Čabárna: pomáhá zvířatům a vzdělává lidi

Autor

Vítejte u prvního dílu nové roční společné „dobroakce“. Představíme Vám postupně zajímavá a hlavně přínosná zařízení, která pomáhají zvířatům. Budeme hodně cestovat a trasu začneme ve Středočeském kraji. Čabárna je pro Kladno a okolí známý pojem. Naučné středisko ekologické výchovy navštěvují školy, školky, rodiny i jednotlivci. Ke středisku patří ekocentrum a záchranná stanice pro zraněné živočichy Aves.

S radostí Vám Čabárnu představíme a to dokonce s čerstvým zážitkem. Tento podzim jsme se rodinně zúčastnili jednoho z programů – Dne stromů. A že se nejedná o pasivní programy, to uvidíte sami. Středisko bylo založeno roku 2001, původním posláním bylo svým působením přispět k zachování biologické rozmanitosti a zdravého životního prostředí na Kladensku. Brzy rozšířilo své aktivity a zaměřuje se ve velké míře na enviromentální výchovu, vzdělávání a osvětu.

Záchranná stanice pro zraněné živočichy

Pomáhá zraněným a opuštěný živočichům z volné přírody. Po uzdravení je pustí zpět do přirozeného prostředí. Podílí se také na záchovných programech ohrožených druhů a chovají původní česká plemena domácích zvířat. Návštěvníkům je záchranná stanice otevřena denně v létě od 8 – 18 hodin, v zimě od 9 – 16 hodin. Po předchozí telefonické domluvě lze pro početnější skupiny domluvit průvodce. Najdete-li v okrese Kladno, Rakovník, Mělník či Praha – západ zraněné zvíře, dovezte jej mezi 8 – 19 hodinou do záchranné stanice, nebo volejte na tel. 602 336 014 (do 21 hodin).

V rámci osvěty a vzdělávání se středisko zaměřuje na ekologické výukové programy pro školy, včetně pobytových, pořádá přírodovědně zaměřené kroužky, soutěže i tábory pro děti. Přednášky a vzdělávací akce pro laickou i odbornou veřejnost, vzdělávání pro lektory, věnuje se ekoporadenství, zajišťuje praxe a exkurze studentů. Mezi další důležité činnosti patří údržba naučných stezek a lokalit přírodních památek, péči o zraněné živočichy a kladenské medvědice. A to rozhodně není vše!

Děti už v minulosti měly možnost navštívit Čabárnu jak se školou, tak se školkou. Tentokrát jsme vyrazili rodinně na akci ke Dni stromů. Hlasovali jsme o Nejhezčí památný strom Kladenska, tvořili na téma stromů a zkoumali dopodrobna jejich části. Aktivity probíhaly vevnitř i venku. Na závěr to byla ta nejzajímavější, nejnáročnější a nejpřínosnější: děti totiž zasadily strom! Syn vykopal jámu, společně jej pak zasadili a zabezpečili proti okousání (zvědavě stromy i nás okukovali králíci divocí, kteří zde byli před pár lety zde vysazení kvůli rapidně se zmenšujícímu počtu za poslední dvě desetiletí), a pak obě děti šly pro vodu a „náš“ strom zalily. Takže až se půjdete na Čabárnu podívat, mrkněte na MORUŠI ČERNOU, to je ona!

Dva ze dvou RaFanů doporučují návštěvu Čabárny!

AKTUÁLNÍ INFORMACE NA WEBU: http://www.nsev-kladno.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *