Bruslení

Autor

Bruslení patří mezi volnočasové pohybové aktivity a také mezi sporty. Při bruslení dochází k pohybu docílenému přenášením váhy z jedné nohy na druhou. Dnes se budeme stručně věnovat bruslení na ledu.

Historie

Už pračlověk se zřejmě dokázal přemisťovat po zaledněných plochách na pomůckách vyrobených z kostí. V době ledové se tedy narodil i první ledový sport. Skutečné bruslení pochází z Dánska a jeho zrod se datuje do dvanáctého století. Ve 13. a 14. století se bruslím dostává obliby v Nizozemí. Zde se nejdříve bruslilo po vodorovně posazených želízcích, ale ke správnému sklouznutí bylo potřeba odrážecích holí. A právě nizozemský truhlářský učeň vymyslel pro budoucí generace geniální vychytávku. Želízka obrátil, tedy se bruslení zdokonalilo a k pohybu už nebylo potřeba holí.

Od pradávna se bruslilo především na zamrzlých rybnících. Středověcí bruslaři bývali zejména bohatí šlechticové. Rok 1610 se vryl do dějin zábavy konáním velikého ledového karnevalu na bruslích. Karneval se konal na dvoře Rudolfa II.

Další, pro vývoj bruslí zlomové, je století osmnácté. Tehdy se bruslím dostává nového tvaru – mírně zahnutého. Nic nebrání složitějším ledovým kreacím. Při troše sportovního nadání se lze obstojně předvést při krasobruslení. Ze západních a severních zemí světa se brusle dostaly velmi rychle i na východ. O „skorochodkách“ by mohl vyprávět dokonce i carský dvůr Petra I. Velikého.

Brusle v současnosti

Dnes rozdělujeme zimní brusle nejčastěji na dětské, dámské, hokejové a univerzální. Dětské brusle mohou mít nastavitelnou velikost, ale především by měly podléhat bezpečnostní normě. I pro dospělé bruslaře se vyplatí pořizovat kvalitní bruslařskou botu a certifikovaným ostřím.

Bruslení jako sport

Jako sportovní výstroj se brusle uplatňují při krasobruslení, rychlobruslení a při ledním hokeji.

Krasobruslení – Krasobruslařské brusle jsou opatřené ostřím se žlábkem a dvěma hranami. Krasobruslení se narodilo ve Velké Británii. Kosmickou rychlostí se rozšířilo do Evropy a téměř celého světa. Krasobruslení je jedním z mála sportů, v nichž se závodí smíšeně – v páru. Při soutěži se hodnotí ztvárnění jednotlivých prvků a umělecký efekt.

Roku 1882 se konaly první mezinárodní krasobruslařské soutěže v rakouské Vídni. V roce 1908 se v Londýně uskutečnila první olympijská soutěž.

Na závodech se hodnotí povinná část (jedna třetina ohodnocení) a volná jízda (dvě třetiny ohodnocení). Rozhodčí dávají každé části dvě známky – technické provedení a umělecký efekt. Jízdu hodnotí devět rozhodčích, nejlepší a nejhorší známka se škrtá. V krasobruslení hrají významnou roli kostýmy. Kostým musí splňovat i určitá pravidla.

Rychlobruslení – Závodní rychlobruslařské tratě měří od 500 do 10 000 m. Standardní dráha měří 400 m. Nože na bruslích jsou pouze pod špičkou bruslařské obuvi, pata je volná. Bruslaři soutěží na čas ve dvojicích ve dvou dráhách. Po jednotlivých kolech si svoje dráhy mění. Venkovní dráha je uměle chlazená.

Rychlobruslení se dále dělí do tří kategorií : speed skating, short track (krátká dráha) a in-line.

Česká republika vlastní rychlobruslařský klenot – dvojnásobnou olympijskou vítězku a několikanásobnou mistryni České republiky, Evropy a světa, přemožitelku světových rekordů Martinu Sáblíkovou.

Hokejové brusle (pánské) – na konci bruslí by měly být bezpečnostní patky. Nůž brusle je z nerezové oceli. Hokejové brusle slouží jako součást výstroje hráčů ledního hokeje. Lední hokej je kolektivní sport dvou týmů. Hraje se pomocí hokejek. Každý tým se snaží vystřelit co nejvíce gólů svému soupeři.

Bruslíte? Hrajete hokej nebo sledujete rychlobruslení či krasobruslení? A co vaše děti, dovedou bruslit?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na