Studium při mateřské: Je to vůbec možné?

Autor

Mnoho maminek se i s dítětem snaží nerezignovat na svou kariéru a snaží se zlepšit své portfolio studiem. Podmínky pro matky-studentky nejsou ale na našich školách příliš přívětivé. S jakými úskalími se budete muset potýkat, jestliže chcete studium a starost o malé dítě skloubit? A je studium při mateřství vůbec realizovatelné?

1. Chcete studovat, ale máte malé dítě

Rozhodnutí studovat při mateřství je opravdu velkým krokem, kde je na rozdíl od běžného studia třeba dělat kompromisy. V první řadě tak zapomeňte na prezenční studium a zvolte raději dálkové, nebo kombinované.

Dálkové studium probíhá sice až na zkoušky opravdu dálkově, ale výběr oborů s touto variantou studia je značně omezen. U kombinovaného je výuka soustředěna do dvou dnů v týdnu nebo jednou za 14 dní do víkendu, kdy budete potřebovat hlídání. Pokud tuto možnost máte, nemusí vašemu studiu stát nic v cestě. Takto pravidelné a spolehlivé hlídání ale mnohdy nezaručí ani velmi ochotné babičky a dědečkové. Čas je navíc třeba najít i jindy, kdy se budete věnovat samostudiu.

Naštěstí i školy už problematiku studujících matek začínají chápat a stále více se jich snaží vycházet vstříc. Částečné řešení problému ukazuje například Fakulta sociálních studií na Masarykově univerzitě v Brně. Ta provozuje dětský koutek, kdy jsou děti hlídány některým z rodičů, který má zrovna čas. Je to tedy něco za něco, kdy někdy své dítě vložíte do koutku a jdete na přednášky a jindy zase v koutku hlídáte děti ostatních.

2. Studujete, ale otěhotněla jste

Největší rozdíl od předešlé situace spočívá v tom, že tohle studentky většinou neplánují. Proto často musí řešit nečekaný problém: Dítě potřebuje péči a zároveň byla by velká škoda vykašlat se na vzdělání. Opět s několika kompromisy toto ale není problém neřešitelný.

V první řadě je třeba situaci zanalyzovat a začít ji co nejdříve řešit. Pokud nemáte rizikové těhotenství, můžete chodit do školy ještě dlouhé měsíce (mimo oborů chemie), i tak ale pro studium budete zcela „nepoužitelná“ nejméně 2-3 měsíce. Pokud tedy porod nevychází na začátek léta, pravděpodobně se neobejdete bez přerušení studia. To naštěstí představuje zcela běžné řešení, je pouze nutné si včas zajistit vše potřebné. Není nutné se přitom bát, škola pro to bude jistě mít pochopení a vaše studium až na rok přeruší.

Informujte se také o možnosti přestoupit na kombinované, nebo dálkové studium. Není to vždy úplně snadné a některé obory se ani v těchto typech programů nevyučují, vždy se ale dá rozumně na plnění klasifikačních podmínek dohodnout alespoň s jednotlivými vyučujícími. Ocitnete se tedy ve stejné situaci, jako matka, která se rozhodla studovat – péče o dítě je prioritou, ale čas pro studium se s trochou štěstí a výpomoci od okolí najít dá.

Myslete i na peníze

Zatímco se můžete docela obstojně s pomocí babiček a dětských koutků rozdvojit, tedy zároveň studovat a být dobrou matkou, peníze tak snadno neoblafnete. Najít dobré státní jesle, nebo školku je zásadní problém. Jsou přeplněné, a na soukromé potřebujete výraznou finanční částku (5 – 20 tisíc korun měsíčně). Stejně tak dítě samo o sobě vyžaduje kromě lásky i dostatek peněz. V tomto ohledu mají samozřejmě výhodu maminky, které mají dostatečné finanční zázemí. Ty ostatní pak většinou myslí spíše než na studium na to, jak zvládat na mateřské pracovat. O tom, ale zase až někdy příště.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na