Již zítra si přinesou děti ze školy ten papír, který je někdy přeceňovaný, občas nenáviděný a často s napětím očekávaný. I když si to někdy jako rodiče neuvědomujeme, to, co se nám v těchto dnech zdá být středobodem vesmíru, tedy známky na vysvědčení, zapadají prachem času a jednou si na ně ani nevzpomeneme. Zkuste si schválně v hlavě vybavit všechny známky, které jste měli na vysvědčení třeba ve 3. třídě základky. Že už si nepamatujete? Jednou to tak bude i s těmi zítřejšími známkami.
Proto, ať už se budete nad tím listem papíru se státním znakem blaženě usmívat, nebo naopak nuceni zhluboka dýchat a počítat do deseti, zkuste si ten den užít. Pokud už nebudou na slavení samotné známky, může to být třeba to, že jste všichni přežili další školní rok. A jestli přemýšlíte, čím odměnit celoroční snahu, alespoň občasný zápal, leckdy lítý boj a někdy sladce vyhrané bitvy, pak pro vás máme pár tipů.
joli
Jedničkáři to nemají často ve škole mezi spolužáky jednoduché. A tak navrhuji jako odměnu tábor. Tedy setkání se zcela novými a neznámými lidmi. A jazykový v tuzemsku nebo dokonce v zahraničí by mohl být zcela ideální.
Dvojkaři by v sobě mohli mít trochu lítosti z toho, že zase nedosáhli na tu metu nejvyšší. Jako dárek bych zvolila něco, s čím by mohli tentokrát zabodovat a oslnit. Například nějaký zapeklitý hlavolam.
Trojkaři jsou podle mě pohodáři, takže něco pohodového, ale zároveň něco, co by je nenápadně naučilo dokončit práci na výbornou. Stavebnici letadla, lodě, auta apod., pro děvčata některou z tvořivých sad. A mohou u toho poslouchat pohodovou muziku, třeba také darovanou.
Čtyřkaři, co s vámi? Napadá mě víc věcí, ale to by nebyla odměna, ale spíš pomsta. Takže něco mezi. Co takhle deskovou hru? Zaměřenou samozřejmě na slabé stránky školáka – zeměpis, historii, češtinu, chemii či fyziku. Výběr je dnes naštěstí velký a zábava zaručena.
Pětkaři. U těch v podstatě platí to samé, jako u jedničkářů. Mnozí je navíc odepsali. Takže navrhuji rovněž tábor, zvýšení sebevědomí a nalezení motivace. Tentokrát by se víc hodil skautský, indiánský, vodácký, …
Satine
Jedničkáři mají tu výhodu, že si vlastně můžou vybrat, co chtějí za odměnu. Tím pádem jsou ve výhodě i jejich rodiče, protože jim v podstatě odpadá rozhodování. Takže přidám tip pro nerozhodné jedničkáře – vytáhněte ho do nějakého adrenalinového parku. Vzhledem k tomu, že mu učení většinou jde samo, adrenalinové stavy během školního roku moc nezažívá, tak mu dopřejte nové zážitky.
Dvojkaři jsou ve své podstatě pohodáři. Oni by to vytáhli i na ty jedničky, ale proč se zbytečně stresovat, že?! Vytáhněte je proto do aqvaparku, aby poznali, že pokud budou pohodovat moc, můžou v tom taky pořádně plavat.
Většina trojkařů jsou dříči. Umí se zakousnout i v předmětech, na které prostě nemají buňky a udržet známky ve zlatém středu. Vezměte je do zoo. Uvidí, že ta rovnováha, o kterou usilují je nesmírně důležitá a pochopí, že má cenu se o ni snažit i nadále. Navíc se naučí i spoustu nového a takhle získané informace si udrží snadněji a bez námahy.
Čtyřkaři jsou jako na houpačce. Jednou jsou dole, jednou nahoře. Mají své zářné okamžiky i ne tak třpytná období. Vytáhněte je na horskou dráhu. Odreagují se a máte jistotu, že jim to nezahoupe se žaludkem, protože jsou na tyhle sešupy a vzlety zvyklí. A třeba se jim ty momenty, kdy je jejich vozík nahoře, zalíbí a v příštím roce si jich budou chtít užít co nejvíc.
Pětkaři. No co říct? Myslím, že kázání si už užili ze všech stran, tak je nechte na chvíli vydechnout, ať mají prostor si to srovnat sami v sobě. Vezměte je někam, kde je vidět, že když něco končí, zároveň je v tom i nový začátek. Někam, kde pochopí, že i po katastrofě se dá začít znovu a může vzniknout něco skvělého. Vezměte je do dinoparku.
trz
U nás se nikdy na velké odměny za učení nehrálo a přijde mi to normální a spravedlivé. Učení je „náplň práce“ školou povinných, takže nějaké odměňování finanční například za známky mi přijde podivné. Nicméně, kdyby to byla jediná cesta, jak středoškoláka udržet v lavicích, tak nebudu říkat, že bych k tomu nikdy nesáhla, kdyby to motivačně zabíralo:) Teď mám doma čerstvého prvňo-druháka a nechystáme žádné větší akce. Ale určitě první školní rok (a asi i každý další) oslavíme – půjdeme si dát něco dobrého a podle přání vybereme nějakou drobnost na pamětnou.
1 – oběd, hračku a knížku
2 – oběd, hračku nebo knížku
3 – oběd a doučování
4 – oběd, doučování a psychologické vyšetření dítěte
5 – oběd, doučování a psychologické vyšetření dítěte a rodiče
Přejeme všem krásné prázdniny plné pohody, odpočinku i skvělých a nezapomenutelných zážitků.
A jak odměňujete své ratolesti vy?