Den rodin

Autor

Máme Mezinárodní den rodiny, slaví se oficiálně 25 let. Dvacet pět let, to se toho v rodině může stát spoustu. Přestavte si svou rodinu před 25 lety a dnes. A jak bude rodina vypadat za dalších 25 let? Je to jedna celá generace. V dnešní době žijí generace často odděleně. Vzdalují se. Není to jako dřív, kdy bylo běžné, že pod jednou střechou žily tři až čtyři generace. Kolik znáte rodin, které žijí pohromadě s rodiči? Nebo i prarodiči?

Přitom si rodina tolik může dát. Vzájemně si členové rodiny předávají energii, rady a lásku. Ale také společnost je důležitá. Dneska jako by se rodinně uzavírali menší a menší skupinky. Samozřejmě jsou výjimky. Ale tendence je „chceme být sami“ a tak i starší zůstávají sami. Množství seniorů, kteří žijí sami je opravdu vysoké. Přitom mají tolik co nabídnout mladé generaci. A stejně tak i obráceně. Nedávno se syn chlubil, že už zaučil s chytrým telefonem tři seniory. A to myslel „jen“ svoje prarodiče. A babička zas učí vnučku, jak se dělá domácí knedlík. Ne, není to přežitek, dneska je to zase trend. Moderní jídlo se dá naučit z mnoha zdrojů, ale upéct buchty, to chce zkušenosti a léta praxe.

A tak nezapomínejme na své blízké. Scházejme se. Povídejme si. Opouští nás prvorepublikoví pamětníci. Člověk se žene za prací, za povinnostmi, za vlastními zájmy. A najednou se ohlídne a nemá mu kdo vyprávět o vlastní rodinné minulosti. A pak může být pozdě. Protože čas letí a některé věci už vrátit nejde. Nejde o to dnes za rodiči a prarodiči zajít nebo jim zavolat. Jde o to si dnes uvědomit, co je rodina a že je důležité najít si na ni čas. Protože není nic cennějšího než čas. Dobrovolníci to dobře znají. Tak věnujte čas i těm, které máte nejblíž. I těm, se kterými je někdy těžké vyjít. Vemte to jako výzvu. Někdy je nejtěžší začít právě u nejbližších. Spousta rodin je schopna se rozhádat kvůli malichernosti. Zapomeňme na ně.

Jasně, že nejde o to se hned sestěhovat. Ale třeba takové společné nedělní obědy… Schválně: kdo u vás dělá nejlepší štrůdl nebo svíčkovou? A jestli jste to vy, tak hurá: můžete rodinu hned na neděli pozvat! Važte si sebe navzájem a mějte se rádi. Společný čas a vzpomínky vám nikdo nesebere.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *