Psí útulek Bouchalka

Autor

Další zařízení na pomoc zvířatům nám představí Andrea Kovácsová. Tentokrát to bude klasický psí útulek Bouchalka, a to v Buštěhradě ve Středočeském kraji. Do útulku Andrea dochází již dlouho a pravidelně místní pejsky venčí, nosí jim jídlo a další potřeby a také je fotí a dává veřejnosti vědět, že jsou tam mazlíčci, kteří čekají na své páníčky. S takovou pomocí a spoluprací musí být útulek nadmíru spokojen.

O psím útulku v Buštěhradě vím již mnoho let. Je to soukromý útulek, který na Kladensku funguje již přes 25 let a v současnosti eviduje okolo stovky psů. Kotce jsou venkovní, karanténní kotce a kotce pro štěňata jsou vnitřní a vytápěná. Útulek je zastřešený, hlavně kvůli dešti a přímému slunci. Pracuje zde 6 stálých pracovníků, tento počet doplňují brigádníci a dobrovolníci, kterých není nikdy dost. Zvláště v minulých letech procházel útulek velkými změnami, které částečně pokračují i letos a proto se zde hodí každá ruka navíc.

 

Z tohoto útulku jsem si před několika lety vzala dva pejsky – štěně jezevčíka a následně krásného špice. Jelikož miluji zvířata, hlavně psy, a špatně snáším pohled na bezbranné zvíře, přemýšlela jsem, jak se aktivně ve svém okolí zapojit a právě třeba pejskům pomoci. Po dvou úspěšných adopcích jsem tedy buštěhradský útulek znovu oslovila s dotazem na možnou pomoc při péči o jejich svěřence. Od té doby již nebylo úniku. Začala jsem na Bouchalku jezdit pravidelně každý víkend a vypomáhala jsem především s venčením a socializováním. V současné době mi to již kvůli pracovním povinnostem a dalším aktivitám nevychází tak pravidelně jako dříve, snažím se ale za pejsky dojíždět minimálně 2x do měsíce. Vždy si projdu jednotlivé kotce a přivítám se se svými oblíbenci. Nikdy nezapomenu na nějaký pamlsek, osobně preferuji spíše zdravější a stravitelnější alternativy, než klasické piškoty. Během své návštěvy útulku zvládnu vyvenčit 3 – 4 pejsky, které mi vybírají pracovníci podle toho, který jejich svěřenec procházku potřebuje nejvíce. Někdy poprosím i o konkrétního psa, který mi při obcházení kotců utkvěl v paměti. A jelikož každý pes má mít dostatek aktivního pohybu, pouze se neprocházíme, ale společně také běháme. Obvykle naše procházka trvá kolem hodiny.

To však samozřejmě není vše, co se pro útulek a jeho psí klienty dá udělat. Jednou až dvakrát do roka nakupuji granule, konzervy, vodítka, hračky a pamlsky, přes zimu se snažím shánět deky, přikrývky, ručníky nebo prostěradla. Spoustu z těchto věcí jsem našla odložené ve sklepě, na půdě, nebo se poptávám po kamarádech a známých. Kotce většinou nejsou vytápěné, tudíž musí být zatepleny dodatečně právě dekami nebo třeba koberci. Pokud bude třeba, ráda některému z pejsků nabídnu i dočasnou péči, zvláště teď přes zimu. Hlavně malá plemena život v útulku hlavně v zimě snáší velmi špatně.

Propagace takovýchto aktivit není nikdy dost, a proto se snažím při každé procházce psy nafotit, některé fotky posílám přímo útulku, některé si vyvěšuji na svůj facebookový profil – minimálně jednoho psa se mi takto podařilo udat, takže to má smysl, byť i jen kvůli tomu jednomu. Také různé výzvy například na sbírku dek nebo pytlů granulí se přes facebook šíří nejrychleji. Spousta lidí v mém okolí ani netušila, že se dá pes z útulku vzít jen tak na procházku. Byli překvapeni, že například v tom buštěhradském stačí jen přijít kdykoliv mezi 10. a 15. hodinou a jít venčit. Není třeba žádných dokladů, žádných záruk nebo prověřování – v některých případech, zvláště pokud Vás pracovníci zatím neznají, doklad totožnosti vyžadují. Samozřejmě Váš vlastní pes musí při takovéto procházce zůstat doma. A pokud si chci procházku udělat ještě zajímavější, vyžádám si rovnou psy dva.

Myslím si, že venčení psů z útulku nebo občasné dovezení granulí či například obojků proti klíšťatům je to nejmenší, co člověk může udělat a alespoň částečně psům v útulku tak pomoci!

Psí útulek Bouchalka má webové stránky ZDE!

Děkujeme a těšíme se na další příspěvek naší roční společné zvířo-akce!

2 comments

  1. Dobrý den prosím,chtěla bych si vzít od vás z utulku pejska měla jsem pejska 12,let umřel mi,byla jsem na něj moc zvyklá byl mi vším jako dítě jsem ho měla prosím pěkně mohli by jste mi napsat kontakt na vás na mobil předem moc děkuji

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/