Siamka – kočka pro fajnšmekry

Autor

Siamskou kočku nepřehlédnete. Někomu může připadat jako stvoření z jiné planety. Je komunikativní, temperamentní, jak označila sama chovatelka siamek, povahou by k ní seděla přezdívka „kočkopes“.

Siamský kocour s modrými odznaky s kresbou, Ghali Basbousa

O siamských kočkách si dnes povídám s chovatelkou, paní Sandrou Mezianovou z Chovatelské stanice Basbousa.

Představte našim čtenářům Vaši chovatelskou stanici. Kdy a čím Vám učarovaly právě siamské kočky?

Už od dětství jsem toužila po kočce. Rodiče však moje nadšení nesdíleli, a tak jsem se většinou starala o kočky venkovní. Když mi bylo osm let, žili jsme v severní Africe a našla jsem tam vyhozená, čerstvě narozená koťátka. Podařilo se mi je stříkačkou a tehdy obyčejným kravským mlékem vypiplat. K první „vlastní“ kočce jsem přišla díky mé kamarádce, které mi téměř před devíti lety z Brna přivezla krásnou, stříbřitou kočku domácí. Jako naprostý laik jsem začala spřádat plány o tom, jak si s ní pořídíme koťátka, jedno si nechám pro ní jako kamaráda a ostatní rozdám. Brzy jsem ale přišla na to, že domácích kočiček jsou plné útulky a pro má koťata bych mezi zájemci nemohla být příliš vybíravá. S nápadem jsem se tedy rozloučila. V té době jsem zahlédla reklamu na výstavu koček a s přítelem se vydala na mezinárodní výstavu do Národního domu na Smíchově. Siamské kočky mi vždycky připadaly jako z jiné planety. Před klecí s jednou z nich jsme se přítelem zastavili a smáli se jí. Paní majitelka si ale myslela, že nás plemeno zajímá, kočičku vyndala z klece a dala mi ji do náručí. Kočka se mi podívala přímo do očí a vydala zvuk něco jako: „muééééééé!!!“. A to byl ten magický moment, ve kterém se všechno zlomilo. V tu chvíli jsem se zamilovala na celý život a začala shánět svoji první siamku.

Shánění té pravé mi trvalo téměř dva roky. Za tu dobu jsem stihla nastudovat spoustu informací a když se k nám nastěhovala první modrooká princezna Athena, cítila jsem se připravena stát se začínající chovatelkou. Měla jsem štěstí. Athenu jsem pořídila u chovatelky Jitky Jánské, které mi v začátcích byla učitelkou, vždy mi byla oporou a náš vztah brzy přerostl v pevné přátelství. Stejně tak, jako tomu je nyní s majiteli mých koťátek.

Athena se stala zakladatelkou mého chovu a dnes odchovávám její třetí generaci pod názvem chovatelské stanice Basbousa*CZ.

Typickým znakem siamských koček jsou modré oči

V čem je siamská kočka naprosto odlišná od jiných plemen koček?

Siamské kočky jsou velmi, ale opravdu velmi temperamentní a závislé na svém člověku. Když jdete po bytě, máte je neustále v patách. Pro ilustraci – mojí kočce „Fose“ často nestačí jen za mnou chodit, ale vyskočí si do náručí a nosí se na rameni, a to i při vaření nebo mytí nádobí. Když si sednete, máte je na klíně. Když si lehnete, máte je v posteli. Zároveň jsou extrémně inteligentní, takže pokud se jim něco nelíbí, lehce vás přelstí. Povahou jsou vlastně takový kočkopes – závislé na svém člověku, ale zároveň nesnášející omezování. Návštěvy jsou vždy překvapené z jejich povídání. Siamky rády komentují, povídají si s vámi, ale nezní to jako mňoukání. Rozhodně to nejsou kočky pro každého. Kdo má rád svůj klid, vzácné sošky na poličkách a komorní prostředí, měl by si vybrat spíše jiné plemeno. Siamka je taková kočka pro fajnšmekry.

