Kočičí útulek Bona

Autor

Už od mala miluji zvířátka. Ta v přírodě i ta domácí. Co když se ale ocitne domácí mazlík na ulici? Co všechno téhle němé tváři chybí? Strava, teplo…láska a lidská péče. Velmi si považuji odhodlaných osobností, které se rozhodnou zvířatům z ulice pomáhat a vybudují pro opuštěná zvířátka útulek.

Jednou z takových obdivuhodných osobností je paní Miroslava Šubrová. Kousek od České Lípy založila Útulek pro kočky Bona. Pokud si pozorně přečtete můj rozhovor s paní Šubrovou, ujistíte se stejně jako já v tom, že projekt útulek je zrealizován z impulsu čisté lásky a prosté touhy pomáhat. Že se nejedná o nic snadného, ale naopak provoz útulku je záležitost obtížná a hlavní odměnou za kopec starostí bývá krásný pocit.

Paní Šubrová, kde se nachází kočičí útulek Bona?

Útulek se nachází v Kozlech u České Lípy a funguje již deset let. Od roku 2002 je schválen Krajskou veterinární správou.

Co bylo impulsem k zřízení kočičího útulku?

Všude kolem mě se nacházely březí kočičky, nikdo si jich nevšímal, nikoho problematika toulavých koček nezajímala, tak jsem se rozhodla tuto situaci nějak řešit. Začala jsem s jednou kočičkou, pak přibyla další a další, až se jednoho dne ke mně do bytu nevešly a rozhodla jsem se koupit dům a vybudovat útulek.

 

Kolika kočičkám jste momentálně domovem a jaká je kapacita Vašeho útulku?

Kapacita útulku podle provozního řádu je 60 koček, to je ale počítáno bez výběhu do zahrady. Nyní se bude provozní řád upravovat a kapacita se navýší na 80 zvířat. Tolik kočiček tu v současné době i žije.

Kolik lidí u Vás zajišťuje péči o kočičky a co taková péče o nalezené či „nechtěné“ kočičky obnáší?

Péči o kočičky zajišťuji každý den pouze já. Samozřejmostí je úklid veškerých prostor a kotců. Jednou za týden mi jezdí dělat „velký úklid“ hodná paní. Potřebovala bych tuto pomoc každý den, ale nemohu si z finančních důvodů dovolit zaměstnance. Veterinární péči, včetně operací mi zajišťuje soukromý veterinární lékař dle potřeby nebo při příjmu nového obyvatele útulku. Odčervení a prostředky proti vnějším parazitům aplikuji sama.

Prioritou mého útulku je kastrační program. Všechny kočičky z útulku odcházejí k novým majitelům kastrované. Velmi mi v tomto ohledu pomáhá Město Česká Lípa, které již čtvrtým rokem realizuje kastrační program pro všechny kočky nalezené v katastru města. Pokud je to možné, vrací se vykastrované kočky zpět do původních lokalit, kde se o ně starají dobrovolníci. Zajišťuji také monitoring a odchyt toulavých koček a spolupracuji s Městskou policií Česká Lípa. Mých služeb využívají i okolní obce a města, např. Nový Bor, Mladá Boleslav, Mimoň, Stráž pod Ralskem, ale i Varnsdorf, Šluknov a Mikulášovice.

 

Jak mohou ostatní lidé Vašemu útulku, kočičkám, pomoci?

Nikdo nechce dlouhodobě v útulku pracovat. Většinou se jedná o jednorázové akce plné nadšení, ale když pak poznají realitu a hlavně dřinu, elán velmi rychle opadne. Nejlepším řešením je tedy finanční pomoc, za kterou si mohu obstarat různé služby od externích dodavatelů. Hlavně drobné opravy, např. pletiva, zednické práce apod.

Jaké jsou kočičky z útulku?

Jsou úplně stejné jako jiné kočky, co lidé chovají doma. Jen potřebují více lásky, protože není možné každý den všem obyvatelům dopřát pohlazení.

Všechny kočičky v rozhovoru představit samozřejmě nemůžeme. Tedy vás seznámíme alespoň se třemi sympatickými obyvateli útulku Bona:

Bílý kocour – Méďa
Cca 5 letý koucour, kastrovaný, odčervený, ale bohužel hluchý. Je vhodný pouze do bytu, do klidné domácnosti bez dětí. Čistotný, naučený na kočičí WC.

Kočka šedá – Mína
Asi pětiletá kočička, vhodná pouze do bytu. Chce být jediným mazlíčkem v rodině. S ostatníma kočkama se nesnese. Je čistotná.

Černobílý kocour – Lumpík
Asi dvouletý kocourek. Kastrovaný, vhodný do bytu i k domku se zahrádkou. Milý, přítulný.

Pokud se vám některá z těchto kočiček nebo z kočiček z útulku bona líbí, zavolejte na číslo útulku 736 271 294 nebo 487 824 371 a domluvte se přímo s paní Miroslavou Šubrovou.

Další formou pomoci je tzv. adopce některé kočičky na dálku. Jedná se o to, že vaší kočičce přispíváte na stravu, stelivo a veterinární péči. Jako adoptivní majitel dostanete certifikát majitele s fotkou Vašeho chráněnce.

Útulek bona: http://www.kocky-bona.net/

Děkuji paní Šubrové za představení kočičího útulku. Přeji mnoho energie a prostředků při provozu tohoto útulku. Všem kočičkám přeji, aby svůj nový domov brzy našly.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *