Cvičení s M. Mikulandovou 2/3

Autor

Vítejte u druhého cvičebního dílu s Magdalenou Mikulandovou. V jejím Studiu pro ženy se mimo jiné pořádají i kurzy pro děti, proto jsem s ní probrala i toto téma. Děti a jejich pohyb či nepohyb je stále aktuáln(ějš)í téma. Často se dítě pohybuje v extrému – sport a pohyb téměř nulový nebo naopak již od útlého věku naplno a tvrdě trénuje. I zde platí všeho s mírou.

Kdy je vhodné pro děti začít se aktivně cíleně pohybovat a jakým způsobem?

Cvičení dětí je vždy dobré a vítáno, ale je nutné vědět jak s dětmi cvičit, co jim pomáhá a co jim škodí. Jako první cvičení jsou například vhodné masáže u novorozenců, kdy aktivujete svaly a ty vyvolávají správnou reakci na tělíčku miminka. Vždy cvičte pod dohledem odborníka!

Co si myslíte o plném zapojení dětí do sportu od brzkého věku?

Plánované zapojení dítěte do sportu s plným nasazením a tréninkem je špatné. Tělíčko dítěte není uzpůsobené na takovou zátěž. Také jeho mentální vyspění není na takové úrovni, aby dítě zvládalo sport v míře profesionální. V tomto věku se má dítě pohybovat a sportovat pro radost z pohybu.

Jaké sporty – sportovní aktivity jsou pro malé (předškolní) děti vhodné?

Pro předškoláky mají význam veškeré pohybové aktivity spojené s hraním, zpíváním, říkáním básniček a rozvíjení mentální úrovně dítěte. K tomu lze přidat plavání, lehká atletika apod. Vše ovšem pod dohledem a bez nároků na profesionální výkony.

Co si myslíte o cvičení ve stylu Sokola?

Cvičení styl Sokol je velmi užitečné a má na vývoj dítěte velmi dobrý dopad. Jde o cvičení, které vychází z možností každého dítěte, při cvičení je na děti čas a v neposlední řadě učí děti disciplíně.

Kdy si myslíte, že je nejvhodnější začít s plným tréninkem na nějaký sport?

Pokud je dítě pohybově opravdu nadané, pak stačí počkat na jeho mentální rozvoj. U většiny dětí je to kolem šestého roku věku. Ale i tady apeluji na to, aby tréninky byly uzpůsobené věku dítěte. Nezapomínejte, že v tomto věku si děti stále ještě chtějí hrát! Pro jejich správný rozvoj je to nutné.

Jaký je vás názor na cvičení matek (rodičů) s dětmi?

Cvičení matek s dětmi ve specializovaném centru s profesionály je na místě a je vhodné. Pokud hodinu vedou zdravotníci, zohledňují vývoj miminka a později dítěte a jeho posun dopředu je správným směrem. Také rodiče mají dobrou příležitost se s dítětem lépe sblížit a pochopit ho z jiné stránky.

Jaké/jaká cvičení pro děti nabízí vaše studio?

Studio pro ženy nabízí cvičení pro děti věkové kategorie dva měsíce až pět let. Jde o ucelený program, kde kurzy navazují na sebe a akceptují aktuální vývoj i stav dítěte. Mezi nejnavštěvovanější patří masáže kojenců, plavání s miminky od druhého měsíce, cvičení dětí se speciálními pomůckami, které rozvíjí jejich fyzický i psychický stav. Cvičení a kurzy vedou odborníci, a tak máme velmi dobrou zkušenost například i s tím, že včas diagnostikujeme rozvíjející se vadu či problém a matku s dítětem posíláme za odborníky. (např. špatně slyšící dítě).

Jak mohou doma či venku rodiče sami s dětmi cvičit?

Pokud rodič navštěvuje kurzy cvičení a hraní si s dítětem, vše co se u nás naučí a může hned doma cvičit znovu. Dítě je spokojené, že se jisté aktivity či písničky opakují a motivuje ho to k dobrým výkonům. Naše cvičení vychází z praxe a tak lze cvičit i s náhradními pomůckami a kdekoliv.

Motto na závěr

Staré známé a přesné heslo je, že „ve zdravém těle je i zdravý duch“. To je veliká pravda – je lékařsky dáno, že pokud se dítě správně a dobře vyvíjí po stránce těla, jeho mentální vyspění se znásobuje, vylepšuje a nastupuje mnohem dřív než u peciválů!!!

Děkuji za rozhovor a všem přeji krásné sportovní chvilky s dětmi!

P.S. V příštím díle se mohou na rozhovor o cvičení těšit hlavně těhotné ženy.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na