Kdo líčí pasti na seniory

Autor

V řadě životních situací je „ne“ kouzelným slůvkem, které nás chrání před obrovskými problémy. Mnoha lidem se ale neříká snadno. U příležitosti dnešního Mezinárodního dne seniorů je důležité připomenout, s jakými nástrahami se starší lidé běžně setkávají a proč je důležité umět odmítnout vnucovanou nabídku.

Na seniory se zaměřují mnozí neseriózní obchodníci a škála jejich nástrojů je široká: nabídky nejrůznějšího zboží po telefonu, předváděcí a pouliční prodej či podomní nabízení smluv o dodávkách energií. Také se objevují různé finanční produkty zaměřené na seniory, třeba takzvaná reverzní hypotéka.

Stačí jeden nečekaný hovor, souhlas se zasláním dárku v podobě mince, medaile, holítek či náhradních břitů a dotyčného člověka čeká jejich pravidelný přísun. „Cílem obchodníků není zákazníky obdarovat, ale udělat z nich stálé odběratele svého zboží. Vylákají z nich totiž souhlas, který si nahrávají. Časté jsou také nabídky různých služeb, třeba mobilních tarifů se zlevněnými telefony či tablety,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. A radí: „Byť existuje obrana v podobě odstoupení od smlouvy, je lepší naučit se tyto nabídky rovnou odmítat.“

Podomní prodejci si pak ve způsobech nezadají s pořadateli předváděcích akcí. Zneužívají nezkušenosti a důvěřivosti především starších lidí. Často uvádějí lživé informace. Třeba se představují jako zástupci stávajícího dodavatele energií, distributora nebo Energetického regulačního úřadu. Jinou záminkou k návštěvě je kontrola vyúčtování. „Jakmile vyúčtování předložíte, spočítají vám úsporu, které dosáhnete, pokud s nimi uzavřete novou smlouvu. Naučte se tedy nezvané návštěvy razantně odmítat,“ doporučuje Eduarda Hekšová.

Dalším trikem je podstrčení smlouvy o dodávkách energií k podpisu, přičemž podomní prodejce listinu vydává za neškodné potvrzení o své návštěvě. Smlouva se může vyklubat i z dokumentu, který byl prezentován jako nezávazná nabídka. Není tedy dobré cokoliv podomnímu prodejci podepisovat.

Zvláštní pozornost zaslouží i podomní nabízení účasti v energetických aukcích. Jejich podstatou je podpis přihlášky do aukce, v níž má být vybrán nejvýhodnější dodavatel energií. Často se však žádná aukce nekoná. „Podomní prodejce za vás jakožto zprostředkovatel uzavře na základě plné moci smlouvu o dodávkách energií. Odstoupíte-li od takové smlouvy či ji vypovíte, bude vám naúčtována smluvní pokuta,“ varuje Eduarda Hekšová.

Senioři také narážejí na nabídky v podobě reverzní či seniorské hypotéky. O co se jedná? Podstatou reverzní hypotéky je poskytnutí jednorázové nebo pravidelné renty seniorovi, který naproti této výplatě zastaví svůj domov. Slovo domov je použito záměrně, protože úspěch tohoto konceptu staví na psychologickém aspektu, a tím je láska k domovu. Spolu se smlouvou o výplatě renty je uzavřena zástavní smlouva k nemovitosti. Senior tedy zůstává jejím vlastníkem a je povinen hradit všechny náklady spojené s jejím provozem a udržovat ji tak, aby se nesnižovala její hodnota. Výše výplaty se pohybuje mezi 10 až 50 % z ceny nemovitosti, a to podle pravidla: čím je senior starší, tím vyšší výplata.

„Poskytovatelé reverzních hypoték lákají na slova, že vám vyplatí peníze a vy nic nesplácíte. Ve skutečnosti se ale jedná o spotřebitelský úvěr. Senior sice úvěr průběžně nesplácí, ale naskakují mu sjednané úroky. Společnost inkasuje peníze až následně ze zajištěné nemovitosti poté, co daný člověk zemře nebo poruší smlouvu,“ vysvětluje Hekšová. A doplňuje: „Aktuálně lze u reverzní hypotéky získat úrok ve výši cca 8,5 % ročně a RPSN ve výši cca 9,5 %. Srovnáme-li si úrokové sazby na trhu, zjistíme, že jde o předražený produkt.

Zdroj: dTest

3 comments

  1. Moje maminka (80 let) už nebere žádné neznámé telefony, do bytu si nikoho nepouští. Vždyť se toho píše všude kolem, stejně jsou někteří senioři nepolepšitelní. Dostanou nějaký dárek a už jsou v začarovaném kruhu a pak nevědí, jak z něj. Mně také kolikrát telefonovali, cosi nabízeli. Já je odmítla s tím, že pokud něco budu chtít, určitě si informace najdu. Nejlepší otázka, která se často opakuje:“ A proč to nechcete?“ Já vždy odpovím: „Co je Vám do toho, na shledanou.“

  2. Ano, přesně takhle to je a je to smutné….i moje 94letá babička je naštěstí natolik při smyslech, že se nenechá obalamutit. Otvírá zásadně nejdřív okno a cizím ani neotevře. Vždycky tvrdí:“ Já si nic neobjednala, nikam už nechodím, po nikom sama nic nechci, tak co kdo po mně může chtít? Zavře a dělá mrtvého brouka 😀

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *