tepláky, nohy položené na stole, čerstvě udělané kafe, a vůbec nikomu to nevadí. Navíc ušetříte čas i peníze, jelikož nemusíte nikam jezdit.

Kromě toho se učíte to, co chcete. Nemusíte se zabývat věcmi, které vás nezajímají, nebo je nepovažujete za důležité. Stejně tak si určujete své vlastní tempo a nikdo vás tak nehoní dopředu, nebo se naopak nemusíte zdržovat se znalostmi, které už máte.

Zároveň s tím je ale nutné podotknout, že online kurzy nejsou pro každého. Zejména výhoda v samostatné organizaci času je pro mnohé zničující, protože se dostanou do bludného kruhu odkládání – ten test udělám až potom, teď to počká, naučím se to přeci snadno později. Je tedy potřeba určitá sebedisciplína, bez které se doma vzdělávat nejde.

A protože všichni postupně lenivíme, je dobré začít s online kurzy co nejdříve, když ještě máme motivaci a chuť se pustit do něčeho nového.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na