Senioři mezi námi

Autor

Vítejte v novém seriálku, zaměřeném na seniory. Probereme varianty „jak – kde – proč“ mohou naši bližní i vzdálenější starší spouobčané žít, jaké mají možnosti zábavy a aktivit a na co by si měli dát v různých případech a situacích pozor. Nebudeme strašit, jen upozorňovat na to, že bezpečnost je na místě a často je snadné problémům předcházet. Stejně tak bývá relativně snadné nabídnout seniorovi zajímavé zaplnění volného času. Pokud tomu „obětujeme“ trochu času našeho. Nakonec můžeme zjistit, že ona „oběť“ je zároveň i velkým přínosem.

Senior doma

Být doma – zní to jako ideální varianta, samozřejmě ale nic není na pohled tak ideální, jak se zdá. Samota bývá první slovo, které seniory napadne při otázce na to, co je trápí. Proto pokud to jde a většina jedinců má tu potřebu se setkávat, vyhledává často i starý člověk společnost. Pokud je schopen si za zábavou dojít, má celkem logicky více možností ve větších městech. V menších městech a hlavně na vesnicích je zase zvykem žít společensky se sousedy, poklábosit v obchodě, na ulici a podobně.

V případě, že senior nemůže za zábavou vyrazit, měla by zábava dorazit za ním. Ať už je většinový čas strávený doma záležitostí dlouhodobou nebo dočasnou. Je důležité myslet na to, že i obvykle aktivní senior může mít s návštěvou aktivit v určitých obdobích (zdravotní potíže, nevhodné počasí) problém. A vzhledem k tomu, že je na ně zvyklý, je důležité mu „venkovní“ zábavu také vynahradit. Ať už dochází na trénink paměti, cvičení jógy, nebo výuku cizího jazyka, vše lze dočasně (v případě potřeby i po delší čas) zajistit také v domácnosti.

Den strávený doma o samotě může být dlouhý a hodně času může zabrat zábava individuální. Dodejte Vašemu blízkému například křížovky (nyní se dělají i speciální „seniorské“ křížovky s velkými písmeny!), časopisy a knihy, materiál pro ruční práci, doporučte dobrý film, televizní soutěž… Společně pak můžete na procházku či projížďku, dát si kávu nebo si zahrát karty. Neberte seniorovi domácí práci, kterou zvládne sám a chce ji dělat. Nezáleží na tom, že ji bude dělat mnohem déle než vy. Pomůže mu to v pocitu samostatnosti a bude mít další náplň dne.

Nebojte se seniora požádat o pomoc právě s věcmi, které mohou být prospěšné pro obě strany. Procvičování školního učiva s dětmi, upletení svetru pro děti, nebo výměna zipu, oprava hračky? Jistě se najde něco, co senior umí, baví ho to a navíc díky tomu může mít (často oprávněný) pocit užitečnosti.

Senior v zařízení

Záleží samozřejmě na typu zařízení. V samostatnějším stylu ubytování (např. Dům s pečovatelskou služnou) platí podobné tipy jako u bydlení doma. U společného zařízení (např. domov pro seniory) je v duševní pomoci hodně nápomocno sociální a ergoterapeutické oddělení, kde pro seniory připravují aktivity seniorů a pravidelně se jim společně i individuálně věnují. Neméně důležitý je také zdravotní a pomocný personál, který je s klienty denně v kontaktu, má možnost s nimi nejvíce komunikovat a spolupracovat například při doporučování vhodné zábavy a dopravování na společné akce.

Nezájem..?

A nechce-li „Váš“ senior nic číst, vytvářet, sledovat, zkrátka nic ho ne(za)baví? Tak poproste, ať Vám vypráví… O svém dětství, o práci, o láskách. Ať si zavzpomíná, ať je to veselé či smutné. Nabídněte mu ucho a uvidíte, že ve většině případů bude Vaše prosba s povděkem vyslyšena.

Autorka článku je diplomovaná sociální pracovnice, prošla různými praxemi v sociálních zařízeních zaměřenými především na seniory a téměř pět let pracovala v domově důchodců, kde byla na pozici vedoucí sociálního a ergoterapeutického oddělení a koordinátorky dobrovolníků.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na