Potkánci – láska na první pohled

Autor

Chcete si pořídit zvířátko a stále nevíte, jaké si vybrat? S potkánky se rozhodně nebudete nudit. Jsou inteligentní, společenští, nenároční a milí. Pojďme si o nich popovídat trochu více. Před vámi je rozhovor o potkanech se zkušenou chovatelkou, paní Monikou Czabeovou.

Představte nám potkany. Jaké mají povahové vlastnosti a proč si toto zvířátko pořizovat domů jako domácího mazlíčka?

Potkani jsou vyšlechtěná varieta původně určená k pokusným účelům. Od potkana obecného se liší tím, že nepřenáší nebezpečné nemoci a je možné je ochočit. Říká se, že potkani všeobecně jsou jedni z nejinteligentnějších hlodavců a já to mohu jenom potvrdit. Každý potkan je individualita, stejně jako člověk. Pokud se budete potkanům dostatečně a s láskou věnovat, pak se vám stejně tak odvděčí. Důvodů, proč si pořídit zrovna potkana, je nespočet … jedním z nich je právě jejich inteligence. Pokud máte zkušenosti s chovem jiných hlodavců, velmi rychle poznáte rozdíl. Říká se, že potkan je malý pejsek. Můžete ho naučit různým kouskům. K těm jednodušším patří přiběhnutí na zavolání, ke složitějším – potkaní agility.

Je vhodnější chovat potkany jako jedince nebo jako pár, popř. skupinku?

Potkani jsou od přírody hodně společenská zvířata, a proto se doporučuje je chovat minimálně po dvou (stejného pohlaví). Samozřejmě pokud k tomu máte podmínky, bude jim lépe ve větší skupince. Pak je to lepší i místo televize. Nevěřili byste, co skupinka potkaních holek zvládne vymyslet.

Jak by měla vypadat klícka pro potkany?

Čím větší a vyšší klec, tím lépe. Pro potkany nelze koupit příliš velkou klec. Dospělý potkan měří i s ocasem kolem 25 cm, proto je dobré s tím počítat při pořizování klece. Rozměry klece pro dva potkany by měly být 55x59x36 cm. Na internetu jsou k dispozici různé „kalkulátory klecí“, kde si jednoduše zadáte rozměry a vypočítá vám to, pro kolik potkanů je klec vhodná. Do klece se na rozdíl od terária dají dobře umístit různé domečky, patra, hamaky, tunely či jiné vybavení. Potkani rádi skáčou a šplhají, proto je vybavení důležitým prvkem klece. Co se týká podestýlky, je to hodně individuální. Mně osobně vyhovují hrubé hobliny nebo bukové štěpky. Určitě bych nedoporučila obyčejné piliny, jelikož jsou hodně prašné a pro potkana nevhodné.

Hodí se potkani k dětem? Zvládne se o toto zvířátko postarat dítě samostatně?

Hodí. Jelikož jsou potkani inteligentní společníci, začínají se v poslední době využívat i při tzv. rattusterapii k dětem s mentálním postižením či seniorům. A vzhledem k tomu, že jsou potkánci nenároční, není třeba mít obavy, že se dítko nezvládne postarat. Vždy je však lepší, když se tak děje pod dohledem dospělé osoby.

Čím krmit potkany?

Potkani jsou de facto všežravci, ale spousta z nich má mlsné jazýčky a nesežerou jen tak něco. Měli by mít přístup k vyvážené krmné směsi (chovatelé s větším počtem zvířat si ji sami míchají nebo si ji nechávají míchat na míru). Základ takové směsi by měly tvořit obiloviny, teprve pak pochutiny. Potkan je tvor mlsný a velmi chytrý, takže první ze směsi vybere, co mu chutná a zrní nechá. V takové situaci je dobré nedat na smutný „kukuč“ a nechat misku se zrním tak dlouho, dokud ho potkan nesežere. Jinak byste za chvíli mohli mít doma z potkana kouli a s tím spojené zdravotní problémy. Dále nesmí v potkaním jídelníčku chybět čerstvá zelenina, nějaké ovoce a zdroj bílkovin. Krmné směsi ze zverimexů nejsou úplně vyhovující, ale vždy se dá najít nějaký kompromis.

Čím se řídit při pořizování tohoto zvířete? Kde je doporučujete kupovat – zverimex nebo u chovatele?

Jednoznačně doporučuji pořizovat u ověřené chovatelské stanice. Ověřené proto, že se v poslední době rozmáhá tzv. hobby chov, kde jsou potkani množeni bez rozmyslu a nějakého chovatelského cíle. Většina těchto domácích chovů se dá přirovnat ke zverimexům. Z obou si můžete domů přinést agresivního potkana, na kterého se budete bát sáhnout. Pokud si miminko pořídíte z registrované stanice, máte téměř 100% jistotu, že dostanete ochočené miminko zvyklé na lidský kontakt, ale hlavně bude zdravé, bez případných parazitů (což je bohužel ve zverimexech dost časté). A v případě, že se rozhodnete pořídit samičky, máte jistotu, že si domů nepřinesete 10v1. Ve zverimexu seženete potkana kolem 30 Kč, ale následně investujete stovky korun do léčby parazitů, popř. jiné nemoci. Z chovatelské stanice si ve výsledku za stejnou částku odnesete zdravé ochočené zvířátko, u kterého znáte předky a v případě jakýkoliv problémů se můžete kdykoliv obrátit na chovatele, který bude ochoten Vám pomoci.

Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se chovatelé na potkanech dopouští?

Největší a docela častou chybu vidím v tom, že si nenechají vysvětlit, že jsou potkani společenští tvorové a potřebují společnost stejného druhu. Popřípadě se snaží mít za každou cenu spolu samici a samce. Já hlavně tyhle lidi nepovažuji za „chovatele“ v pravém slova smyslu.

Jak jste se Vy osobně dostala k těmto zvířatům? Vzpomenete si na svého prvního potkánka?

Na svého prvního potkana nikdy nezapomenu, byl to sameček ze zverimexu (to byly doby, kdy jsem ještě netušila, že nějaké chovatelské stanice existují) a jmenoval se Sid. Asi do týdne jsme mu pořídili kamaráda a postupem času se „smečka“ rozrostla na čtyři samce. Co mě k těmto zvířátkům přivedlo, vlastně pořádně netuším. Byla jsem právě ve zverimexu a byla to láska na první pohled.

Jak dlouho funguje Vaše chovatelská stanice? Jakých úspěchů jste s potkany dosáhli na výstavách?

Jako registrovaná chovatelská stanice fungujeme od 22. 1. 2012, ale chovem potkánků se zabývám již čtvrtým rokem. Zaměřuji se hlavně na chov ruské modré linie, ve varietě fuzz a standard s dumbo i standardními oušky. Na výstavy jezdíme sporadicky, ale zatím jsme obsadili nějaká druhá a třetí místa v našich kategoriích.

Děkuji za rozhovor a přeji Vám spoustu radosti a úspěchů s těmito milými zvířátky.

Chovatelská stanice paní Czabeové: http://potkani-charnel.webnode.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *