Při hledání informací o tučňácích jsem nemohla nenarazit na web www.penguinsworld.cz. Nedalo mi to a zkontaktovala jsem zakladatele těchto stránek, jímž je Tomáš Bartoš. Vyzvídala jsem na něm různé informace ohledně tučňáků, jelikož jsem si chtěla ověřit fakta, která budu publikovat a naše spolupráce je v tomto směru nadále otevřená, z čehož mám radost. Tomáš Bartoš je velmi zapálený „tučňákolog“, proto jsem ho požádala o rozhovor. Fotografie u článku jsou aktuální fotografie „našeho“ trojského tučňáka Václava a jeho kamarádů. A nakonec i soutěž pro všechny zoomilovníky!
Z jakého důvodu jste založil webové stránky o tučňácích a jak dlouho už fungují?
Jeden důvod je asi velice jednoznačný, doslova jsem se do tohoto exotického ptáka zamiloval (smích). Nápad udělat rozsáhlé webové stránky jsem měl od roku 2007. Bylo to poté, co jsem doslova náhodou shlédl pěkný celovečerní animovaný film o tučňácích s názvem Happy Feet (Šťastná noha). Natolik mne zaujal, že jsem se teprve od této doby začal o tučňáky hluboce zajímat – řekl bych až odborně. Pár týdnů po této myšlence, jsem začal pracovat na budoucím webu. Nebyl to ještě onen web dnešní. První příspěvek, byl myslím, vložen 1. 3. 2008. Nečekal jsem, že žádný řádný web o tučňácích na českém internetu neexistuje. Na jednu stranu mě to docela mrzelo, ale zase velká šance pro mě samotného. Říkal jsem si, že naše široká veřejnost si zaslouží pořádnou webovou stránku o tučňácích, neboť informativní knihy nejsou téměř k mání. Web dělám také proto, že zájem o tyto ptáky je poněkud eliminován, určitě díky tomu, že tučňáci žijí poněkud mimo ČR, nebo proto, že prostě nemohl nikdo najít pořádné informace. Můj původní web byl jednodušší a již mi nevyhovoval, i když se na webu nacházelo přes 200 příspěvků. Nový web existuje od roku 2009, stále je však v četné „výstavbě”, i když je už relativně rozsáhlého typu. Čeká jej ještě mnoho úprav a nových článků a především také zakoupení domény prvního řádu nejlépe ve tvaru www.penguinsworld.cz. Nutno dodat, že v poslední době nevedu webovou stránku sám, nýbrž s kolegou s podobným nadšením a s podobnými znalostmi – Richardem Budským.
Kde získáváte nové informace, odkud čerpáte?
Vzhledem k neaktivitě českého národa k tučňákům (alespoň co se týče informovanosti široké veřejnosti), nebylo možné se spokojit s informacemi v našich kruzích. Vzhledem k aktivnímu bádání a čtení nejrůznějších zdrojů (především opravdu věrohodných v anglických a německých jazycích) jsem se za ta léta opravdu dosti dozvěděl. Především díky tomu, že jsem se tučňákům věnoval (a nadále věnuji) téměř celé hodiny každý den. Je to pro mě v podstatě takové domácí studium o exotickém ptactvu – tučňácích. Někteří mě dokonce pokládají za blázna (smích). Navíc si informace řádně prozkoumávám a ujišťuji se o jejich pravdivostech, vzhledem k mé informovanosti, mohu jednotlivé nezávislé zdroje porovnávat a přidávat další znalosti. Bohužel, setkal jsem se v mnoha případech s chybou, kdy se jednalo i o jaksi věrohodné populární zdroje. Díky těmto zkušenostem, neberu např. na velké uvážení vzdělání a dosažený titul osob, nýbrž fakt o brané vážnosti jejich profese či zájmu (trochu nadneseně řečeno). Co se týče tučňáků, existuje takové rčení: „Kdo chce pochopit nejlidštějšího z ptáků, musí ho nejprve milovat, než znát“. Určitě je to k zamyšlení. Můžu jen dodat, že například naši němečtí sousedé mají některé pěkné rozsáhlé webové stránky. Určitě je z čeho čerpat dobré informace, ale musí člověk trošku bádat a chtít.
Jste ve stálém kontaktu s chovateli tučňáků?
Nejsem, dnes to není určitě potřeba. Vzhledem k vytíženosti chovatelů, musím také brát na toto ohledy. Navíc chovatelé v ZOO nemohou být natolik informováni, jelikož mají na paměti a na starost mnohem větší škálu živočichů. U nás se také (prozatím) chová jediný druh – tučňák Humboldtův. Je tedy přirozené, že se zajímají především o dění výše zmíněného druhu. O dění, které se prolíná především s prací s tímto druhem v ZOO. O dění v ZOO se zajímám popřípadě sám, kde informace mohu nalézt na webové stránce příslušné ZOO nebo na textových relacích na známém facebooku, který některé ZOO využívá.
Jak často vídáte tučňáky v reálu?
Bohužel, za celičký svůj, ještě však mladý život, jsem měl možnost tučňáky vidět pouze dvakrát a to v ZOO Liberec a v ZOO Praha, tedy jediný druh tučňáka Humboldtova. I tak je to pro mne velký zážitek. Vidět však tučňáky v přirozeném prostředí si přeji již pěkně dlouho a není to lehký cíl, především finančně náročný. Je to trochu paradox, praxe s těmito ptáky mě přirozeně nadmíru chybí, a i když si přeju setkat se s tučňáky co nejčastěji v reálu, nemám tak silné nutkání, že bych si hned chtěl tučňáky třeba pohladit či je dokonce vlastnit a dělat z nich něco co nejsou. U mě je to však logický paradox, to už pak musí každý pochopit, kde jsou nějaké meze. Nemusím je tedy horlivě vidět na vlastní oči, raději bych byl, kdyby se zlepšila situace ve světě, ohledně tučňáků, která jemně řečeno není nejlepší. Kolega Richard Budský však několikrát akceptoval cestu do ZOO ve Vídni, kde se mimo jiné nacházejí tři druhy tučňáků, dokonce i tučňák patagonský (druhý největší druh). O této ZOO a akceptovaném výletě od kolegy si můžete přečíst zde – http://www.penguinsworld.cz/clanky/zoo-viden.html
Dostáváte zřejmě otázky různého typu, byla nějaká hodně kuriózní?
Ano, pár zajímavých otázek jsem skutečně obdržel. Jistý člověk mne kontaktoval s prosbou, zda bych byl ochoten odpovědět na otázky o anatomii a fyziologii tučňáka císařského. Ještě zajímavější bylo, že informace měli sloužit pro jistý sci-fi příběh, který dotyčný sepisoval a kde se údajně měli objevit výteční adaptéři na moře a mráz – tučňáci. Souhlasil jsem, ovšem neměl jsem ani tušení, jak zákeřné otázky to budou. Musel jsem opravdu zapracovat, abych dodal co nejpřesnější informace o jistém druhu a jeho anatomických a fyziologických vlastnostech. Musím uznat, že jsem nebyl vůči dnešku natolik přesný, dnes bych mu dodal mnohem více informací. Ovšem na příběhové poměry byly určitě dostačující. Inu, člověk se stále učí a je pravda, že den co den vím více a více. Hodně mě mrzí, když dojde na zcela banální otázky.
Dáte nám nějaký příklad?
Lidé pokládají i otázky typu: Kde bych mohl sehnat tučňáka? Můžu chovat tučňáka doma? A podobně Skutečný milovník zvířat by toto ze svých úst nikdy nevypustil, troufám si tvrdit. Tiše předpokládám, že se především jedná o ratolesti, kteří znají tučňáky jako srandovní kulaťoučká, kolébající se zvířátka, která si s nimi mohou hrát. Zde by měli zakročit především rodiče a jasně vysvětlit rozdíl mezi domácím zvířátkem a exotickým zvířátkem. Ovšem najdou se i tací, kteří by měli být rozumnější a přesto by opravdu rádi měli tučňáky doma. Při nejmenším je to velice složitá záležitost (a nejen finančně) a navíc je chov tohoto exotického ptáka, či jeho vývoz pro vlastní potřebu nelegální. Lidé si mohou třeba také myslet, proč zoologické zahrady mohou chovat tučňáky v zajetí a obyčejný člověk ne? Zoologické zahrady však v dnešní době zdaleka neslouží pouze široké veřejnosti. Dnes existují zoologické zahrady především pro snahu zachovat ohrožené druhy živočichů. Musejí splňovat nelehká kritéria pro vyhovující chov právě např. tučňáků. I pro zoologické zahrady je chov nelehký. Z plna hrdla křičím: „Nechte je žít!“(smích)
Jaké je vaše povolání či studium? Chystáte se s tučňáky nějakým způsobem profesionálně pracovat?
Momentálně studuji podnikatelskou SOŠ. Jsem vyučen truhlářem, což je povolání, které mi opravdu nic neříká a doufám, že se k němu již nevrátím. Co se týče otázky, za bych se chtěl profesionálně věnovat tučňákům, na to odpovím jen velkým „ANO!“. Toto by byl opravdu vrchol všeho, to si poslední dobou přeju každý den. I přesto je to nelehký cíl a je pravdou, že ani přesně nevím, jakou cestou se vlastně vydat. Ovšem já už to beru tak, že se jim jistým profesionální způsobem věnuji i dnes. V podstatě veškerý čas o nich doslova studuji, čítám či bádám a navíc dělám rozsáhlé webové stránky. To je již snad profesionální přístup. Pokládám se i tak částečně za neoficiálního odborníka (smích). Pokud by se mělo jednat např. i jen o práci v ZOO s tučňáky, byl bych nadšen, i když přirozeně mé touhy míří někam jinam. Dokonce jeden čas, jsem měl v ZOO přednášet veřejnosti, ovšem nakonec to padlo. Doufám však, že i tato, leč zdánlivě malá „akce“, bude někdy opět k mání. Bylo by mě potěšením. Vědět lidem je třeba.
Jaké zvíře (kromě tučňáka) máte nejraději a proč?
To nemohu povědět. Pokud nebudu brát v úvahu tučňáky (které doslova miluji), mám rád každé zvíře – tedy kromě otravných komárů či všude přítomných much. Třeba i k pavoukům mám jistou úctu, a pokud mě nebudou otravovat u postele (třebaže je nechci nechtěně pozřít), ať si klidně po bytě chodí a požírají různé chrobáky (smích). Myslím si, že každé zvíře nosí v sobě určité kouzlo, ale jen málo lidí jej skutečně pozná Musí se do zvířete skutečně zamilovat!
Náš web si společně adoptoval tučňáka, máte také nějaké zvíře adoptované?
Fandím těmto úchvatným krokům. Nejsem však natolik finančně bohatý, abych mohl věnovat větší částku do chodu právě např. zoologických zahrad. Moje práce a určitý projekt se teď orientuje poněkud jinam (ovšem na stejnou „kolej“, tedy určitá pomoc zvířatům – snaha pomoct zvířatům), kde je potřeba taktéž finanční podpory.
Děkuji za rozhovor a za spolupráci! Tučňákům zdar!
Spousta informací a fotek o tučňácích na http://www.penguinsworld.cz/