Stolní tenis

Autor

Stolní tenis nebo také ping-pong, či pinec patří mezi bezkontaktní míčové hry s pálkou. Je možné provozovat ho v uzavřené hale či na venkovním prostranství. Moji synové se ke stolnímu tenisu dostali tak nějak přirozeně, přes kamarády. Vlastně téměř všechny děti a dospívající z naší vsi hrají pinec.

Historie letem světem aneb z Číny zpátky do Číny

Pátrala jsem trochu po historii tohoto sportu. Dozvěděla jsem se, že pochází až z daleké Číny. Odtud se dostal do Velké Británie a zde se na nějaký čas usadil, stal se tamějším velkým hitem. Koncem 19. století se oficiálně prohlašuje tzv. sálovou hrou. Hrál se na jídelním stole a první míčky byly korkové nebo z gumy.

Průkopníkem celuloidového míčku byl James Gibb. V roce 1926 vzniká Mezinárodní federace stolního tenisu (ITTF), stolní tenis je mezinárodně uznaný za sportovní odvětví. V témže roce se koná Světový šampionát o pohár družstev mužů Swaythiling Cup. Šampiony se stávají Maďaři. Udržují si svoji vítěznou pozici ještě celých deset let. Nejúspěšnějším představitelem stolního tenisu všech dob je Maďar Viktor Barna. Ženy reprezentovala Rumunka Angelica Rozeanuová.

V roce 1932 český tým pokořil Maďary. Stáváme se mistry světa. Následujících dvacet let se z našich stolních tenistů stávají světové špičky, z mistrovství světa jsme přivezli 29 zlatých medailí.  Ještě do poloviny padesátých let se nejlepších výsledků ve stolním tenisu dosahuje právě ve střední Evropě. Poté nastupují japonští hráči. Jsou vyzbrojeni mechovými pálkami a atypičtí pro svůj tzv.tužkovitý úchop pálky. V šedesátých letech se mistrovských titulů ujímá Čína, kterou porazilo už jen Švédsko. Mezi olympijské sporty se stolní tenis zařazuje v roce 1988.

Náčiní

Ke stolnímu tenisu potřebujeme pálky, míček a stůl.

Míček by měl mít průměr 40 mm, je dutý a z plastu.

Pálka se skládá z rukojeti a hrací plošky. Dnes se vyrábí z rozmanitých kusů dřeva a karbonylových materiálů. Hrací ploška pálky mívá gumový nebo gumovo-plastový povrch, z jedné strany černý a z druhé strany červený.

Stůl se používá na venkovní nebo na vnitřní hraní se zesílenou a stabilní konstrukcí, s kovovým držákem síťky a síťkou (rozdělující herní plochu na dvě poloviny).

Jak se hraje pinec

Pinec se hraje jednoduše, jak kdo umí. Obecně se doslechneme, že hra stolního tenisu probíhá ve dvou úrovních – závodní a rekreační.

Hrát mohou dva hráči, tomuto způsobu se říká tzv. dvouhra nebo čtyři hráči ve dvojicích- tzv. čtyřhra. Hráč získá bod, když odpálí míček s úvodním dopadem na svoji polovinu stolu a následným odskočením přes síť na soupeřovu polovinu tak, aby se soupeři nepovedlo odpálit mu míček zpět. Hraje se do 21 bodů, na tři vítězné sety.

Sport pro každého

Ping -pong může hrát opravdu každý. Od malých dětí až po seniory. Není potřeba žádný speciální oděv, stačí pouze sportovní oblečení s pevnou obuví. Jedná se o fyzicky nenáročný sport, který krom kondičky utužuje schopnost soustředění a rozvíjí taktické myšlení.

Pojďte si s námi také zahrát, třeba venku na zahradě. Nebo jste ho někdy provozovali / provozujete na závodní úrovni? Podělte se svými zážitky.

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *