V rytmu zumby

Autor

Zapomeňte na monotónní cvičení, kdy vaše kroky odpočítává fitness trenér slovy raz-dva, raz-dva… Můžete cvičit a přesto tančit, bavit se a vypotit i nějaké ty kalorie.

Zumba – to je radost z pohybu

Kombinace cvičení a latinsko-amerických tanců nese název zumba. Možná slyšíte o zumbě poprvé, třeba váháte, zda právě tento typ pohybové aktivity je „šitý na vaše tělo“. Pokud vašemu uchu ladí  rytmy salsy, reggaetonu, merengue, cumbie, taneční cvičení zumba vás začne hned v prvních minutách bavit. Samozřejmě není podmínkou tyto tance ovládat. Nechte se vést zkušeným instruktorem, ujišťuji vás, že se nejedná o nic těžkého.

Něco z historie

Zumba vznikla náhodou. Vlastně k jejímu raketovému startu dopomohla zapomnětlivost jednoho instruktora aerobiku z Columbie. Říká si Beto a údajně si na hodinu aerobiku nevzal nahrávku s hudbou. Aby nemusel zklamanou skupinku nadšenců poslat domů, vymyslel improvizaci. Předcvičoval na muziku, kterou nosil u sebe k poslechu. Tóny latinské salsy rozpohybovaly a zároveň pobavily překvapenou partu lidí. Nové cvičení se tak rázem stalo vyhledávaným. Beto a jeho zumba se v roce 2000 dostává do USA. Odtud do celého světa.

Vyber si svoji zumbu

Cvičit zumbu může téměř každý. Dokonce i děti, od 4 do 12 let. Těm je určený program Zumbatomik. Učí je vnímat muziku a reagovat na ni pohybem. Děti zumba baví, tak jako všechny nové věci. V hudbě je zábava, v pohybu radost. A energie musí z těla ven. Proč ne právě zumbou?

Zumba pro dospělé se dále dělí na několik programů. Ten správný program je možné vybrat podle tělesné zdatnosti, zdravotního stavu, podle toho, co od cvičení očekáváte a co vás baví.

Zumba Basic Steps Level 1 – tady se naučíte první kroky, pomalu, beze spěchu. Jedná se o pocitovou záležitost. Slibuji, že časem propotíte i triko. Ale nejdřív se vám dostanou chytlavé rytmy pod kůži. Tento program je určený pro úplné začátečníky.

Zumba Basic Steps Level 2 – oproti jedničce se hýbeme v rychlejším tempu, spalujeme více kalorií a postupně k základům přidáváme i něco pestřejšího. Je libo ozvláštnit latinsko-americké tance o  tango, cha chu, břišní tance? Směle do toho! Žádné precizní nacvičování kroků, prostě se sladíme s muzikou a naše tělo se pohybuje tak, jak cítí. A zase se všichni báječně baví. Jako na správné taneční párty.

Zumba Gold – program určený seniorům. Jednoduché kroky, chytlavá hudba. Netrháme rekordy, ale užíváme si.  Kromě seniorů sem přicházejí i maminky po porodu, lidé s nadváhou, méně zdatní jedinci. Zbavujeme mysl nánosu každodenních starostí, pohybem se lze báječně občerstvit. Bez zábran, vlastním tempem. Zvládne to opravdu každý. Doslechla jsem se, že v tomto programu cvičení nejsou výjimkou ani vozíčkáři, či jinak tělesně handicapovaní. Zumba je skutečně pro všechny!

Zumba Toning – zvolí ji ti, kteří chtějí při tanci více posilovat, zpevňovat. Větší námaha pro svalový systém. Tanec, cvičení a posilovna „v jednom balíčku“.

Aqua Zumba – další vychytávka, přivedeme tanec do vody! Výška hladiny vám bude po prsa, tedy nemusíte umět ani plavat. Hýbeme se proti odporu vody, nezatěžujeme klouby a při určitém nadlehčení způsobeném vodním prostředím se nám povedou pohyby, které na suchu nezvládáme. Aqua Zumba láká všechny věkové kategorie, těhulky, může se stát součástí rehabilitačního programu u chronicky nemocných s pohybovým aparátem, kardiaků…

Nové zážitky

Díky zumbě prožijete nepoznané, zahodíte zábrany, můžete se seznámit s novými lidmi. Chcete-li shodit přebytečné kilogramy, zvýšit kondičku, pročistit mysl, pak rozhodně neváhejte.  Jedna lekce trvá zpravidla okolo hodiny. Na sebe se doporučuje sportovní oblečení, podobně, jako na aerobik. Samozřejmostí by měla být lahev s vhodným nápojem – iontový nápoj či ovocná šťáva. Do vody pochopitelně plavky, ručník.

Funguje to!

Že to opravdu funguje, že pohyb na chytlavé melodie dělá s tělem i duší divy, mi potvrdila moje kamarádka a kolegyňka z práce Pavla. Od Pavly jsem získala spoustu informací k tomuto článku. Nedalo mi to a musela jsem se jí k zumbě ještě zeptat:

Jak dlouho se zumbě věnuješ?

Zumbě se věnuji asi dva měsíce, jsem tedy ještě začátečnice.

Co tě k ní přivedlo ?

O existenci zumby jsem se dozvěděla asi před rokem od své kamarádky, která navštívila první hodinu zumby a byla nadšená. Ukazovala nám video ze cvičení a to mě zaujalo tak, že jsem se o zumbu začala zajímat. Takže za vše může kamarádka.

Proč právě zumba a ne např. aerobic ?

Na zumbě se mi líbilo hlavně zapojení latinsko-amerických tanců, které mám sama o sobě ráda. Samotný aerobic mě bavil vždy tak měsíc a nikdy jsem u toho dlouho nevydržela. Prvky latiny v kombinaci s aerobicem se mi zdála jako perfektní kombinace. Navíc hudba při které se cvičí je velmi rytmická a to se mně také líbí.

Co tě na tomto cvičení baví?

Dynamika, kroky z latinsko-amerických tanců, zábava, hudba, a to že se zde neklade důraz na techniku. Samozřejmě taky odreagování.

Jak dlouhá je jedna lekce?

Jedna lekce trvá vždy hodinu. Vždy začínáme malým rozpohybováním a dále pokračujeme v jednotlivých tanečních stylech zumby (salsa, merengue, cumbia, reggeaton) a na závěr lekce se asi 5 min. protahujeme.

Komu bys tohle cvičení doporučila?

Určitě všem ženám či dívkám, které mají rády latinu, rády tancují, oslovil je někdy aerobic nebo by jen tak chtěly zkusit něco nového a jiného. Všem doporučuji. I tobě, má drahá kolegyně!

Pavle děkuji za ochotu zodpovídat mé všetečné otázky.

Často se naše povídání točí kolem zumby. Pavla vypráví, popisuje, předvádí všechno, co se v lekci naučila. Teď, když mi pomohla s dnešním článkem, zase trochu víc chápu. Pravdou je, že bych se možná nechala zlákat… Říkáš tento pátek? Hmm… Tak uvidíme. Přidáte se i vy?

Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na