S dnešním sportovním článkem mi velmi pomohl můj mladší syn. Protože ho florbal moc baví a pravidelně se účastní tréninků, od příštího roku by měl reprezentovat družstvo své školy na soutěžích, zajímá se o sport jako takový, o florbalovou historii i současné výsledky.
Možná dáme tip rodičům nějakého budoucího sportovce, kam dítě přihlásit. A třeba se právě s florbalem trefíme do něčího vkusu…
Florbal patří mezi kolektivní sporty. Jedná se o sport, který se hraje většinou v kryté hale na vymezeném hřišti určitých rozměrech. Ve florbalu jsou proti sobě dvě družstva. Cílem každého družstva je dosáhnout více branek, než soupeř.
Odkud se florbal vlastně vzal? Podle historických pramenů se za zemi původu tohoto sportu považuje USA. Teprve v průběhu 70.let dvacátého století se začal florbal zpopularizovávat ve Švédsku. Zde se mu začalo opravdu velmi dařit a daří se mu v tého zemi vlastně dodnes. Florbal se hraje po celém světě na různých úrovních – v profesionálních řadách sportovců, stejně jako hobby sport mezi amatéry a v nižších třídách. Sportu se věnují muži, ženy i děti.
Hřiště
Mívá různé rozměry, často 40×20 m. Je obdélníkového tvaru s tvrdým a rovným povrchem. Na hřišti jsou viditelnou barvou zakreslené různé značky (středová čára, středový bod a další).
Florbalový tým
Každé florbalové družstvo v poli je složené z pěti hráčů a jednoho brankáře (Celkový počet všech hráčů by neměl přesáhnout 20). Sportovci stejného družstva mají mít stejné dresy. Hráči florbalového družstva mají mezi sebou svého kapitána, je to hráč, který s družstvem vymýšlí různé strategie, nejlépe člověk schopný spolupracovat s rozhodčím. Kapitán florbalového družstva má na levé paži nasazenou pásku, aby byl lépe identifikovatelný jako kapitán. Brankář florbalového týmu nepoužívá florbalovou hůl a v předepsané výstroji by měl mít (na rozdíl od ostatních hráčů) dlouhé kalhoty.
Vybavení na florbal
Florbalová hůl („florbalka“) – hráči používají různé délky podle toho, s jak dlouhou florbalkou se jim lépe hraje. Florbalová hůl je na konci zakřivená. Hůl obsahuje tzv. omotávku holi. Omotávka holi se dělí na základní (spodní) a svrchní – „overgip“. Omotávka holi má dobré absorbční vlastnosti, tedy hůl v rukou neklouže. Hole mohou mít různou tvrdost. Čepel holi by měla být zahnutá na tu stranu, na kterou s holí hráč hraje (Podle ruky, která drží hůl níže).
Florbalový míček – má speciální povrch, výborné aerodynamické vlastnosti.
Florbalový dres – triko, trenýrky, štulpny. Hráči mají mít stejné dresy. Triko nesmí mít šedivou barvu, jsou očíslovaná. Brankář používá chrániče kolen a holenní chrániče.
Sportovní obuv – sálové boty, pro brankáře speciální.
Rozhodčí mají černá trika a trenýrky, černé štulpny, píšťalku, černé karty.
Florbalový zápas
Hraje se třikrát dvacet minut se dvěma desetiminutovými přestávkami. V čase přestávek se mění strany jednotlivých družstev. Během hry probíhá střídání hráčů. Pokud končí utkání remízou, prodlužuje se doba poslední hry. Během hry může jedenkrát nastat tzv. „time out“ – přerušení hry, trenér může během přerušení poradit hráčům novou taktiku nebo strategii.
Florbal v ČR a ve světě
Jak už jsem zmínila, ČR si vede v celosvětovém žebříčku velmi dobře, důkazem je fakt, že náš tým je oficiálně třetím nejlepším týmem světa.
Ve světě získává prvnenství Finsko, na druhém místě se drží Švédsko a hned za ním naše republika.
Mezi poloprofesionálními týmy se v naší republice uvádí 12 týmů – Fortuna Extraliga.
Česká florbalová reprezentace je pověstná jmény jako útočník Milan Fridrich (Tatran Střešovice), obránci Jan Jelínek (1. SC Vítkovice), Michal Kotlas (Bulldogs Brno), brankář Jan Barák (TJ JM Chodov) a mnoha dalšími.
Na závěr bych chtěla položit několik otázek mladému nadějnému hráči, téměř dvanáctiletému Dominikovi:
Domčo, jak dlouho hraješ florbal a co tě k tomuto sportu přivedlo?
Když mi bylo asi šest let, začal jsem hrát florbal občas se Sokolem a tam mě tento sport zaujal. Hřiště mělo sice menší rozměry, ale to mi v šesti letech nevadilo. Za školu hraji dva roky. Kroužek florbalu vede ve škole pan ředitel a teď mě florbal baví mnohem víc, než na začátku. Příští rok bych se chtěl stát kapitánem družstva, ale ještě nevím, jestli jím budu já nebo zkušenější hráči.
Kolikátou máš florbalku?
Bohužel první, ale už za měsíc bych měl dostat novou.
Jak často trénuješ?
Trénuji pokaždé, když se domluvím s klukama ve vsi. Jinak každý týden jednou týdně se školou.
Co ty a florbal do budoucna?
Florbal mě moc baví, takže se těším, že si ještě hodněkrát zahraju. Těším se, až budu příštím rokem hrát za školu i se silnějšími týmy. Je to dobrý kolektivní sport a všem ho doporučuji.
Svému synovi Dominikovi děkuji za spolupráci s celým florbalovým článkem i za rozhovor a přeji nadále radost ze hry, z pohybu a ze všech sportovních aktivit, kterým se věnuje.