Baseball

Autor

Protože jsem v byla v časech dospívání malinko zamilovaná do holywoodského krasavce Kevina Costnera (přiznejte se, že vy také), neunikl mi film Hřiště snů. Možná si vzpomenete na farmáře Raye a jeho sen změnit kukuřičné pole v baseballové hřiště. Zde jsem si kromě jmenovaného idola poprvé pořádně všimla i pálkovací míčové hry – baseballu. Tehdy jsem netušila, že aktivní hrou baseballu o pár let později završím středoškolskou tělesnou výchovu. Byla to krásná léta a dodnes s nostalgií vzpomínám, na Hřiště snů i na vysmáté sportovní hodiny trávené se spolužačkami.

Baseball – „base“(pálka) + „ball“(míč)

Malé pátrání po historii

Ale pojďme na baseball pěkně od lesa. Ne, raději od kriketu, z toho (a hry tzv. rounders) se údajně baseball vyvinul.

Už v roce 1846 se v New Yersey hrál první baseballový zápas. V roce 1876 vzniká Národní liga a na světovou úroveň se tento sport vyhoupl již okolo roku 1903.

Pravidla

Baseball hrají dvě družstva, v každém družstvu je devět hráčů. Jednotliví hráči zde mají své úlohy podle toho, jak jsou na hřišti rozmístění : strážce první, druhé a třetí mety, chytač, spojka, nadhazovač, levý polař, střední a pravý polař.

Hřiště má tvar čtverce a je označené na vnější a vnitřní pole, obsahuje faulovou čáru, tři mety plus domácí metu a nadhazovací metu. Na domácí metě stojí pálkař, nadhazovač hází míček z nadhazovací mety, jenž je uprostřed hřiště. Družstvo získává bod, když pálkař úspěšně proběhne každou metou až k domácí metě. Podmínkou pro získání bodu je však správný odpal nadhozeného míčku. K vyřazení dochází, když se pálkař netrefí za faulovou čáru, když míček sice dobře odpálí, ale některý z protihráčů chytí míček ve vzduchu. Běžec vypadává v případě, že soupeř chytí míček a doběhne k metě dřív, než k ní odpalovač doběhne. Vítězný tým je ten, který při hře nasbírá nejvyšší počet bodů.

Baseball je sport oblíbený po celém světě – ve světových sériích jej hrají profi americké a kanadské kluby. Oblibu zaznamenává v amatérských soutěžích také na Kubě, v Japonsku, Mexiku, Kolumbii, v Číně.

Baseballový míček

Míček pro baseball je odolný a trvanlivý, většinou z kravské kůže. Obsahuje korkové jádro, které bývá odpružené a je opatřen švy.

Baseballová pálka, rukavice

Pálka pro baseball se používá dřevěná (např. z jasanu), či hliníková s omotanou rukovětí. Pálky mívají různé veikosti. Rukavice se vyrábí ze syntetické kůže. Není problém zakoupit baseballový set obsahující míček, rukavici i pálku.

Baseballový dres

První dres pro tento sport spatřil světlo světa v roce 1849 a reprezentoval klub New York Knickerbockers. Dnešním dresům nechybí číslo hráče, logo klubu a jméno. V průběhu let se jejich design a materiálové složení neustále vylepšuje. Pro tento sport je typická také baseballová čepice – kšiltovka.

Česká baseballová extraliga

Jedná se o nejvyšší baseballovou ligu v ČR, od roku 1993 ji pořádá Česká baseballová asociace. Česká baseballová extraliga je složená ze základní extraligové části a play–off. První čtyři nejlepší družstva se dostávají do postupu o play-off titul. Poslední dvě družstva hrají baráž o extraligu. Vítězné družstvo celkového pořadí extraligy získává titul Mistr ČR v baseballu.

Baseball ve světě

Major League Baseball (MLB) je nejslavnější ligovou soutěží ve světě. Hraje se v severní Americe. V Evropě se hraje pokaždé současně na dvou místech tzv. Pohár mistrů evropských zemí. Z těchto dvou soutěží vzejdou dva vítězi. První čtyři týmy se utkají na turnaji Final Four.

Zahráli jste si někdy baseball? Jak se vám líbí tento sport?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na