…a narodilo se dítě

Autor

Asi nikoho nepřekvapím, když napíšu, že jaro je v plném proudu. Stačí se podívat z okna a srdéčko zaplesá nad dokonalostí matky přírody. Krásně to zařídila, krásně nabarvila. Po měsících šedi nám servíruje tolik barev a vůní, že občas musíme zatajit dech ze strachu, aby se všechna ta nádhera nerozplynula. Slunce nám zase dobíjí baterky a najednou máme tolik energie, že přemýšlíme, kam jí vrhnout, co ještě podniknout a udělat.

Už ve školce nás učili, že na jaře se vše probouzí a rodí se nový život. Pamatujete přece na všechna ta housátka, zajíčky a kuřátka, kterými jste pokreslili stohy papírů a někdy možná svou jarní kreativitu obtiskli i na bělostné zdi vašeho pokoje. Proto jsme se rozhodly, že i my symbolicky „porodíme“ na jaře. Že přivedeme na svět nového tvorečka a s pýchou ho ukážeme každému v okolí.

A čemu že jsme se to rozhodly dát nový život? Přece novému webu.

Myslíte, že je ten příměr s porodem nadsazený? Ale vůbec ne. Chceme společně s vámi vytvořit ne jen místo, ale živý organismus.

A jeho životní pouť začala téměř stejně jako u každého jiného člověka. Tak jako na každém začátku byly vzájemné sympatie, týdny oťukávání a dlouhé společné hovory. Tohle „namlouvání“ nás utvrdilo v tom, že se k sobě hodíme, že si máme, co dát a ještě zbude kopa pro ostatní. A tak jsme se spojily a odstartovaly tím vývoj našeho dítěte. Nebyl to vývoj jednoduchý a porod přinesl pár drobných komplikací, ale je na světě a to je to hlavní.

Teď toho kojenečka předáváme i vám. Doufáme, že nám pomůžete ho naučit chodit, mluvit a myslet. Nebude to snadné, tak jako u každého dítěte. První krůčky jsou přece tak nejisté! Ale dnem za dnem je krok stabilnější a pevnější a najednou se podivíte, že ono už to běhá a šlape. Každý z vás do něj může vtisknout kousek sebe. Předat mu své názory, postoje a postřehy. Vždyť podle toho, co mu vštípíte se bude utvářet jeho charakter a styl.

Chceme z něho s vaší pomocí vytvořit bytost rozumnou, veselou a svobodomyslnou. Chceme, aby byl tolerantní a kdykoliv ochotný nabídnout pomoc. Chceme, aby vyslechl vaše smutky a společně s kapesníkem přidal i pár rad a pochopení. Chceme, aby se radoval s vámi nad vašimi všedními i nevšedními dny. Aby si s vámi sedl ke kávě a jen tak vás vyslechl. Chceme, aby se aktivně účastnil vašich výprav za zážitky či rodinných událostí.

Chceme, aby se stal vaším dobrým přítelem, členem vaší rodiny. Ne takovým tím trpěným příbuzným, kterého raději necháte stát, aby se mu chtělo co nejdřív odejít, ale takovým, kterému s úsměvem uvaříte čaj, i když vás přišel navštívit ve dvě ráno a přetrhl vám sladké sny.

Do rodného listu jsme mu nechaly napsat jméno Rodina21. To proto, že z něho chceme mít bytost pro 21. století. Bytost, která věří v budoucnost, je otevřená a nebojí se. Bytost, která si nemyslí, že v dnešní době jsou lidé horší než jindy. Bytost, která lidem věří, i když my si někdy nevěříme. Bytost, která má pochopení pro naše přešlapy, i když my bychom si za ně někdy nafackovali. Bytost, která věří v sílu lidského rozumu, i když my někdy zapomínáme, že ho máme.  Bytost, která věří, že se umíme domluvit, i když nám to někdy trvá.

Lawrence Ferlinghetti napsal „Svět je báječné místo k narození“, on to v kontextu sice myslel poněkud ironicky, ale já přesto skromně a optimisticky dodám, že ještě báječnější je, mít se o to báječné místo s kým podělit

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *