Ovečky a ostatní okolo mě

Autor

Tak jsem si řekla, že bych po dlouhé době měla zas napsat, co je u nás nového. Novinek je hned několik a převažují dobré zprávy. Které chcete vědět nejdřív? Dobrá, začnu tou nejlepší.

Našim miniovečkám, Otíkovi a Cecilce se 8.5. narodilo jehňátko. V únoru to byl rok, co ovečky máme. Čekala jsem, že to jednou přijde, a rozmnoží se. Vůbec jsem nevěděla, jak to u nich je, a myslela jsem si už vloni, že budou mít mláďátko. Ale pořád se nic nedělo, tak jsem je přestala sledovat a pustila jsem to z hlavy. Prostě až to přijde, tak to bude. A teprve těsně před porodem (možná týden) jsem si všimla, že už to teď opravdu bude. A když to na ni přišlo, vše jsem sledovala z povzdálí. Porod proběhl v pořádku. Porodila sama asi za čtvrt hodiny. Hned na to jsem musela ovci a jehně dostat z beranova dosahu, protože miminko trkal. A to dost. (Prý to tak dělají.) Takže jehně jsem zabalila do látky, abych ho nebrala přímo do ruky, kvůli pachu. (Hrozí, že by se o něj matka nechtěla pak starat.) A nechala jsem je odpočívat v přední zahradě. Relativně za krátký čas se postavilo na ještě vratké nožky. Vypadalo jako čivava s delšíma nohama. U tohoto druhu ovcí se rodí jehně pravdu maličké 1 – 1,5 Kg, a jen jedno, ve výjimečných případech dvojčata.


Foceno ani ne hodinu po narození.

Nějaký čas se pásli izolovaně. Ovce a jehně v jedné zahradě a beran zvlášť v druhé. Asi po třech týdnech jsem stádečko zas spojila. Beran měl jiné starosti. Po dlouhém půstu se zajímal o ovci, a jehněte si nevšímal. Tajně jsem si přála, aby malá byla ovečka. V té době už jsem to nevydržela, a musela jsem se podívat: Jooo, ovečka, ta se bude jmenovat Otylka.

Samozřejmě hned po narození jsme fotili, a foto poslali dcerám. Moje holky kdysi chodily na školní statek ke koním, ale staraly se i o jiná zvířata, co tam byly, takže mají víc zkušeností s porody než já. Starší dcera se ptala, jestli ovce před porodem hrabala. A já: „No, asi jo, teď zpětně si uvědomuju, že tam bylo šíleně prachu, suchého bláta, protože dlouho nepršelo.“ Zapadala jsem až po kotníky, a bylo to úplně načechrané. Tak teď už vím, proč se ovci – matce říká bahnice a porodu bahnění. Ještě že bylo to sucho. Kdyby pršelo, potvrdilo by se to doslova. Teď už bude mít Otylka dva měsíce a dost vyrostla, ale pořád ještě ráda běhá a skotačí. Jenže nemá s kým, tak někdy skáče mámě na záda. Když tu byla na návštěvě dcera se svojí čivavou, tak to měla parťačku. Chvilku honilo jehně pejska a pak zas obráceně. Byl to zážitek je pozorovat.

Jenže jakoby něco za něco. Asi za tři dny na to se mi ztratil můj stříbrný kocourek Vasil. Za pár dní už to bude dva měsíce, co zmizel. Bohužel. Už pomalu ztrácím naději, že se ještě objeví.

Další přírůstky na sebe nedaly dlouho čekat. Vylíhla se káčátka indických běžců. Letos jen pět, přímo na objednávku pro paní, která si je všechny vezme. Teď už mají 5 týdnů, rostou velmi rychle.

Na louce v sousedství, kam před léty chodila na pastvu srnka, mám možnost pozorovat, jak si tam lebedí zajíc. Chodil sem už v zimě, a choulil se pod stromem. A teď se sem chodí pást. Asi máme dobrou trávu. Zřejmě nejlepší z celého okolí.

Velkou radost mám z nově vybudovaného výběhu pro moji želvu stepní. Obyvatelce se v něm líbí, má velký prostor, skrýše, dostatek slunce i přirozený stín. Sice po estetické stránce je stále co vylepšovat. Ale to nejdůležitější už je hotovo a to zkrášlování je spíš radost než práce.


Po celém obvodu je v zemi zarytý vlnitý plast proti podhrabání. Želvy stepní neboli čtyřprsté hodně hrabou. Dokážou si udělat tunel. Výjimka potvrzuje pravidlo. Ta moje skoro vůbec nehrabe, ani nezkouší ohradu přelézt. Domeček má prozatímní. Pořádný, zateplený se bude vyrábět.

8 comments

    1. Ano, dá, ale ještě nevím přesně, jak se má upravit. Tzn. vybrat nečistoty, vyprat, atd, pak upříst. Chtěla jsem se zúčastnit jednodenního kurzu na zpracování ovčí vlny, bohužel zatím jsem to nestihla. Ale mám to v plánu.

    1. Bohužel ne, a dost mě to mrzí. Zvykla jsem si na něj, byl mazlivý. Máme ještě pejska, co je na fotce u výběhu, a pár králíků. +Manžel má vevnitř v teráriu pavouka sklípkana, vlastně, prý je to holka.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *