Pro pejsky to nejlepší

Autor

Léto je časem dovolených a výletů. Spoustu dní trávíme mimo domov. Již v době, kdy začínáme plánovat a těšit se, řešíme důležitou otázku. Kam s nimi? Kam s našimi čtyřnohými miláčky? Ideální je vyvézt je na prázdninovou výpravu s námi. Často k tomu ale nejsou zrovna nejvhodnější podmínky.  Tropické podnebí, dlouhé cesty, mořská pláž a hotelový pokoj mohou našim pejskům způsobit spíše, než relaxační blaho, nepohodlí a komplikace.

Dobré je, když máte ve své rodině ochotného příbuzného, na kterého je váš pejsek zvyklý a k němuž jej můžete po čas vaší nepřítomnosti ubytovat. Co když ale bydlí všichni příbuzní v panelákovém bytě nebo bývají natolik zaneprázdnění prací, že jsou zřídka kdy doma? Mohou mít alergii na psy, trápí je zdravotní problémy, či prostě a jednoduše nemají rádi psy. Vzdát se vysněné dovolené se vám nechce, ale přesto se ohlížíte a přemýšlíte, kam na těch pár dní dáte svého kamaráda, který po vás vrhá tak krásně smutný pohled…

 

My jsme řešili tuhle otázku loni. Nějak jsme si do té doby nepřipouštěli starost o Terinku. Je hodná, bezproblémová starší psí dáma. A naši nám ji vždy s ochotou pohlídali a o kokršpanělku se postarali. Už jsme měli téměř sbaleno, tu otázku ohledně Terinky jsme brali spíš jen jako formální záležitost. Jaké překvapení bylo, když jsme z úst babičky slyšeli strohé „ne“.

Následoval maratón shánění, dotazů a zjišťování. Nakonec nám s naší čtyřnohou kamarádkou pomohl hodný soused. Vzal si ji na těch pár dní do opatrovnictví. Terince se u souseda, myslím, moc líbilo. Nám tak vypadl pomyslný trn z paty.

Co když vám ale i tento typ souseda schází? Nevěšte hlavu, znám místo, na které se obrátit. Pokud jste z východních Čech, tak budete mít adresu možná za humny. Profesionální úroveň péče o psa a jak jsem později zjistila, tak i další služby a program. Chtěla bych vám představit Canis Centrum Professional v České Třebové.

Při Canis Centru Professional najdete Psí hotel, Psí školu a v neposlední řadě lze využít i nabídku Letních táborů pro děti a psy.

Podařilo se mi oslovit ženu, která za celou firmou stojí a jež se kynologii věnuje spoustu let. Je jí Iveta Skalická. S ochotou mi pro Rodinu21 zodpověděla několik otázek nejen o Psím hotelu.

Iveto, jak dlouho provozujete Psí hotel?

Oficielně od roku 2000, ale s hlídáním pejsků jsem pomáhala již dříve. Rovněž výcviku a výchově nejrůznějších plemen psů jsem se věnovala již mnoho let před založením své firmy.

Jak jsou u vás pejsci ubytovaní a jakým způsobem je o ně postaráno?

Máme na výběr venkovní a vnitřní (domácí) ubytování. Přístup je zcela individuální-dle potřeb každého pejska. Nabízíme profesionální zajištění, vzhledem k bohatým zkušenostem, s chovem i výchovou psů. Díky zooveterinárním znalostem bez problémů zajistíme klasickou (čištění uší, očí, péče o srst…) i nadstandardní péči (například rekonvalescenci a podávání léků dle požadavků majitele, Psí salon). Lze využít kondiční aktivity i výcvik při pobytu.

Je nutné, aby spolu s pejskem přivezl majitel do vašeho hotelu vlastní krmení nebo je u vás krmivo zajištěné?

Krmivo je zahrnuto ve standartní péči. Krmíme pouze špičkovými kvalitními krmivy, které máme dostatečně vyzkoušené. Přesto je možné, aby si majitel dovezl vlastní krmivo (např. u krmivových diet, různých alergií apod.). Vždy zjišťujeme, zda „nový klient“ není na některé druhy krmiv alergický.

Jak pejsci zvládají odloučení od svého pána?

Za celou dobu trvání našeho hotelu jsem nezaregistrovala problém s odloučením. Díky individuálnímu přístupu máme možnost dostatečně se věnovat každému pejskovi dle jeho požadavků (hry, mazlení, v některých případech společný výběh či např. kontakt s dětmi apod.)

Ve vašem Canis Centru Professional se nachází i tzv. Psí škola. Co si mohou čtenáři pod tímto pojmem představit?

Naše Psí škola byla na počátku vzniku Canis Centra. S výchovou a výcvikem psů nejrůznějších plemen i věkových kategorií mám více jak třicet let zkušeností a to i na mezinárodní úrovni. Naše Centrum nabízí velmi širokou škálu různých kurzů – Základní ovladatelnost rodinných psů, Školku štěňátek (zaměřenou především na socializaci a často opomíjenou výchovu), Kurzy pro děti a psy, Převýchovu problémového chování, Individuální kurzy se zaměřením, Skupinové kurzy, Kondiční kurzy a Specielní kurzy (dle konkrétních požadavků majitele). Pomáháme s přípravou na výstavy a další chovatelské akce, jako jedni z mála i s přípravou na OVVR (tzv. vlohové zkoušky retrívrů). Pro časově velmi vytížené páníčky doporučujeme naši Internátní psí školu.

V případě zájmu o pokračování ve výcviku pejska nabízíme Kurzy pro pokročilé v nejrůznějších disciplínách (Motivační poslušnost, Obedience, Všestranný výcvik, Mezinárodní výcvik, Pachové práce- stopování, Sportovní obranářský výcvik, Základy záchranářského výcviku, Agility, Dog Dancing…). Vzhledem k tomu, že již v kurzech pro začátečníky se snažím o sice motivační, přesto precizní přístup, páníčkové velmi často (přestože zpočátku měli zájem pouze o základní ovladatelnost) projeví zájem o další aktivity.

Především tzv. Motivační poslušnost a nový trend Obedience jsou u nás velmi využívány. V tomto směru se snažím z dvojice psovod a pes vytvořit dokonalý tým. Rovněž se v rámci výcviku snažíme objevit přednosti psů, můžeme tak doporučit další možné kynologické vyžití.  Naše Centrum navštěvují nejenom úplní začátečníci, ale velmi často i zkušenější psovodi z celého regionu. Upřednostňují nás kvůli ojedinělému individuálnímu přístupu ke každému pejskovi, kdy doslova „stavíme výcvik na tělo.“

Lze do Psí školy přivést i dospělého psa a je ho možné ještě naučit základům poslušnosti?

Nejstarší psí návštěvníci, které jsme u nás cvičili a dokonce cca po měsíčním výcviku dovedli úspěšně ke Zkouškám z výcviku, byli osmiletý retrívr a sedmiletý labrador. Ve věku není žádný problém, základní poslušnost lze naučit každého pejska bez rozdílu velikosti a věku. Jenom přístup a metody se mění.

Letní tábory s pejsky. To je úžasný projekt. Přibližte nám, prosím, náplň těchto táborů.

S kynologickou mládeží na úrovni mistrovských soutěží pracuji od roku 2001. Tehdy jsem byla pověřená vedením Reprezentačního krajského družstva, se kterým jsem během let let získala mnoho titulů (čtyřikrát Mladý Mistr ČR, Absolutní vítěz MR, dvakrát nejlepší družstvo ČR a další). Kromě pravidelných tréningů jsme začali i s pořádáním vícedenních táborů.

Chtěla jsem ovšem podobné možnosti nabídnout i úplným nováčkům, protože mnoho cvičišť s mládeží pracovat nechce nebo neumí.  Proto vznikly naše Letní tábory pro děti a psy. Tyto tábory jsou určené pro děti od 10 do 18ti let a pejskům všech velikostí a plemen. Rozdělení do družstev umožňuje účast jak pokročilým psovodům, či pravidelným účastníkům, tak dětem bez jakýchkoliv znalostí a pejskům bez jakéhokoliv výcviku.

Děti se zde seznamují s péčí o svého čtyřnohého kamaráda, učí se odpovědnosti. Motivační hrou se seznamují se základním výcvikem i s jednotlivými kynologickými obory. Mají tak jedinečnou možnost vyzkoušet si téměř veškeré disciplíny a vybrat si, které se chtějí nadále věnovat. Nebo prostě využijí společného organizovaného pobytu se svým pejskem.  V rámci táborů probíhají nejrůznější tématické i sportovní hry a soutěže s pejsky i bez nich, oblíbená je Medailová psí olympiáda a Top Dog. Děti si vyzkouší i opravdovou výstavu psů, včetně ohodnocení. Samozřejmostí jsou i klasické táborové hry. To vše doplňujeme i profesionálními přednáškami např.  s veterinárním lékařem, policejním psovodem atd. Na závěr tábora pořádáme Zkoušky z výcviku, dosud jsme ještě neměli neúspěšný start. Díky individuálnímu přístupu základní výcvik opravdu zvládneme i za tak krátkou dobu. Pro děti je složení zkoušky velkým ohodnocením jejich snahy.

Paní Ivetě Skalické mnohokrát děkuji za zodpovězení mých otázek a představení Canis Centra Professional. Přeji, aby se celému projektu nadále dařilo skvěle. Spoustu spokojených zákazníků, dětí i pejsků!

Canis Centrum Professional jsem oslovila vlastně s původním záměrem získat informace o Psím hotelu. Jsem překvapená, jaké rozmanité služby nabízí. Tedy už se nemusím bát, že nenaleznu vhodné ubytování pro svého pejska, až pojedu příště na dovolenou. Psí školu by naše svéhlavá kokršpanělka také občas potřebovala.

Co vy? Komu svěřujete vaše čtyřnohé miláčky, když se chystáte vycestovat? Nebo cestují s vámi? A využili byste některou ze služeb Canis Centra?

http://caniscentrum.webz.cz/index.htm

Úvodní foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *