Technika v rukou malých dětí? Maminky nejsou za jedno

Autor

V jejich letech jsme se vloupávali do maminčiných šuplíků a skříněk v kuchyni, ony prozkoumávají záložky a soubory v mobilních telefonech a tabletech. Řeč je o dnešní generaci předškolních dětí, které jsou na tom se znalostí techniky často lépe než my. Obohacujeme tím své potomky, nebo jim časem stráveným ve virtuálním světě bereme to, co pro nás bylo běžné? Otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Tématu, jak rodiče vnímají zájem dětí o technické „hračky“, se věnoval také průzkum serveru www.modrykonik.cz. Na jeho dotazy odpovědělo téměř 2000 respondentek.

Že je jejich mobilní telefon či tablet doslova magnetem pro potomky, potvrdilo 90 procent dotázaných maminek. Ne všechny jim jej ale do rukou svěří. Jednoznačné NE na dotaz o možnosti vypůjčení si zařízení odpověděla více než čtvrtina (27 %) maminek. Ostatní ale už tak striktní nejsou. Pro polovinu z nich je běžné, že se jejich ratolesti dožadují zábavy v podobě technické hračky den co den. „Když odpoledne vyzvednu Lauru ze školky, je můj mobil první, co doma chce. Má v něm totiž svou vlastní hru. Vyhovuje mi to tak, protože v tu chvíli nevyžaduje moji pozornost a já stihnu uvařit a poklidit,“ popisuje pětatřicetiletá Eliška zvyky své čtyřleté dcery.

V dnešní uspěchané době klasický scénář, který potvrzují i další návštěvnice serveru www.modrykonik.cz. Tři čtvrtiny dotázaných maminek (75,9 %) zabavují své děti mobilem či tabletem převážně doma. Bezmála 15 procent rodičů využívá tato zařízení také pro poklidnější cesty autem či hromadnými dopravními prostředky. „Péťa je děsně upovídaný, což není v autobuse plném lidí zrovna výhra a pár trapasů už za sebou máme. S pohádkami v tabletu je určitá šance, že docestujeme bez významných pohledů spolucestujících,“ směje se třicetiletá Magda. Jiní rodiče takto krátí svým dětem dlouhou chvíli také v čekárně u lékaře či v restauraci.

Domníváte se, že děti na mobilních zařízeních lákají hlavně speciálně pro ně nahrané aplikace, hry či pohádky? Kdepak! Takovouto sekci má ve svém mobilu či tabletu méně než polovina (48,6 %) účastnic průzkumu. Nadpoloviční většina respondentek nechává dětem při výběru „mobilní zábavy“ volnou ruku. „Patrik si většinou hraje na tabletu s písničkami nebo jen tak překlikává. Už se mi ale stalo, že ve třech letech vydal svůj první neplánovaný „post“ na mým Facebooku,“ přiznává osmadvacetiletá Mirka.

Zda je brouzdání dětí od malička ve virtuálním prostředí tabletů a mobilů pro děti přínosné, na tom se nedokáží shodnout ani samotné maminky. 51,3 procent z nich si myslí, že ne, byť jim tuto kratochvíli více či méně často dopřává. Domnívají se totiž, že kvůli času strávenému s technikou se mohou snižovat jejich další dovednosti (49,6 % z dotázaných). Jejich obavy potvrdil i nedávný světový (včetně České republiky) průzkum AVG Technologies ve skupině dětí ve věku 3 až 5 let. Odhalil, že více dětí zvládne hrát počítačovou hru (66 %) nebo ovládat mobilní telefon (47 %), než si zavázat tkaničku (14 %) či plavat (23 %).

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na