Pusťte se do samovzdělávání, online kurzy zdarma pomohou

Nejen pro maminky na mateřské dovolené jsou bezplatné online kurzy často jedinou možností, jak se vzdělávat, udržovat mozek v kondici a zároveň trávit pořád dost času se svým dítětem. A nemluvíme jen o kurzech cizích jazyků. Nabídka je daleko širší, i když přiznejme si, že branou k opravdu kvalitním kurzům všech odvětví otevírá právě znalost angličtiny. I proto s ní v našich tipech na kurzy začneme.

Angličtina pro každého

Možná se nechce na první pohled věřit, že i bezplatné online kurzy a další výukové pomůcky mohou být kvalitní, ale je to tak. Z českých portálů, které pomáhají snaživým, vyzdvihněme například stránku Helpforenglish.cz. Help for English je český server s množstvím nejrůznějších testů a článků zaměřený na záčatečníky i pokročilé. Ačkoli samotný design stránky je poněkud nepřehledný, ve článcích se dozvíte vše potřebné k teorii, kterou pak můžete procvičovat pomocí testů. Odpovědi jsou často doplněny komentářem s vysvětlením, není to tedy jen suché tipování „na abcd“. Mnoho slovíček i vět lze také nechat si přečíst přímo v prohlížeči.

Pokud byste se rádi věnovali jinému jazyku nebo se anglicky naučili prostřednictvím španělštiny, němčiny, a dalších užívanějších jazyků, doporučujeme kurz Duolingo.com. Zde je výuka dokonale zpracovaná a díky učení formou hry je vhodná i pro děti se znalostí jednoho jazyka.

Kurzy světových univerzit

Pokud si chcete zavzpomínat na svá školní léta nebo vás lákají informace z jiných oblastí, není nic snazšího, než si vybrat z kurzů nejprestižnějších světových univerzit, jako je Harvard, Yale, MIT, Berkley atd. Kurzy založené především na přehrávání přednášek, cvičeních a samostudiu jsou dostupné hned na několika webech. Zkusit se vyplatí třeba edx.org, coursera.org nebo khanacademy.org. Z některých kurzů lze navíc na konci získat certifikát, který se vám může hodit do životopisu nebo jako důkaz pro budoucího zaměstnavatele, že ve svém samovzdělávání nezahálíte.

Youtube, aneb co jinde nenajdete…

Ačkoliv to možná vypadá na první pohled směšně, na Youtube najdete mnoho užitečných kurzů a návodů. Akorát právě zde je na místě obávat se o kvalitu a vybírat si opravdu pečlivě, která videa budete brát vážně. Pomoci vám k tomu může přehled videí daného uživatele nebo třeba komentáře. A co zde najdete? Opravdu vše. Pomoc v oblasti počítačů, instruktážní videa na líčení, předcvičování fitness cviků, pletení, hry na hudební nástroje, recepty… Pokud umíte vyhledávat a zároveň ovládáte angličtinu na slušné úrovni, můžete se na této stránce dozvědět mnohdy daleko více než jinde.

Vzdělávejte se s chutí a hned

Jak vidíte, online kurzy jsou opravdu zajímavé a skýtají velkou výhodu ve formě vzdělání z pohodlí domova. Můžete mít na sobě tepláky, nohy položené na stole, čerstvě udělané kafe, a vůbec nikomu to nevadí. Navíc ušetříte čas i peníze, jelikož nemusíte nikam jezdit.

Kromě toho se učíte to, co chcete. Nemusíte se zabývat věcmi, které vás nezajímají, nebo je nepovažujete za důležité. Stejně tak si určujete své vlastní tempo a nikdo vás tak nehoní dopředu, nebo se naopak nemusíte zdržovat se znalostmi, které už máte.

Zároveň s tím je ale nutné podotknout, že online kurzy nejsou pro každého. Zejména výhoda v samostatné organizaci času je pro mnohé zničující, protože se dostanou do bludného kruhu odkládání – ten test udělám až potom, teď to počká, naučím se to přeci snadno později. Je tedy potřeba určitá sebedisciplína, bez které se doma vzdělávat nejde.

A protože všichni postupně lenivíme, je dobré začít s online kurzy co nejdříve, když ještě máme motivaci a chuť se pustit do něčeho nového.

2 comments

 1. Dobrý den, dostala jsem se do situace která potkává asi hodně lidí v mém věku 50+. Nemůžu najít práci a tak jsem se rozhodla, učit se doma. Je to, ale veliký problém. Vždy když si sednu k počítači jsem nervozní. Zapnu, přihlásím se a co dál? Nemám úplný plán co se mám vlastně učit respektive odkud začít. Mám nabídku na práci překladů PL/CZ a naopak, ale mám mezery v psaní v Češtině a teď bych to měla zvládnout v Polském jazyce. Další problém jsou tabulky Excel a vůbec základy práce na PC. Potřebuji radu jak se zbavit té trémy, vytvoření nějakého plánu výuky. Prosím pomozte.
  Děkuji s pozdravem Dana Jelínková

 2. Hezký den,
  každý začátek je těžký, ale už jen za to, že jste se k tomu odhodlala, na sebe můžete být pyšná. Určitě bych se zaměřila hlavně na taková ta doplňovací cvičení, kde je zahrnuté procvičování tak všech pravidel. Dobré jsou taky diktáty, jestli máte někoho, kdo by vám diktoval, využijte toho. Podle chyb, které uděláte, pak budete vědět, na co se víc zaměřit a trénovat. Na začátku můžou chyby odrazovat, ale vydržte a uvidíte, že za nějakou dobu se posunete mnohem dál. Schovejte si své první výsledky, abyste je pak mohla porovnat s tím, co budete dělat třeba za dva, tři měsíce. Ten posun vás povzbudí.
  Ohledně Excelu apod. si najděte nějaká výuková videa na YouTube. Je jich tam hodně a spousta z nich opravdu kvalitních, takže vám to dobře vysvětlí a bonus je, že přímo uvidíte, jak to funguje.
  Je taky dobré si vytvořit nějaký rituál. Určit si čas, který bude opravdu jen na učení a přes to nejede vlak. V tu chvíli zapomeňte na všechno, co vás rozptyluje. Neexistuje žádné prádlo v pračce, žádné úvahy nad tím, co bude k večeři apod., to jsou věci, které počkají.
  Uvařte si svůj oblíbený čaj nebo jiný nápoj, nastavte si budík a zasedněte k počítači. Po pár dnech už si to mozek nastaví a bude vědět, že tohle patří k vašemu učení.
  Pokud budete překládat pro nějaké nakladatelství nebo podobně, tak ti vás budou jistit tím, že mají korektory, což je fajn opora.
  Držím palce a dejte vědět, jak se daří.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/