Jsou siamské kočky vhodné k dětem?

Siamské kočky jsou velmi vhodné k dětem, ale ne pro děti. Pokud chtějí rodiče pořídit svému malému dítěti zvířátko, aby se dítě naučilo zodpovědnosti a péči, doporučuji spíše nenáročné morče. Jestliže ale sami rodiče touží po siamské kočce a mají děti, určitě je to vhodná volba.

Jak je toto plemeno kočiček náročné na péči a údržbu?

Péče je úplně jednoduchá. Siamské kočky nemají podsadu, takže velmi málo línají a nemusí se ani koupat, ani česat. Pro odstranění vypadané srsti bohatě stačí intenzivní a časté hlazení. Na výstavách se srst ještě přeleští jelenicí.

Jakých chyb se na těchto kočičkách lze dopustit a jak se chybám vyvarovat?

Je mnoho chyb, kterých se lze dopustit na siamských kočkách a pak také na všech kočkách obecně. Siamské kočky jsou čistě bytové, rozhodně nepatří ven, a to ani jako polovenkovní. Nejen kvůli tomu, že nemají podsadu a díky tomu snadno nastydnou, ale také kvůli nebezpečí, které na ně venku číhá. Auta, otravy, úrazy, krádež… to je jen několik možných nástrah.

Další chybou je vystavení nudě. Siamské kočky jsou velmi společenské a neměly by být jedinou kočkou v domácnosti. Kočky by měly být alespoň dvě. Nemusí být obě siamské, ale měly by se k sobě hodit temperamentem. A pokud máte psa, vyjde siamka stejně tak dobře i se psem. Pokud se siamská kočka nudí, dokáže na vás z nudy díky své inteligenci přichystat velmi nepříjemná překvapení.

Možné nástrahy číhají i bytě. Jsou to například vyklápěcí okna, tzv. ventilačky, kdy kočka při pokusu o útěk ve škvíře uvízne a často to končí smrtí. Také pády z okna nejsou neobvyklé. To vše se dá vyřešit sítěmi proti hmyzu, pak není nutné okno vyklápět a např. zasíťováním balkonu. Před příchodem kočky do bytu musíme zkontrolovat všechny rostliny, zda nejsou jedovaté – přitom je nutné myslet na to, že žádné místo pro kočku není příliš vysoko.

Siamská koťata se rodí čistě bílá a odznaky se jim časem vybarvují

Kolik kočiček žije s Vámi? Jaký je život se siamkami, v čem se Vám od doby, co kočičky chováte, život změnil?

Doma mám zmíněnou již skoro devítiletou kočičku domácí, zakladatelku chovu modrou siamskou kočku Athenu, její dvě siamské dcery a syna s černohnědými odznaky, tzv. seal point. Před třemi lety jsem z italského Milána importovala siamského kocourka s modrou kresbou, který žije s mojí kamarádkou.

Díky kočkám vládne v mém životě úžasná pohoda. Mám náročnou práci a díky kočkám ze mě po příchodu domů opadne veškerý stres. Každá kočička je jiná, má svoji osobnost, svůj hlas, svůj pohyb. Když spím, poznám bez otevření očí, které se přišla přitulit. Život bez koček si nedovedu představit.

V chovatelství jsem potkala několik opravdu skvělých přátel, které bych jinak nepoznala. Den na kočičí výstavě s podobně „postiženými“ lidmi je báječné odreagování od každodenní reality. S mnoha přáteli jsme ale našli mnoho společných zájmů i mimo chovatelství a trávíme spolu čas třeba při výletech, kulturních akcích nebo gurmánských zážitcích.

Siamský kocour s černohnědými odznaky s kresbou, Boutros Boutros Ghali Basbousa

Děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně milých zážitků a úspěchů s kočičkami.

http://www.basbousa.cz/siamska-kocka-o-nas/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *