Pojďme si (za)hrát – tenis

Autor

Tenis je elegantní „bílý“ sport, který se těší čím dál tím větší oblibě.  Hraje se pomocí tenisových raket a míčků určených k tenisové hře.

Historie

Historie tenisu sahá hluboko za brány minulosti. Dokonce snad až k 12. století. Tehdy se nějaká prapra-verze dnešního tenisu objevila ve Francii.  Hra byla postupně upravována a měněna. V roce 1873 vychází v severním Walesu kniha pravidel předchůdce dnešního tenisu. Tomu se kdysi říkalo Sphairistike (sphaira znamená řecky míč). Hřiště pro tuto hru bylo kulaté, do nynější hranaté podoby se proměnilo až v průběhu věků.  Od  roku 1877 začínají ve Wimbledonu hrát dvouhry mužů. Od roku 1968 se hraje tenis  profesionálně.

Jak hrát

Pravidla hry jsou taková, že úderem pálky pošleme míček soupeři přes půlící síť, nejlépe tím způsobem, aby nám jej soupeř nemohl vrátit zpět. Míček může dopadnout jednou na zem nebo jej odpálíme rovnou, bez odražení na zem ( „z voleje“).

Bodování

Jednotlivým úsekům hry říkáme sety. Většinou se hraje tenis na tři vítězné sety. Ten, kdo vyhraje šest her s náskokem alespoň dvou gemů, vyhrává i set. Hráči se střídají v podáních a vyměňují si hrací strany, když je počet her v setu lichý. Body se připisují od 0 přes 15, 30, 40. Pokud se bodování dostane ke  40 : 40, nastává shoda. Další bod, který získá někdo z hráčů se nazývá tzv. „výhoda“.  Pokud hráč, který má „výhodu“ získal další míč, vyhrává hru.

Tiebreak

Hraje se tehdy, když končí set 6 : 6 a jinými slovy nazýváme tiebreak „zkrácenou verzi hry“. Kdo dosáhne první sedmi bodů s náskokem alespoň dvou bodů, vítězí.

Hra

Probíhá ve dvojicích- tzv. dvouhra nebo mezi čtyřmi hráči-čtyřhra. Mohou hrát kategorie mužů, žen nebo smíšené.

Nejslavnější světové turnaje

Wimbledon – plocha : tráva.
Vítězové s nejvíce tituly z dvouhry- Borg, Navrátilová.
US Open – plocha : beton.
French Open – plocha : červená antuka
Australian Open – plocha : umělý povrch.

Hlavní tenisové turnaje družstev jsou vyřazovací zápasy mezi jednotlivými státy. Davisův pohár ( od roku 1900) pro muže a Pohár federace (od roku 1963) pro ženy. Davisův pohár trvá tři dny a hraje se v zemi jednoho z obou soupeřů. Pohár federace se hraje několik dnů  a je sestavený ze dvou dvouher a jedné čtyřhry.

Co vy a tenis? Jste aktivními hráči nebo pasívními fandy u televize? (Já se přiznám bez mučení, že spadám do té druhé kategorie). A jací byli (jsou) vaši tenisoví favorité?

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *